Kimdir

Fuat Oktay Kimdir, Kaç Yaşında? Fuat Oktay Hayatı ve Biyografisi

Fuat Oktay Kimdir, Kaç Yaşında?. Cumhurbaşkanı Yardımcısı olan  Fuat Oktay‘ın evleneceğini duyurması üzerine Fuat Oktay Kiminle Evleniyor? merak edilmeye başlandı. Nişan yüzükleri Cumhurbaşkanı ve eşi tarafında takılan Fuat Oktay Hayatı ve Biyografisini öğrenelim…

Fuat Oktay Kimdir?

Cumhurbaşkanı yardımcısı olan Fuat Oktay nişanlanması üzerine Fuat Oktay Evleniyor mu, Kimdir? en çok merak edilenler arasında yer aldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın nişan yüzüklerini taktığı çift ilerleyen günlerde dünya evine girecek. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile Cumhurbaşkanlığı Kültür-Sanat Politikaları Kurulu Üyesi ve Cumhurbaşkanı Danışmanı Hümeyra Şahin hayatlarını birleştirecek.

Yeni yönetim sisteminin ilk Cumhurbaşkanı Yardımcısı seçilen Fuat Oktay, 1964 yılında Yozgat Çekerek’te doğdu. Çukurova Üniversitesi İşletme Bölümü’nden 1985 yılında mezun olduktan sonra üniversitede araştırma görevlisi olarak kaldı. 1990 yılında ABD’deki Wayne State Üniversitesi’nin İşletme ve İmalat Mühendisliği alanlarında yüksek lisans, Endüstri Mühendisliği’nde de doktora yaptı. Türkiye’deki 2000 yılında yaşanan ekonomik krizde işletmeler konusunda kriz yönetiminde uzmanlaştı.

Ayrıca Beykent Üniversitesi’nde İşletme Bölüm Başkanlığı ve Dekan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Özel ve kamu kurumlarında danışmanlık yapan Fuat Oktay, aynı zamanda Genel Müdür, Başkan Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyeliği pozisyonlarında da görev almıştır. Fuat Oktay 2008-2012 yıllarında havacılık sektörüne yönelerek Türk Hava Yolları Teknik A.Ş. Stratejik Planlama ve İş Geliştirme, Üretim Planlaması ve Bilgi Teknolojileri ve Satış ve Pazarlamadan sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı yaptı. 2012-2016 yıllarında Başbakanlık AFAD Başkanlığı yapan Oktay uzmanlaştığı risk ve kriz yönetimi alanlarını AFAD’daki çalışmalarıyla birleştirerek birçok başarıya imza attı.

15 Temmuz darbe girişimi sırasında Başbakanlık Müsteşarlığı görevinde olan Fuat Oktay, darbe girişimine karşı yürütülen çalışmalarda aktif rol üstlenmiştir. Aynı şekilde, Suriye sınırında teröre karşı düzenlenen Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekâtları için kurumlar arası koordinasyonu sağlamıştır.

👉 Mustafa Varank Kimdir, Nereli? 


Fuat Oktay Hayatı ve Biyografisi

Fuat Oktay, 1964 yılında Yozgat-Çekerek’te doğdu. 1985 yılında, Çukurova Üniversitesi, İşletme Bölümü’nden mezun olduktan sonra üniversitede araştırma görevlisi olarak çalıştı. 1990 yılında, ABD’de otomotiv sektörünün merkezi Detroit’teki Wayne State Üniversitesi’nde imalat mühendisliği ve işletme alanlarında yüksek lisans programlarını tamamladı. Aynı üniversitede endüstri mühendisliği alanında doktora derecesini alarak, havacılık ve otomotiv endüstrisi alanlarında uzmanlaştı.

Beykent Üniversitesi’nde İşletme Bölüm Başkanlığı ve Dekan Yardımcılığı yaptı. Hem kamu hem de özel olmak üzere, birçok şirkete danışmanlık hizmetlerinde bulundu, bu şirketlerin bazılarında genel müdür, başkan yardımcısı ve yönetim kurulu üyeliği görevlerini üstlendi. TUSAŞ Yönetim Kurulu üyeliği, Türk Hava Yolları Teknik Yönetim Kurulu üyeliği ve Türk Telekom Yönetim Kurulu başkan yardımcılığı görevinde bulundu.

2 Ocak 2012 tarihinden 19 Haziran 2016 tarihine kadar T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı görevini yürüttü. 19 Haziran 2016-9 Temmuz 2018 tarihleri arasında da Başbakanlık Müsteşarlığı yaptı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 9 Temmuz 2018 tarihinde Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak görevlendirildi. Fuat Oktay ilk eşinden 2011 yılında ayrıldı. Oktay’ın bu evlilikten 3 çocuğu bulunuyor.

Twitter 👉 Fuat Oktay

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu