Kimdir

Mustafa Varank Kimdir, Nereli? Mustafa Varank Hayatı ve Biyografisi

Mustafa Varank Kimdir, Nereli?. Trabzon‘ da düzenlenen bayramlaşma konuşması sonrası kendine verilen tepkilerden sonra gündeme gelen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank merak edilmeye başlandı. Türk bürokrat ve siyasetçi olan Mustafa Varank Şirketi araştırılıyor. Gelin birlikte Mustafa Varank Hayatı ve Biyografisini öğrenelim…

Mustafa Varank Kimdir?

1976 yılında Trabzon’un Of ilçesinde dünyaya gelen Mustafa Varank, İlköğrenimini Yedikule İlkokulunda, orta öğrenimini ise İstanbul İmam Hatip Lisesinde tamamladı. Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünden 1999 yılında mezun olan Varank, eğitimini sürdürmek üzere ABD’ye gitti. Varank, Tallahassee Community College’da Ağ Hizmetleri Teknolojisi alanında eğitim aldı ve aynı zamanda Florida State Üniversitesinde uzman ve araştırmacı olarak görev yaptı.

Yüksek lisansını Indiana Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Bölümü’nde tamamlayan Varank, eş zamanlı olarak bilgi teknolojileri ve inovasyon araştırmaları yapan Indiana University Pervasive Technology Institute’te araştırmacı ve sistem yöneticisi pozisyonunda görev yaptı.

Yurt dışındaki eğitim ve çalışma hayatını 2005 yılında bitirip Türkiye’ye dönen Varank, Başbakanlık’ta çalışmaya başladı ve 2011’de Başbakan Başdanışmanlığı görevine getirildi. Recep Tayyip Erdoğan’ın en yakınındaki isimlerden biri olan Varank, Erdoğan’ın cumhurbaşkanı seçilmesiyle 2014’te Cumhurbaşkanı Başdanışmanlığı görevine getirildi. 2016 yılında Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Büyükelçi unvanı verilen Varank, iyi derecede İngilizce biliyor.

👉 Şirin Payzın Kimdir, Kaç Yaşında? 


Mustafa Varank Hayatı ve Biyografisi

Mustafa Varank, liseye kadar eğitimini İstanbul’da aldı. ODTÜ’de Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümünü bitirdi. Aynı yıl eğitimini sürdürmek için ABD’ye gitti. Florida’da yer alan Tallahassee Community College’de Ağ Hizmetleri Teknolojileri üzerine eğitim aldı. Indiana Üniversitesinde Bilgisayar Bilimleri üzerine yüksek lisans yaptı. Aynı zamanda Florida State Üniversitesinde uzman olarak; Indiana’da ise Pervasive Teknoloji Enstitüsünde araştırma görevlisi ve sistem yöneticisi olarak görev aldı.

2005 yılında Türkiye’ye dönerek Başbakanlıkta çalışmaya başladı. Recep Tayyip Erdoğan cumhurbaşkanı seçilince Cumhurbaşkanı Başdanışmanlığına getirildi. 2016 yılında büyükelçi unvanı aldı. 66. Hükûmette Sanayi ve Teknoloji Bakanı olarak görev almaya başladı. 2005 yılında Başbakanlık’ta görev yapmaya başladı. Sırasıyla, 2011’de Başbakan Başdanışmanlığına, 2014’te ise Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığına getirildi. 2016 yılında Büyükelçi unvanı aldı.

Başdanışmanlık görevi boyunca, Başbakanımız ve Cumhurbaşkanımız tarafından verilen diğer görevlerin yanı sıra, yüksek teknoloji, bilgisayar teknolojileri ve uygulamaları, savunma sanayi ve araştırma-geliştirme alanlarıyla özel olarak ilgilendi. İngilizce biliyor. 14 yaşında Elif Reyyan ve 5 yaşında İlhan Yahya isminde iki çocukları bulunan Esra-Mustafa Varank çifti üçüncü kez anne-baba olmanın mutluluğunu yaşadı.

Twitter 👉 Mustafa Varank

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu