Bilgi Arşivi

Funding Fee Nedir? Funding Fee Nasıl Hesaplanır?

Funding Fee Nedir? Funding Fee Nasıl Hesaplanır?. Funding Fee (Fonlama Oranı) sürekli Vadeli İşlemler Piyasası ile gerçek dayanak emtialar arasındaki fiyatların birleşmesini sağlamak için kullanılır. Gelin hep birlikte Funding hakkında tüm bilinmesi gerekenleri öğrenelim.

Funding Fee Nedir?

Fonlama oranları, sürekli sözleşme piyasaları ile spot fiyatlar arasındaki farka bağlı olarak uzun veya kısa pozisyonda olan yatırımcılara yapılan düzenli ödemelerdir. Piyasa yükselişteyken, fonlama oranı pozitiftir ve uzun pozisyondaki yatırımcılar kısa pozisyondaki yatırımcılara ödeme yapar. Piyasa düşüşteyken, fonlama oranı negatiftir ve kısa pozisyondaki yatırımcılar uzun pozisyondaki yatırımcılara ödeme yapar.
Binance, Fonlama Oranı transferleri için ücret almaz; bu işlem doğrudan yatırımcılar arasında gerçekleşir.

Binance Vadeli İşlemlerde, fonlama her 8 saatte bir, 00:00 (UTC); 08:00 (UTC) ve 16:00’da (UTC) gerçekleşir. Yatırımcılar, önceden belirlenmiş fonlama zamanlarında açık pozisyonları olması durumunda ödemeleri her iki yönde finanse etmekle yükümlüdür.

Yatırımcılar pozisyonları yoksa, herhangi bir fondan sorumlu değildir. Fon değişiminden önce pozisyonunuzu kapatırsanız, fon ödemez veya almazsınız.

Önemli Not: Fonlama ücretinin gerçek ücretlendirme süresinde 15 saniyeye kadar gecikme vardır. Örneğin, A Kullanıcısı 08:00:05’te (UTC) bir pozisyon açtığında, A Kullanıcısı fonlama ücretinden (fonlama ücretini öder ya da alır) sorumludur.

Geleneksel vadeli işlem sözleşmelerinde, ödemeler sözleşme özelliklerine bağlı olarak aylık veya üç aylık olarak yapılır. Ödeme sırasında, sözleşme fiyatı spot fiyatla yakınlaşır ve tüm açık pozisyonların süresi dolar. Sürekli sözleşmeler kripto türevi borsalar tarafından yaygın olarak sunulmaktadır ve geleneksel bir vadeli işlem sözleşmesine benzer şekilde tasarlanmıştır. Yine de, sürekli sözleşmelerin önemli bir farkı vardır.

Geleneksel vadeli işlemlerden farklı olarak, yatırımcılar vade tarihi olmayan pozisyonlar alabilir ve çeşitli teslim aylarını takip etmeleri gerekmez.

Örneğin, bir yatırımcı likidite olmadığı sürede kısa pozisyonda kalabilir. Sonuç olarak sürekli sözleşmeler, spot piyasadaki alım satım çiftlerine çok benzer.

Kısacası, sürekli sözleşmeler hiçbir zaman geleneksel şekilde kapatılmaz. Bu nedenle, kripto borsaları sözleşme fiyatlarının endekse karşılık gelmesini sağlayacak bir mekanizma oluşturmuştur. Buna Fonlama Oranı denir.


Fonlama Oranı (Miktarı) Nasıl Hesaplanır?

Fonlama oranı şu şekilde hesaplanır:

  • Fonlama Miktarı=Pozisyonların Nominal Değeri* ×Fonlama Oranı
  • Pozisyonların Nominal Değeri = Değer Fiyatı x Sözleşmenin Boyutu

Fonlama Oranının iki bileşeni vardır: Faiz Oranı ve Prim. Prim, Sürekli Sözleşmenin fiyatı dayanak varlığın fiyatıyla birleşeceğinden önemlidir.

Binance, nakit eşdeğerini tutmanın BTC eşdeğerinden daha yüksek faiz getireceği varsayımıyla sabit bir faiz oranı bileşeni kullanmaktadır. Fark, varsayılan olarak günlük %0,03 (fonlama aralığı başına %0,01)* olarak belirlenmiştir ve Federal Fon Oranları gibi piyasa koşullarına bağlı olarak değişebilir.

LINK/USDT, LTC/USDT ve BNB/USDT sürekli sözleşmelerinin faiz oranı %0’dır.

Sürekli Sözleşme ile Değer Fiyatı arasında önemli bir fiyat farkı olabilir. Bu gibi durumlarda, iki piyasa arasında fiyat yakınsamasını sağlamak için bir Prim Endeksi kullanılacaktır.

Bu endeks, her varlık için ayrı ayrı hesaplanır ve formülü aşağıdaki gibidir:

  • Prim Endeksi(P)=Maksimum(0, Etki Alış Fiyatı−Değer Fiyatı)−Maksimum(0, Değer Fiyatı−Etki Satış Fiyatı)/Spot Fiyatı
  • Etki Alış Fiyatı=Nosyonal Etki Alış Fiyatı
  • Etki Satış Fiyatı=Nosyonal Etki Satış Fiyatı

Nosyonal etki, 200 USDT değerinde marjinle alım satım yapmak için kullanılabilir USDT miktarıdır; varsayılan seviyelerde bu 4,000 USDT’dir.

Binance, Prim Endeksini her saniye hesaplar ve tüm endekslerde Fonlama Zamanına kadar Zaman ağırlıklı bir ortalama alır.

Fonlama Oranı formülü:

  • Fonlama Oranı (F) = Prim Endeksi (P) + clamp (aralık) (%0,01 – Prim Endeksi (P), %0,05%, %-0,05)

Diğer bir deyişle, Prim Endeksi %-0,04 ile %0,06 arasında olduğu sürece, Fonlama Oranı %0,01’e (faiz oranı) eşit olacaktır.

  • (Faiz Oranı (I) – Prim Endeksi (P)) +/-%0,05 aralığındaysa, F = P + (I – P) = I olur.

Diğer bir deyişle, Fonlama Oranı Faiz Oranına eşit olacaktır.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu