Öğrenci Gazetesi

GANO ile Yatay Geçiş Nasıl Yapılır? GANO İle Yatay Geçiş Şartları Nelerdir?

GANO ile Yatay Geçiş Nasıl Yapılır? GANO İle Yatay Geçiş Şartları Nelerdir?. Genel Akademik Not Ortalaması (GANO) öğrencinin okuduğu üniversiteden belirli şartlar sağlaması şartıyla farklı bir üniversiteye okuduğu bölüme eşdeğer bir bölüme geçiş imkanı sunan uygulamadır. Kurumlar arası yatay geçiş olarak da adlandırılmaktadır. Örneğin Süleyman Demirel Üniversitesi Hukuk Fakültesinden, Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi geçiş gibi. GANO ile Yatay Geçişte her üniversite farklı ortalama şartı ister. Hazırlık sınıfında GANO ile geçiş yapılamaz. Bunun nedeni Hazırlık sınıfındaki öğrencilerin notları Akademik Not Ortalamasına dahil edilmediğindendir. GANO ile yatay geçiş yapabilmeniz için birinci sınıfı bitirmeniz gerekmektedir.

GANO ile Yatay Geçiş Nasıl Yapılır?

GANO ile Yatay Geçiş yapabilmeniz için ilk şart birinci sınıfı bitirmeniz ve alttan dersinizin olmamasıdır. Bu şartı yerine getiren öğrencilerin GANO 100 üzerinden 60, 4.00 lük sistemde değerlendirme yapan üniversiteler için ise 2.00 olmalıdır. GANO ile yatay geçişler genellikle güz döneminde Temmuz ve Ağustos aylarında, Bahar döneminde ise Ocak ve Şubat aylarında yapılmaktadır. Üniversitelerin GANO ile yatay geçiş tarihleri farklı olduğu için geçiş yapmak istediğiniz üniversitenin web sitesini bu aylarda sık sık ziyaret etmelisiniz. Başvurusu açılan geçiş yapmak istediğiniz üniversitenin belirlediği tarihler arasında başvurunuzu yapmanız gerekmektedir. GANO ile yatay geçişlerde ek başvuru süresi açılmaz. Başvurunuzu tamamladıktan sonra başvurusu geçerli olan tüm öğrencilerin isimleri, değerlendirmede esas alınan puanlara göre sıralanmış biçimde üniversitenin web sitesinde ilan edilir.

Başvurular, adayların genel not ortalaması ve eğer varsa geçmek istediği programın ortak derslerindeki başarısı dikkate alınarak Senato tarafından belirlenmiş olan kriterine göre değerlendirilir ve ayrılan kontenjana göre geçiş sağlanır.

Yeterli şartları taşıyan aday olması halinde aynı sayıda asıl ve yedek aday belirlenir. Takvimde belirlenen süre içinde başvurmayan asıl adaylar yerine yedeklerin başvurusu alınır. Yatay geçiş hakkı kazanan öğrencilerin intibak programları, bu öğrencilerin yeni akademik yarıyıla diğer öğrencilerle aynı tarihte başlamasını sağlayacak biçimde yapılır.

GANO ile yatay geçiş yaptıktan sonra pişman olmanız durumunda her üniversite geri dönüş için belirli bir süre tanımaktadır. Önce geçiş yapılan üniversiteye yatay geçişin iptali; sonrasında da geri dönmek istediğiniz üniversiteye kayıt yenilemek için dilekçe vermeniz gerekiyor.


GANO İle Yatay Geçiş Şartları Nelerdir?

 1. Hazırlık sınıfında not ortalaması ile geçiş yapılamaz. Çünkü hazırlık sınıfı not ortalamasına dâhil edilmez. Birinci sınıfı bitirmeniz gerekir.
 2. Hazırlık sınıfı, ilk ve son yıl haricinde her dönem geçiş yapılabilir.
 3. Öğrencinin üniversitedeki bütün derslerini geçmiş olması gerekir. (Şartlı derslerde geçmiş kabul edilir.) Bazı üniversitelerde şartlı geçme kabul edilmiyor.
 4. Not ortalamasının 100 üzerinden en az 60; 4’lük sistemde 4.00 üzerinden 2.00 olması en az beklenen puandır. Üniversitelerde istenen puanda değişiklik olabilir.
 5. Not ortalaması en önemli şart olduğundan istenen not ortalamasına sahip olsa bile başvuranların daha yüksek not ortalaması var ise kontenjan dolduğu takdirde yerleşemeyecektir.
 6. Başvurmak istediğiniz üniversitenin geçen yıllarda kaç ortalama veya hangi şartlarda alım yaptığını kontrol etmeniz size yardımcı olabilir.
 7. Üniversitelerde başvuru tarihleri de değişiklik gösterir. Başvurmak istediğiniz üniversitenin duyurular bölümünü takip edebilirsiniz.
 8. Başvuran öğrenciler tüm şartları taşıdığında aynı not ortalamasına sahip ise merkezi yerleştirme puanına bakan üniversiteler de vardır. Yine de genelde merkezi yerleştirme puanı o kadar önem arz etmez.
 9. Derslerinizin, geçiş yaptığınız üniversitede onaylatılması yine üniversitelerden üniversiteye farklılık gösteriyor. Geçiş yaptığınız üniversitede fazladan ders almanız gerekebilir. Her ders kabul edilemeyebiliyor. Alttan ders almanız gerekebilir.
 10. Devlet üniversitelerinden vakıf üniversitelerine burslu olarak geçiş çok olmamakla birlikte yine de vardır. Üniversitenin kendi kararına bağlıdır.
 11. Yabancı dilde eğitim veren bir bölüme yatay geçiş yapmak isterseniz üniversitenin yabancı dil yeterlilik sınavına girmeniz gerekir. Öncesinde hazırlık okumanız bunu değiştirmez. Bazı üniversiteler de yabancı dil yeterliliğini gösteren sınav (TOEFL, YDS, YÖKDİL vb.) sonuçlarını kabul etmektedir.

Kimler GANO İle Yatay Geçiş Yapamaz?

 1. Hazırlık sınıfında olanlar.
 2. Genel Akademik Not Ortalaması 100 lük not sistemi uygulayanlar için 60 puanın altında, 4.00 lük sistem uygulayanlar için 2.00 nin altında olanlar.
 3. Alttan dersi olanlar.
 4. Disiplin cezası olanlar GONA ile yatay geçiş yapamazlar.

GANO ile Yatay Geçiş İçin İstenilen Belgeler Nelerdir?

Her üniversite ortalama ile yatay geçiş sürecinde farklı belgeler isteyebilir. Genel olarak istenilen belgeler şu şekilde;

 • 1- Halen Kayıtlı bulunduğu Yükseköğrenim Kurumundan almış olduğu onaylı Öğrenci Belgesi.(Son 6 ay içerisinde alınmış olması)
 • 2- Nüfus cüzdanının arkalı önlü fotokopisi
 • 3- Öğrencinin üniversiteye yerleştiği yıla ait ÖSYS sonuç belgesi
 • 4- Transkript
 • 5- Disiplin cezası almadığına dair belge
 • 6- Birinci öğretim kontenjanına başvuru yapacak 2. öğretim öğrencilerinin %10’luk dilime girdiklerine dair yazı
 • 7- 6 adet 4,5 x 6 cm ebatında fotoğraf
 • 8- Yatay geçiş yapmasına engel yoktur yazısı
 • 9- Lise diploma fotokopisi

İlginizi Çekebilir 👇

👉 MYP ile Yatay Geçiş Nasıl Yapılır?

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu