Gündem

Gençler İş Aramıyor, Eve Kapanıp 12 Saat KPSS Çalışıyor!

Sanayiciler eleman bulamazken, işsiz gençler eve kapanıp KPSS sınavına hazırlanıyor. 25 yaş altında 2 milyon işsiz var. Son bir yılda öğrenciler de dahil 2,2 milyon kişi KPSS sınavına girdi. Uzmanlar gençlerin iş aramadığını eve kapanıp günde 12 saat KPSS’ye çalışıyorlar.

2, 2 Milyon 25 Yaş Altı İşsiz Var!

Ülkemizde istihdam piyasasında en büyük problemlerinden biri imalat sanayindeki eleman açığı oluşturuyor. Geçtiğimiz günlerde TİM Başkanı İsmail Gülle “İhracatta yeni rekorlar kıracağız, siparişler çok iyi, yeni imalat hatları kurup kapasitemizi büyütüyoruz. Ancak burada çalışacak personel bulamıyoruz. Çok acil işçi ihtiyacımız var” ifadelerini kullanmıştı.

Gençlerimizin Çoğu Memurluğa Odaklanıyor!

İTO başkanı Şekip Avdagiç ise yaptığı açıklamada “Basit bir örnek vereyim; İstanbul’da bir genç motorlu kurye olduğunda 7 bin-7 bin 500 lira kazanç elde ediyor. Hal böyle iken bir CNC operatörünü 4 bin-4 bin 500 liraya çalıştırmayı düşünmek çok rasyonel olmaz. Ara eleman ücretleri makul seviyeye getirilmeli” demişti.

Sanayide ‘altın bilezik’ sahibi olmak istemeyen gençler memurluğa odaklanmış durumda. İki milyonu aşkın genç, günün yarısını KPSS’ye hazırlanmak için harcıyor.

Türkiye‘de işsizlik oranı son açıklanan sayılara nazaran yüzde 12’ye terfi etti. İşsiz sayısı TÜİK datalarına nazaran 3,9 milyon kişiyi buluyor. Atıl durumda bekleyen işi olmayan sayısı ise 8 milyon şahıs civarında seyrediyor. Bu durumdaki işsizlerin ortalama 2 milyonunu, 25 yaş ve altındaki gençler oluşturuyor.

Öte taraftan KPSS‘ye son bir yılda lisans ve ön lisans mezunları toplamında ve öğrenciler de dahil olmak suretiyle, toplam 2,2 milyon aday katıldı. Uzmanlar bu durumu “Gençler açık bir formda hususi bölümle ilgilenmediğini söylüyor. Bu uğurda adeta ev hapsine kapanıyorlar. Kimi zaman maaştan oldukca yan haklara bakıyorlar. Veliler tarafında da ‘çocuğum doktor, mühendis, hukukçu olsun, saygı duyulan mesleklerde çalışsın’ anlayışı devam ediyor. Bunlar sorun hususlar. Hususi kesimde tablonun hakikat okunması ve mühim bir dönüşüm koşul” halinde yorumluyor.

Ö.FARUK BİNGÖL

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu