Gündem

Gezgin Teyze Ayşe Kurucu: “Boşandıktan Sonra 25 Ülke Gezdim. Bekarlık Sultanlık Değil, İmparatorluk”

Çocukluğundan beri Dünya’yı gezme hayali olan Ayşe Kurucu kıskanç eşi nedeniyle kapının önüne bile çıkamıyordu. İzmir’de yaşayan 60 yaşındaki Kurucu kıskan eşinden boşandıktan ve çocuklarını evlendirdikten sonra evde oturmak ters gelince çocukluğundan beri hayalini kurduğu şeyi geçekleştirmek için gezgin oldu.

Boşandıktan Sonra 25 Ülke Gezdi

Çocukluğundan beri dünyayı gezmeyi isteyen ve hayallerine adım adım yaklaşmak için harekete geçen Gezgin Teyze, ilk olarak çok istediği Hacca gitti ve bu ilk seyahatin ardından gerisi geldi. Hacca gittiği tur şirketinin sahibi ile iletişimi kesmedi ve onun sayesinde tanıştığı birçok tur şirketiyle Suriye’den Singapur’a, İtalya’dan Rusya’ya, Tibet’ten Hindistan’a kadar 25 farklı ülkeyi gezdi, binlerce anı biriktirdi ve yepyeni insanlarla tanıştı.

Gerçekleşeceğini hiç düşünmediği çocukluk hayali sayesinde güzel yerler gördüğünü söyleyen ve insanları çok sevdiğini her fırsatta dile getiren Gezgin Teyze, geçtiğimiz yıl TEDx İstanbul’a konuk oldu ve herkese ilham veren bir konuşma yaptı.

Kendisiyle baş başa kaldığında hataları nedeniyle kendisini yargıladığını ve suçladığını ifade eden konuşmasında, mutluluğun paylaştıkça çoğaldığını anlattı: “Hayatla dans edebilmeyi öğrenmek çok güzel geldi bana.”

“Hayat bir kere verilmiş bir sermaye, dondurulmaya gelmez, akıp gidiyor. Elim ayağım tuttuğu sürede niçin yaşamayayım? Çocuklarım küçükken fırsatım olmuyordu ama şimdi hür kızım. Sırtıma çantamı atıp geziyorum. Valizim karyolanın altında hazır bekliyor.”


Gezgin Teyze Ayşe Kurucu’nun ilham veren hikayesini daha detaylı izleyebilirsiniz. 👇


👉 Öğrenci Gündemi’ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu