Kimdir

Gökhan Hotamışlıgil Kimdir, Kaç Yaşında? Gökhan Hotamışlıgil Hayatı ve Biyografisi

Gökhan Hotamışlıgil Kimdir, Kaç Yaşında? Gökhan Hotamışlıgil Hayatı ve Biyografisi. Özellikle şeker hastalığı ile ilgili başarılı araştırmaları sonrasında sık sık gündeme gelen  Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil Nereli? Gökhan Hotmışlıgil Neler Yaptı, Hangi Hastanede? Gelin birlikte Gökhan Hotamışlıgil hakkında tüm merak edilenleri derleyelim.

Gökhan Hotamışlıgil Kimdir?

Günümüze kadar bilim alanında yaptığı bir çok başarılı proje ile adını duyuran ve son olarak şeker hastalığı ile ilgili araştırmaları sonrasında yaptığı açıklamalar ile gündeme gelen Gökhan Hotamışlıgil Kimdir? merak edilmekte. Tıp alanında yurt içi ve yurt dışı aldığı eğitimler sonrasında yaptığı bilimsel faaliyetler ile en başarılı bilim insanları arasında yer almaktadır. Gökhan Hotamışlıgil genel olarak obezite, kalp ve damar hastalıkları gibi konularda çalışmalar yürütmektedir.

1962 yılında Rize’de dünyaya gelen Gökhan Hotamışlıgil, 2024 yılı itibari ile 62 yaşındadır ve aslen Rize Pazarcılıkdır. Kısaca hayatından bahsedecek olursak; doktor bir baba ve öğretmen bir annenin çocuğu olan  Gökhan Hotamışlıgil, ilkokulu Trabzon‘un Vakfıkebir ilçesinde, ortaokulu Manisa‘nın Turgutlu ve Kütahya‘nın Gediz ilçelerinde tamamlamıştır. Ardından ise 1980 yılında yatılı olarak Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nden mezun olduktan sonra, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazanarak, 1986 yılında tıp doktoru unvanı ile mezun olmuştur.

Günden güne başarısına başarı katan Hotamışlıgil  doktor ünvanı aldıktan sonra; 1994 yılında doktora eğitimini Harvard Üniversitesi’nde tamamlayarak, Harvard T.H. Chan Kamu Sağlığı Okulu’nda Beslenme ve Biyolojik Bilimler departmanında ilk önce yardımcı doçent daha sonra doçent pozisyonunda kendi laboratuvarını kurmuştur.

2003 yılında profesör unvanını alan Prof. Hotamışlıgil; Harvard T.H. Chan Kamu Sağlığı Okulu’nda Genetik ve Kompleks Hastalıklar departmanının kurucu başkanı olmuştur.


Gökhan Hotamışlıgil Hayatı ve Biyografisi

Türkiye’nin başarılı bilim adamları arasında yer alan Gökhan Hotamışlıgil, başarıları saymakla bitmez.  Üstün başarıları araştırmaları sayesinde Türk akademisyen, tıp doktoru ve bilim insanı; Harvard Üniversitesi James Stevens Simmons Genetik ve Metabolizma Profesörüdür.

Bu ünvanlarla yetinmeyen Hotamışlıgil, aynı zamanda Harvard T.H. Chan Kamu Sağlığı Okulu, Genetik ve Kompleks Hastalıklar departmanı kurucu başkanı Harvard Sabri Ülker Metabolik Araştırma Merkezi DirektörüHarvard-MIT Broad Enstitüsü, Harvard Kök Hücre Enstitüsü ve Joslin Diyabet Merkezi üyesi Aynı zamanda Kadir Has Üniversitesi Mütevelli Heyeti üyesidir.

Hotamışlıgil, özellikle obezite, diyabet, karaciğer yağlanması ve kalp-damar hastalıkları gibi sık görülen kronik metabolik hastalıkların temel mekanizmalarını aydınlatmaya yönelik yaptığı ufuk açan çalışmaları ile bilinmektedir. Bu çalışmalar, metabolik hastalıklara yaklaşımda yeni kavramlar ve tedaviye yönelik özgün girişim yöntemleri ortaya çıkarmıştır.

Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil; Sabri Ülker Beslenme, Genetik ve Metabolizma Merkezi‘nde bulunan araştırma ekibi ile birlikte; diyabet, karaciğer yağlanması, obezite, kalp ve damar hastalıkları gibi dünyada en sık görülen ve kamu sağlığı tehditini oluşturan kronik metabolik hastalıkların temelini aydınlatmaya yönelik çalışmalarını sürdürmektedir.

2002 yılında yayınlanan bir çalışmalarında, literatürde ilk defa, hücre içi inflamatuvar stres moleküllerinden olan JNK’ın insülin reseptörünün sinyal yollarını baskıladığını ve şişmanlık ve diyabete yol açtığını göstermiştir. İlerleyen yıllarda PKR, STAMP2, NRF gibi moleküllerin sistemik metabolik inflamasyonda, insülin direncinde ve glukoz metabolizmasında oynadığı roller aydınlatılmıştır.

Prof. Hotamışlıgil, Dünya Sağlık Örgütü’ne danışmanlık yapan infertilite uzmanı Dr. Selen Ciliv Hotamışlıgil ile evlidir. Leyla ve Derin adında iki çocukları bulunmaktadır.

Twitter 👉 Gökhan Hotamışlıgil 


👉 Prof. Dr. Volkan Öngel Kimdir, Nereli? 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu