Sosyal Medya

Google Blogger’ı Kullanarak Blog Nasıl Başlatılır?

Google Blogger’ı Kullanarak Blog Nasıl Başlatılır?. Blog yayınları yazmak istiyorsanız, bu yayınları tutacak bir blog’a ihtiyacınız vardır. Google’ın Blogger’ı, kullanışlı araçlarla dolu ücretsiz ve basit bir blog platformudur. Nasıl başlayacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Google Blogger’ı Kullanarak Blog Nasıl Başlatılır?

URL’de “blogspot” yazan bir web sitesine gittiyseniz, Google Blogger’ı kullanan bir blog’a gittiniz . Çok popüler bir blog platformu çünkü ücretsiz bir Google hesabına ihtiyacınız var, bir Gmail adresiniz varsa zaten var ve blog yayınlarınızı ayarlamak veya yayınlamak için herhangi bir teknik sihirbaz bilmeniz gerekmiyor. Hiçbir şekilde tek bloglama platformu değildir ve tek ücretsiz seçenek değildir, ancak bloglamaya başlamak için çok kolay bir yoldur.

Blogunuzu Oluşturun

Başlamak için Google hesabınıza giriş yapmanız gerekir. Çoğu kişi için bu, Gmail’e giriş yapmak anlamına gelir, ancak zaten bir Gmail hesabınız yoksa, burada bir tane oluşturabilirsiniz.

Giriş yaptıktan sonra, Google uygulamaları listesini açmak için sağ üstteki dokuz noktalı ızgarayı ve ardından “Blogger” simgesini tıklayın.

Açılan sayfada “Blogunuzu Oluşturun” düğmesini tıklayın.

Kullanıcıların blogunuzu okuduklarında görecekleri bir görünen ad seçin. Bunun gerçek adınız veya e-posta adresiniz olması gerekmez. Bunu daha sonra değiştirebilirsiniz.

Bir ad girdikten sonra “Blogger’a Devam Et” i tıklayın.

Artık blogunuzu oluşturmaya hazırsınız. Devam edin ve “Yeni Blog Oluştur” düğmesini tıklayın.

Blogunuz için bir Başlık, Adres ve Tema seçmeniz gereken “Yeni Blog Oluştur” paneli açılır.

Başlık, blogda görüntülenen ad, Adres, kişilerin blogunuza erişmek için kullanacakları URL ve Tema, blog’unuzun düzeni ve renk şemasıdır. Tüm bunlar daha sonra değiştirilebilir, bu yüzden bunları hemen mükemmel hale getirmek kritik değildir.

Blogunuzun adresi [bir şey] .blogspot.com olmalıdır. Bir adres yazmaya başladığınızda, yararlı bir açılır liste son adresin ne olacağını gösterir. “.Blogspot.com” bölümünü otomatik olarak doldurmak için öneriyi tıklayabilirsiniz.

Birisi istediğiniz Adresi daha önce kullandıysa, başka bir şey seçmeniz gerektiğini bildiren bir mesaj görüntülenir.

Bir Başlık, kullanılabilir bir Adres ve bir Tema seçtikten sonra “Blog Oluştur!” U tıklayın. buton.

Google, blogunuz için kişiselleştirilmiş bir alan adı aramak isteyip istemediğinizi soracaktır, ancak bunu yapmanız gerekmez. Devam etmek için “Hayır, Teşekkürler” i tıklayın. (Zaten blogunuzu işaret etmek istediğiniz bir alan adınız varsa, bunu gelecekte istediğiniz zaman yapabilirsiniz, ancak gerekli değildir.)

Tebrikler, blogunuzu yarattınız! Artık ilk blog yayınınızı yazmaya hazırsınız. Bunu yapmak için “Yeni Gönderi” düğmesini tıklayın.

Bu düzenleme ekranını açar. Burada yapabileceğiniz çok şey var, ancak temel bilgiler bir başlık ve içerik girmektir.

Yayınınızı yazmayı tamamladıktan sonra yayınınızı yayınlamak için “Yayınla” yı tıklayın. Bu, internetteki herkesin bulmasını sağlar.

Blogunuzun “Yayınlar” bölümüne yönlendirileceksiniz. Blogunuzu ve ilk yayınınızı görmek için “Blogu Görüntüle” yi tıklayın.

Ve dünyanın görüntülemeye hazır ilk blog yayınınız var.

Blogunuzun ve yeni yayınların arama motorlarında görünmesi 24 saat kadar sürebilir, bu nedenle blogunuzun adını Google’a bağlarsanız ve hemen arama sonuçlarında görünmezse umutsuzluğa kapılmayın. Yakında ortaya çıkacak! Bu arada blogunuzu Twitter, Facebook ve diğer sosyal medya kanallarında tanıtabilirsiniz.


Blogunuzun Başlığını, Adresini veya Temasını Değiştirme

Blogunuzu oluşturduğunuzda, bir Başlık, bir Adres ve bir Tema verdiniz. Bunların hepsi değiştirilebilir. Başlık ve Adresi değiştirmek için blogunuzun arka ucundaki “Ayarlar” menüsüne gidin.

Sayfanın üst kısmında Başlık ve Adres değiştirme seçenekleri bulunur.

Adresi değiştirme konusunda dikkatli olun: URL değiştiği için daha önce paylaştığınız bağlantılar artık çalışmaz. Ancak henüz çok şey yayınlamadıysanız (ya da bir şey), bu bir sorun olmayacaktır.

Blogunuzun Temasını (düzen, renk vb.) Değiştirmek için sol kenar çubuğundaki “Tema” seçeneğini tıklayın.

Aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda temanız var ve genel düzeni ve renk düzenini sağlayacak birini seçtikten sonra, kalbinizin içeriğine göre değişiklik yapmak için “Özelleştir” i tıklayın. İşlem bu kadar.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 İnternetten Para Kazandıran 50 Blog Fikri

👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu