KYK

KYK Yarı Özel Yurt Başvurusu Nasıl Yapılır? Yarı Özel Yurt Kimlere Çıkar?

KYK Yarı Özel Yurt Başvurusu Nasıl Yapılır? Yarı Özel Yurt Kimlere Çıkar?. Kredi Yurtlar Kurumu başvurularında normal yurt ve yüksek ücretli yurt seçenekleri yer almaktadır.  Bu seçeneklerden yüksek ücretli yurt seçeneği (yarı özel yurt) anlamına gelmektedir. KYK yurt başvurusu yapan öğrenciler iki seçeneği de işaretleyebiliyor. Yarı özel yurtların ücretleri, özel yurtlara nazaran yüksektir.

KYK Yarı Özel Yurtlara Başvuru Nasıl Yapılır?

KYK yurt başvurularında karşımıza çıkan normal yurt ve yüksek ücretli yurt seçenekleri yer almaktadır. Bu seçeneklerden yüksek ücretli yurt seçeneği (yarı özel yurt) anlamına gelmektedir. Sadece normal yurt seçeneğini işaretleyen öğrenciler şartları tutması halinde yerleştirilir. Normal yurt ve yarı özel yurt seçeneğini işaretleyen öğrenciler ise normal yurtlara yerleşemez ise yarı özel yurtlara yerleşme şansı vardır. Yani KYK başvurularında iki seçeneği de işaretlemek KYK yurtlarına yerleşme şansımızı arttırıyor diyebiliriz.


Yarı Özel Yurt Kimlere Çıkar?

Devlet yurdu kategorisinde yer alan yarı özel yurtlar için bazı kriterler göz önünde bulundurulur. Buna göre başvuruda bulunan öğrenci ailesinin maddi durumu, kaç kardeşi olduğu, daha önce Kredi Yurtlar Kurumu yurtlarında kalan kardeşlerin olup olmadığı başvuru esnasında önem taşır. Bu ölçütlere bakılarak öğrenciler arasında sıralama yapılır. Şartları en uygun olan öğrenciler KYK yarı özel yurtlara yerleşmeye hak kazanır.


KYK Yarı Özel Yurt Fiyatları Ne Kadar?

Yarı Özel yurtların ücreti normal yurtlara nazaran 100 TL kadar daha fazla. Devlet yüksek ücretli yurtlarda kalan öğrencilere de günlük kahvaltı ve akşam yemeğinde kullanabileceği 16 TL yemek yardımı yapmaktadır. Yemek sırasında 16 TL sınırını aşan öğrenciler ek ücret ödeyerek diledikleri yemeği yiyebilirler. Yarı özel yurt fiyatları her yıl belli oranlara göre güncellenir. Buna dair açıklamaları Kredi Yurtlar Kurumu resmi internet sitesi üzerinden yapılır. Ücretler belirlenirken yurdun fiziki yapısı ile barınma durumu önem taşır. Bu ücrete ek olarak öğrencilerden güvence bedeli de alınır. Bunun nedeni öğrencilerin yurtta yol açacakları zarar ya da zamanında yatırılmayan yurt ücretleridir. Verilen güvence bedelleri öğrencinin öğrenim hayatının sonlanmasıyla birlikte talep halinde iade edilir.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 KYK Yurt Çıkarsa Gitmek Zorunlu mu?

👉 KYK Karşılıksız Burs Kimlere Çıkar? 

👉 Öğrenci Gündemi’ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu