Öğrenci Gazetesi

Yarı Özel Yurt Nedir? Yarı Özel Yurt Kimlere Çıkar?

KYK yurt başvurularında karşımıza çıkan normal yurt ve yüksek ücretli yurt seçenekleri yer almaktadır. Bu seçeneklerden yüksek ücretli yurt seçeneği (yarı özel yurt) anlamına gelmektedir. Yurt başvurusu yapan öğrencilerin genelinin de iki kutucuğu seçtiğini söyleyebiliriz. Her yıl bu yurtlara talep son derece fazla olup normal devlet yurtları ile kıyaslandığında yarı özelin koşulları biraz daha iyidir. Ancak bunun karşılığı olarak ödenen ücret tam devlet yurduna kıyasla biraz daha yüksektir. Yarı Özel yurtların ücreti normal yurtlara nazaran 100 TL kadar daha fazla. Devlet yüksek ücretli yurtlarda kalan öğrencilere de günlük kahvaltı ve akşam yemeğinde kullanabileceği 16 TL yemek yardımı yapmaktadır. Yemek sırasında 16 TL sınırını aşan öğrenciler ek ücret ödeyerek diledikleri yemeği yiyebilirler. Peki Yarı Özel Yurt Kimlere Çıkar? Yarı Özel Yurt Ücretleri Ne Kadar? Yarı Özel Yurt Başvurusu Nasıl Yapılır? Gelin hep birlikte bu soruların yanıtlarını öğrenelim…

Yarı Özel Yurt Kimlere Çıkar?

Devlet yurdu kategorisinde yer alan yarı özel yurtlar için bazı kriterler göz önünde bulundurulur. Buna göre başvuruda bulunan öğrenci ailesinin maddi durumu, kaç kardeşi olduğu, daha önce Kredi Yurtlar Kurumu yurtlarında kalan kardeşlerin olup olmadığı başvuru esnasında önem taşır. Bu ölçütlere bakılarak öğrenciler arasında sıralama yapılır.


Yarı Özel Yurt Ücretleri Ne Kadar?

Yarı özel yurt ücretleri her yıl belli oranlara göre güncellenir. Buna dair açıklamaları Kredi Yurtlar Kurumu resmi internet sitesi üzerinden yapılır. Ücretler belirlenirken yurdun fiziki yapısı ile barınma durumu önem taşır. Bu ücrete ek olarak öğrencilerden güvence bedeli de alınır. Bunun nedeni öğrencilerin yurtta yol açacakları zarar ya da zamanında yatırılmayan yurt ücretleridir. Verilen güvence bedelleri öğrencinin öğrenim hayatının sonlanmasıyla birlikte talep halinde iade edilir. Eğer talep olmazsa bu tutar beş yıl boyunca bekletilir ve bu sürenin sonunda irat olarak kaydedilir.

Yarı ya da tam ayırt edilmeksizin devlet yurtlarında bazı öğrencilerden ücret talep edilmemektedir. Bu listede yer alan öğrenciler: şehit ya da gazi çocukları ile gaziler, babası ve annesi vefat etmiş olanlar, devletin koruması altında bulunan öğrenciler, lise ve buna denk öğrenimini Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde bulunan yetiştirme yurtlarında tamamlayanlar şeklinde ifade edilir.

[ilgiliMakale icerik_id=”25546″]

Yarı Özel Yurt Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yarı özel yurt başvuruları Kredi Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen süre içerisinde ve e devlet üzerinden yapılır. Bu başvuruyu yapabilecekler arasında ilk defa üniversiteye gidecekler, ÖSYM tarafından ek kontenjanla üniversiteye yerleştirilenler, özel yetenek sınavıyla birlikte yükseköğretim kurumuna girenler, dikey ya da yatay geçiş yapan öğrenciler ile lisansüstü öğrencileri yer alır.

Yapılan başvurunun ardından değerlendirmeye dair sonuçlar Kredi Yurtlar Kurumu’nun resmi internet sitesi üzerinden öğrencilere duyurulur. Yurtta kalmaya hak kazanan öğrencilerden vesikalık fotoğraf, önceliği olanlar için öncelik belgesi, yükseköğretim programına kayıt olduğunu gösteren belge gibi belgeler istenir. Listede yer alan tüm belgeleri zamanında teslim etmeyenlerin barınma hakları kaybolmaktadır.


[ilgiliMakale icerik_id=”25236″]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu