Bilgi Arşivi

Green Card Başvurusu Nasıl Yapılır? Green Card Başvuru Ekranı

Green Card Başvurusu Nasıl Yapılır? Green Card Başvuru Ekranı. Green Card, Amerika Hükümeti tarafından, ABD vatandaşı olmayan kişilere verilen ömür boyu yaşama ve çalışma izni veren resmi belgedir. Green Card sahipleri, oy kullanmak dışında Amerikan vatandaşları ile tamamen aynı haklara sahip oluyor. İşte Green Card hakkında tüm bilinmesi gerekenler.

Green Card Nedir?

Green Card, ABD vatandaşı olmayan kişilerle onların eş ve 21 yaşın altındaki bekar çoçuklarına; Amerika Birleşik Devletleri’nde ömür boyu oturma ve çalışma izni veren resmi belgedir. Green Card, resmi adıyla Permanent Resident Card (Daimi Oturma İzni) kişinin göçmenlik statüsünü gösterir. Green Card sahipleri, oy kullanmak dışında Amerikan vatandaşları ile tamamen aynı haklara sahip oluyor. Amerika’da tüm ailesiyle beraber yaşayabiliyor, İş kurabiliyor, isterse devlet memuru olabiliyor. Aynı zamanda ABD’ye tamamen yerleştikten sonra, 5 sene içinde tam vatandaşlığa geçilebiliyor.


Green Card Başvuru Şartları Nelerdir?

Green Card başvurusunda bulunacak adayların aşağıdaki şartları taşıması gereklidir.

 • Amerika, Green Card başvurusunda bulunan kişilerin lise veya dengi bir okuldan mezun durumda olmasını şart koşmaktadır. ABD Green Card başvurusunda bulunan kişiler aynı zamanda son 5 yıl içerisinde uzmanlık ve deneyim gerektiren bir işte en az 2 yıl çalışmış olmalıdır.
 • Green Card kurasına katılmak isteyen kişiler başvurularını Ekim -Kasım aralığında yapmalıdır.
 • ABD Green Card başvurusunda bulunacak kişiler yalnızca 1 kez başvuru yapma hakkına sahiptirler. Aynı kişi adına birden fazla başvuru yapılması durumunda kişinin tüm başvuruları geçersiz olacaktır.
 • Green Card başvuru işlemleri www.dvlottery.state.gov adresinden online olarak yapılmaktadır. Amerika Green Card başvurusu yapılırken başvuru sahibinin kimlik bilgileri, vatandaşı olunan ülkeye ilişkin bilgiler ve varsa eş ve çocuklara dair bilgiler ibraz edilmelidir. Başvuruda kullanılacak fotoğraf sitede talep edilen özelliklere uygun olarak yüklenmelidir.
 • Ülkenin, Amerikan hükûmetince Green Card başvurusu yapabilen ülkeler arasında belirlenmiş olması. Türkiye, bu hakka sahip olan ülkelerdendir.
 • 18 yaşını geçmiş olmak. 18 yaşından küçük kişiler, ebeveynlerinin denetiminde başvuru yapabilmektedir.
 • Başvuru sonrasında verilen numarayı mutlaka saklamak gerekmektedir.

Green Card Başvuruları Ne Zaman?

Green Card 2024 Başvuru Takvimi aşağıdaki gibidir:

Green Card Başvuru Tarihleri:

 • Başlangıç tarihi: 5 Ekim 2022
 • Bitiş tarihi: 8 Kasım 2022

Green Card Çekiliş Sonuçlarının Açıklanması

 • 6 Mayıs 2023

Green Card Çekilişi Kazananların Mülakatlarının Başlangıcı 

 • 1 Ekim 2023

Green Card Çekilişi Kazanların Mülakatlarının Bitişi. Kazanıp Bu Tarihe Kadar Vize Almazsanız Şansınızı Kaybedersiniz. 

 • 30 Eylül 2024

Green Card Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aşağıdaki adımları izleyerek Green Card başvurunuzu ücretsiz olarak kendiniz yapabilirsiniz.

Green Card başvuru işlemleri sadece dvprogram web sitesi üzerinden yapılıyor. Başka sitelere ya da kişilere herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur. 

Green Card Başvuru Ekranı


1- Siteye giriş yaptığınızda karşınıza gelen bu ekranda DV-2023 Instructions butonunu görürsünüz. Oraya tıklarsanız başvuru yapmak için neler yapmanız ve hangi şartları taşımanız gerektiğini anlatan İngilizce bir PDF dosyası bulacaksınız.


2- İkinci buton olan PHOTO TOOL ya da PHOTO INSTRUCTION kısmında yüklemeniz gereken fotoğrafın nasıl ölçüde olması gerektiğini gösteren talimatlar, Biyometrik fotoğrafınızın nasıl çekilmesi gerektiğini anlatan bir yazı göreceksiniz.

👉 tsg.phototool.state.gov/photo


3- YEŞİL BUTON OLAN ”BEGIN ENTRY” butonuna tıklıyorsunuz. Karşınıza bir doğrulama kodunun sorulduğu ekran gelecek. Ekranda gördüğünüz kodu kutucuğa yazın, SUBMIT butonuna tıklayıp devam edin.

Karşınıza şöyle bir ekran gelecek sizin için çeviri yapıldı 👇

Uyarı:

Bu form sizin kişisel bilgilerinizi resmi bir şekilde dolduracağınız bir form. Soyadı ve adı girerken dikkat etmeniz gereken nokta eğer göbek adınız yoksa ”NO MIDDLE NAME” kutucuğunu işaretlemeyi unutmayın.

Ayrıca formu doldururken İNGİLİZCE karakter kullanın TÜRKÇE karakter kullanmayın. Yani doğum yeriniz ŞANLIURFA ise SANLIURFA şeklinde yazmalısınız.

Pasaport numarası soruyor ama bu sene pasaport zorunluluğu yasa ile kaldırıldı.


4- Buradan sonra sayfanın altında SUBMIT butonu göreceksiniz. Artık ona tıkladığınızda çekilişe resmi olarak KATILMIŞ OLUYORSUNUZ.

Bu ekranda bir CONFIRMATION NUMBER yani DOĞRULAMA NUMARASI göreceksiniz. Eğer size GREEN CARD çıkarsa bunu bu verilen numara ile öğrenebileceksiniz.

Başvuru işlemleri bu kadar…


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu