Kimdir

Gülay Yedekçi Kimdir, Kaç Yaşında? Gülay Yedekçi Hayatı ve Biyografisi

Gülay Yedekçi Kimdir, Kaç Yaşında? Gülay Yedekçi Hayatı ve Biyografisi. Bu yazımızda son günlerde en çok merak edilen isimler arasında yer alan Gülay Yedekçi Nerelidir? Gülay Yedekçi alevi mi? Gülay Yedekçi babası kim? Gelin birlikte Gülay Yedekçi hakkında tüm merak edilenleri öğrenelim…

Gülay Yedekçi Kimdir?

Farklı alanlarda eğitim alan hem akademisyen hem araştırmacı yazar, hem de siyasi kimliği ile tanınan Gülay Yedekçi Kimdir?  Eğitim Hayatından bahsedecek olursak; Trakya Üniversitesi Mühendislik – Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümünden mezun oldu. Yıldız Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde yapı alanında yüksek lisansını, İstanbul Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde yine yapı alanında doktorasını tamamladı. Daha sonra Doçent ve Profesör oldu.

1975 yılında İstanbul‘da doğan Gülay Yedekçi, 2023 yılında 48 yaşındadır ve aslen Malatyalıdır. Anne Adı Hatice, Baba adı Turgut olan Yedekçi, 1996 yılında kendi mimarlık ofisini kurmuştur. Öğretim üyesi olarak görev yapmış Yeni Yüzyıl Üniversitesi mimarlık bölüm başkan yardımcısı ve mimarlık-mühendislik fakültesi dekan yardımcısı olarak görev almıştır. Yayımlanmış çok sayıda makalesi ve 4 kitabı vardır.  Mimarlık mesleğinin yanında halen öğretim görevlisi olarak görev yapmaktadır.

İyi düzeyde İngilizce bilen Gülay Yedekci, 2 çocuk annesidir.


Gülay Yedekçi Hayatı ve Biyografisi

Yayınlanan çok sayıda makaleleri yanı sıra 4 adet kitabı da mevcuttur. Uzmanlık alanları içinde Kentsel Dönüşüm, Geleceğin Şehirleri ve Biyomimikri doğadan esinlenen tasarımda vardır. BM dâhil olmak üzere ulusal ve uluslararası alanda çok sayıda konferans, panel ve sempozyumda konuşmacı ve moderatör olarak yer aldı.

Siyasi kimliğinden bahsedecek olursak; CHP Fatih İlçe Gençlik Kolları Başkanlığı, Fatih Belediye Meclisi Üyeliği yaptı. Fatih Belediyesi İmar Komisyonu ve Kültür Varlıklarını Koruma Komisyonlarında görev aldı. CHP İstanbul İl Merkezinde ‘Gençlik Yeniden Yapılanma Toplantıları’ düzenledi. Engelliler için ‘Turuncu Bayrak’ önerisinin sahibi ve Ekolojik Kadın Köyü Projesinin mimarıdır; Sivil Toplum Kuruluşları Birliği Platformu ve Umut Çocukları Derneği yönetim kurullarında görev yaptı.

Sosyal sorumluluk projelerinde de yer alan Yedekçi, Hayatta Kal Derneği Genel Başkan Yardımcısı ve Demokratik Dayanışma Derneği Genel Başkanlığı görevlerinde bulundu. TMMOB Mimarlar Odası Genel Kurul Delegesidir. Genç Akademisyenler Hareketinin kurucusu ve başkanıdır. 2014 Yılı “En İyi Mimar ” ödülünü aldı.

Prof. Dr. Gülay Yedekci, 7 Haziran 2015 ve 1 Kasım 2015 genel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi’nden 25. ve 26. Dönem İstanbul Milletvekili seçilerek TBMM’de yasama çalışmalarına katıldı.

Instagram 👉 Gülay Yedekçi


👉 Tamer Karaman Kimdir, Kaç Yaşında? Tamer Karaman Hangi Takımlı?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu