Yaşam

Gynoflor Ne İşe Yarar? Gynoflor Tablet Kaç Gün Kullanılmalı, Enfeksiyona İyi Gelir mi?

Gynoflor Ne İşe Yarar? Gynoflor Kaç Gün Kullanılmalı, Enfeksiyona İyi Gelir mi? Bu yazımızda Gynoflor Prospektüsüne göre Gynoflor  Kullandıktan Sonra Ne Yapmalı? Gynoflor Vajinal Tabet Cinsel İlişki sırasında sorun olur mu? Gynoflor Nasıl Kullanılır, Mantar İçin Kullanılır mı? Gynoflor Günde Kaç Kez Kullanılır? Gelin birlikte Gynoflor Vajinal Tablet hakkında tüm merak edilenleri öğrenelim…

Gynoflor Ne İşe Yarar?

Uzman hekimler tarafından sıklıkla reçete edilen ve kadınlar tarafından genel olarak vajinal şikayetlerinde kullanılan Gynoflor Ne İşe Yarar, Ne İçin Kullanılır? merak edilmekte. Özellikle Gynoflor ilk defa kullanacak olanlar Gynoflor Kullananların Yorumlarını araştırmakta.

Gynoflor, kadınların vajinasında olan; vajinal genetiğinde doğal olarak bulunan maddeler ile aynı olan etkin maddeleri içermektedir. Sağlıklı vajina, biyolojik denge durumundadır ve enfeksiyonlara karşı doğal bir korunma mekanizması vardır.

Aslında Gynoflor kullanım amacı; vajina için kullanılan gerek temizlik ürünleri gerek geçirilen enfeksiyonlar yada bazı rahatsızlıklar sebebi ile vajina florasında tahribata sebep olabilir. Tam da bu sırada imdada yetişen Gynoflor,   bozulan vajinal florasını destekler ve buna uygun bakterileri içerir. Sağlıklı bir vajina dengeli bir durumdadır ve kendisini bakteriler karşı koruyabilmektedir.


Gynoflor Ne İçin Kullanılır?

Vajinada doğal florayı yeniden oluşturmaya yardım eden Gynoflor, canlı laktobasil bakterilerini yüksek miktarda
içermektedir. Doğal floraya ek olarak, sağlıklı vajina epiteli (vajina dokusu hücreleri), vajinanın doğal koruma
mekanizması için önemlidir. Vajina epiteli, dalgalanan veya yetersiz hormon düzeylerinin sonucunda (özellikle menopoz sırasında ve sonrasında) ve vajina enfeksiyonları sonucunda hasarlanabilir.

İkinci etkin madde olarak, kadında doğal bir cinsiyet hormonu olan estriol içermektedir. Estriol, Gynoflor’daki gibi çok düşük dozda olsa bile, vajina epitelinin yeniden oluşmasını, iyi bir kan akımının olmasını ve yeterince kalın, elastik ve nemli olmasını sağlamaktadır. Bu durum, vajinada laktobasil bakterilerinin üremesi için de önemlidir.

Gynoflor aşağıdaki durumlarda kullanılır

 • Belirli ilaçlar ile tedaviden sonra (ör, antibiyotikler) Laktobasillerin oluşturduğu floranın yeniden oluşturulması için
 • Kaynağı bilinmeyen vajinal akıntının tedavisi veya hafif ila orta derecede vajina enfeksiyonlarında, antibiyotiklerin veya kemoterapötik ajanların mutlak gerekli olmadığı durumların tedavisi için
 • Menopoz sırasında ve sonrasında lokal şikayetlerin tedavisi (kuru vajina, kaşıntı, yanma, cinsel ilişki sırasında ağrı) ve sistemik hormon replasman tedavisine ek olarak
 • Bir diğer olası uygulama, tekrarlayan vajinal hastalıklardan korunmada kullanılır.

Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

Gynoflor Nasıl Kullanılır?

Öncelikle belirtelim ki bu ilacı daima doktorunuzun önerdiği şekilde kullanınız. Emin değilseniz, doktorunuza veya eczacınıza sorunuz. Bunun dışında Gynoflor prospektüsüne göre aşağıdaki şekilde kullanınız.

Sağlıklı vajinal ortamın yeniden oluşturulması, vajinal akıntı ve enfeksiyonlar için:

 • 6-12 gün süreyle günde 1 – 2 vajinal tablet.

Menopoz sırasında ve sonrasındaki lokal yakınmalar için (kuru vajina, kaşıntı, yanma, cinsel ilişki sırasında ağrı), hormon replasman tedavisine destek olarak:

 • 6-12 gün süreyle günde 1 vajinal tablet,

bunu takiben idame dozu olarak, haftada 1-2 gün 1 vajinal tablet.
Aylık kanamalar sırasında ilacı kullanmaya ara veriniz ve daha sonra devam ediniz.

Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

Gynoflor Kullanmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

 • Estriol’e veya Gynoflor’un bileşimindeki diğer maddelerden herhangi birine karşı aşırı duyarlığınız var ise (alerjikseniz),
 • Göğüs, uterus veya vajinanızda estrojene bağımlı tümörler var ise,
 • Endometriosis’iniz (rahim dışında endometrium dokusunun bulunması) var ise,
 • Kaynağı bilinmeyen vajinal kanamanız var ise,
 • Cinsel olgunluğa ulaşmadıysanız ve ilk aylık kanamanız gerçekleşmedi ise
 • Beklenmeyen vajnal kanamanız ortaya çıkar ise, tedaviye ara verilmelidir ve doktorunuz kanamanın nedenini araştırmalıdır.

Gynoflor Yan Etkileri Nelerdir?

Her ilaç gibi Gynoflor’un içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir. Gynoflor kullanılması sonucunda aşağıda belirtilen yan etkiler ortaya çıkabilir:

Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, doktorunuza söyleyiniz:

 • Gynoflor uygulamasından kısa bir süre sonra hafif bir yanma veya batma olabilir. Bu olgularda, tedavinin kesilmesi gerekmez. Ancak şikayetler devam eder ise, mümkün olur olmaz doktorunuza danışınız.
 • Nadir olgularda, kızarıklık ve kaşıntı gibi reaksiyonlar bildirilmiştir. Bir olguda, Gynoflor içerisindeki Lactobacillus liyofilizatına karşı alerji saptanmıştır. Bu durumda, mümkün olur olmaz doktorunuza danışınız.
 • Gynoflor kazara ağızdan alınır ise, istenmeyen etkilerin ortaya çıkması beklenmez.
 • Yan etkilerden herhangi birisi ciddi bir hal alır ise veya bu kullanma talimatında verilmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız, doktorunuza söyleyiniz Bunlar Gynoflor’un hafif yan etkileridir.
 • Eğer bu kullanma talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etkiyle karşılaşırsanız doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz.

Gynoflor Kullananların Yorumları

Kullanıcı Yorumu: Kizlar akintim oldugu icin doktor yazdi 2 gun oldu bugun kullaniliyo akinti daha fazla gelmeye basladi 

Kullanıcı Yorumu: Gynoflor ilacı özel bölgenin içerisine yerleştiriyorsun ve orada emilip gidiyor. Emilmezse özel bölgen kuru demektir. İlacı biraz ıslatıp (çok abartmadan) öyle koyabilirsin, o zaman daha kolay emilir.

Kullanıcı Yorumu: Bende mantar vardi farkli fitil kullanmistim geçmişti tekrar basladi ama kasinti yok sadece akıntı var simdide bunu yazmış ama benim her gün yatmadan önce 1 tane diyo umarim iyi gelir gina geldi kilot degismekten yikamaktan

Kullanıcı Yorumu: Bende de mantardan dolayı kaşıntı vardı 3 4 saate bir çamaşır değiştirmek zorunda kaldım yatmadan önce genital bölgeyi yikiyordum sirkeli suyla kuruluyordum iyice sonra fitili koyuyordum 5 10 dk ayaklarım yüksek yatıyordum sonra normal yatış pozisyonuna geçiyordum.

Kullanıcı Yorumu: kullandıktan sonra mantarların döküldüğünü fark ediyorsunuz zaten 1 2 gün akintiniz çoğalır sonra rahatlarsınız eğer bende kremi ise yaramazsa tekrar fitilini kullanmak için danisacagim doktoruma


Gynoflor 2024 Fiyatı Ne Kadar?

Gynoflor 2024 eczane satış fiyatı 227,32 TL’dir

Gyboflor Vajinal Tablet Prospektüsü İçin TIKLAYINIZ


Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

İlginizi Çekebilir 👇

👉 Nioli Yağı Vajinal Mantara İyi Gelir mi?

👉 Terbisil Krem Vajinal Mantarda Kullanımı 

👉 Vajinal Kaşıntı İçin Hangi Krem Kullanılır?

👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu