Bilgi Arşivi

Hakim ve Savcı Maaşları 2024 – Hakim ve Savcılar Ne Kadar Maaş Alıyor?

Hakim ve Savcı Maaşları 2024 – Hakim ve Savcılar Ne Kadar Maaş Alıyor?. Hakim ve Savcılar ne kadar maaş alıyor? Yeni göreve başlayan savcı ne kadar maaş alır? Hakim ve Savcı maaşları hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler doğru yerdesiniz.

Hakim ve Savcılar Ne Kadar Maaş Alıyor?

Hakim ve savcılar aynı maaşı almaktadırlar. Derece derece olan ve hizmet yılına göre maaş alan savcılar ve hakimlerin sadece ek ödemeler farklıdır. Ayrıca hakimlik ve savcılık direkt olarak tercih edilmemektedir. Hakimlik ve Savcılık sınavına giren adaylar sonucuna göre savcı, ya da hakim olarak atanırlar. Bu sebeple haksızlık olmaması için maaşlar eşit tutulur.

2024 yılı kariyer net verilerine göre en düşük hakim ve savcı maaşı 105.000 TL iken en yüksek hakim ve savcı maaşı 199.000 TL olarak açıklandı.


Savcı Nasıl Olunur?

Türkiye’nin mevcut yasal rejiminde birkaç farklı savcı çeşidi bulunur. Bunlardan ilki ve en bilineni cumhuriyet savcılarıdır. Bir kişinin cumhuriyet savcısı olabilmesi için üniversitelerin 4 yıllık Hukuk Fakültesini tamamlaması gerekir. Adalet Bakanlığı ve ÖSYM’nin ortaklaşa düzenlediği sınavda başarılı olan hukuk mezunları, stajyer savcı olarak çalıştıktan sonra asli görevli olarak atanır. İl ya da ilçe cumhuriyet savcıları, mesleki ilerleyişlerine ve yeteneklerine göre yargıtay gibi kurumlarda da çalışabilir. Diğer bir savcı çeşidi ise danıştay savcılığıdır. Danıştay savcısı olmak isteyen kişiler ise öncelikle Hukuk Fakültesi ya da İktisadi ve İdari Bilimler, İktisat ve Maliye gibi fakültelerin 4 yıllık öğretim programlarını tamamlamalıdır. İlgili bölümlerden mezun olan kişiler, Adalet Bakanlığı ve ÖSYM tarafından hazırlanan sınavdan başarılı olduktan sonra da stajyer idari hakim olarak çalışır ve gerekli şartları yerine getirdiği zaman idari hakim olarak çalışır. İdari yargı alanında yeterli tecrübeye ve mesleki gelişime sahip olduktan sonra ise danıştay savcısı olarak atanır.


Savcı Ataması Nasıl Yapılır?

Savcı adaylarının sayısı her yıl ihtiyaç durumuna göre Adalet Bakanlığı tarafından belirlenmektedir. Belirlenen bu sayı, belirlenen boş kadroların derecesi, unvanı, sınıfı ve adaylarda aranan şartlar ile birlikte başvuru tarihinin bitiminden en az on beş gün önce ülke içerisinde tirajı en yüksek beş gazetenin birinde yayınlanmaktadır. Bu ilanlar aynı zamanda bir defa olmak üzere Adalet Bakanlığı İnternet sitesinde de online olarak yayınlanmaktadır.

Savcı adaylarının atanması daha önce de bahsettiğimiz sınavda en yüksek puanı alan adaylardan başlamak üzere sıra ile gerçekleştirilmektedir. Sınava giren adayın savcı olarak bir yere atanabilmesi için bahsi geçen sınavdan en az yetmiş puan alması gerekir.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 Başsavcı Nasıl Olunur?

👉  Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu