Gündem

Hanuka Bayramı Ne Demek? Hanuka Bayramını Kimler Kutlar?

Hanuka Bayramı Ne Demek? Hanuka Bayramını Kimler Kutlar?. Her dinin ve her milletin kendine has özel gün ve bayramları mevcuttur. Bunlardan biri olan Hanuka Bayramı merak edilmekte. Özellikle Cumhurbaşkanı tarafından Hanuka Bayramı kutlama mesaj yayınlanması sonrasında Hanuka Bayramı Ne zaman? araştırılmaya başlandı. Gelin birlikte Hanuka Bayramı hakkında merak edilenleri öğrenelim…

Hanuka Bayramı Ne Demek?

Farklı törenlerle belirli bir zamanda kutlanan ve diğer adıyla Işık bayramı olarak da bilinen Hanuka Bayramı, Kudüs’ün M.Ö. 200’lerde Yahudiler tarafından geri alınmasının münasebetiyle 2200 yıldır kutlanan bir bayramdır. Hanuka Nedir? sorusuna kısaca cevap verecek olursak, Hanuka sözcüğü İbranice ‘adama, ithaf etmek‘ anlamlarına gelir. Hanuka Bayramı İbrani takvimine göre Kislev’in 25. gününden başlayarak sekiz gün sekiz gece boyunca sürer..

Işık Festivali yada Işık Bayramı olarak da bilinen bu bayramda, Hanukiya adı verilen, Menora’ya benzeyip fazladan iki kolu daha olan, 9 kollu şamdanın kollarının yakılmasıyla kutlanılır. Birinci gün bir tane, ikinci gün iki tane yakılır ve bayram boyunca her gün bir fazla kolun yanmasıyla devam eder. Hanukiya’nın ortasındaki, diğerlerine göre daha yukarıda bulunan kola Şamaş ismi verilir ve bu kol her gün yanar..


Hanuka Bayramı Ne Zaman Kutlanır?.

Yahudiler tarafından kutlanan Hanuka Bayramı, bu sene 18 Aralık Pazar günü başlayacak ve 26 Aralık Pazartesi gününe kadar devam edecek..

Hanuka Bayramı Nasıl Kutlanır?.

Yahudiler tarafından belirlenen zamanlarda kutlanan ve kutsal sayılan Hanuka Bayramı, Hanuka Seleukos İmparatorluğu’na karşı yapılan Makkabeyan İsyanı sırasında Kudüs’teki İkinci Tapınağın yeniden adanması anısına düzenlenen bir Yahudi festivalidir. İbrani takvimine göre Kislev’in 25..gününden başlayarak sekiz gün sekiz gece boyunca sürer ve genel olarak Kasım ayı sonu Aralık başı gibi kutlanır ve nadiren de Ocak ayına tekabül edebilmektedir..

Festival, menora (veya hanukkiah) adı verilen dokuz dallı bir şamdanın mumlarının yakılmasıyla başlar. Bir dal tipik olarak diğerlerinin üstüne veya altına yerleştirilir ve bir mum, diğer sekiz mumun yakılması için kullanılır. Bu özel muma şamaş denir..


Hanuka Bayramını Kimler Kutlar?.

Hanuka Seleukos İmparatorluğu’na karşı yapılan Makkabeyan İsyanı sırasında Kudüs’teki İkinci Tapınağın yeniden adanması anısına düzenlenen bir Yahudi festivalidir. Işık Festivali olarak da bilinmektedir..Hanuka Bayramı Yahudiler tarafından kutlanır..


Hanuka Bayramı Hakkında Merak Edilenler.

Hanuka Bayramı, Suriye-Yunan Kralı Antiohus ve ordularının, Makabiler tarafından bozguna uğratılıp, II. Bet-Amikdaş’ın putperestlerden kurtarılmasını ve tekrar Tanrı’ya adanmasını simgelemektedir. Bet-Amikdaş putlardan ve simgelerden temizlendikten sonra, Tapınak’taki Ebedi Işık’ı yakmak için sadece bir küçük kap kutsiyeti bozulmamış yağ bulundu. Bu yağ, Menora’yı yalnızca bir gün boyunca yakmaya yetecek miktardaydı..

Mucize eseri, o küçük kap yağ, tam sekiz gün boyunca yanmaya devam etti ve Koen’ler o arada yeni kutsal yağ hazırlayabildiler. 25 Kislev’den başlayarak, sekiz gece boyunca, her gece bir mum artırarak Hanuka mumları yakılır ve bu mucize tekrar yaşatılarak evler Işık’la doldurulur..


İlginizi Çekebilir 👇

👉 Yahudilikte 10 Emir Nedir? 

👉 Kudüs’ün Müslümanlar, Hristiyanlar ve Yahudiler İçin Önemi Nedir?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu