Gündem

Harvard Araştırmacılarına Göre Hayatımızı Daha Kısa Ve Üzücü Yapan 8 Şey

Bir Harvard çalışması oldukça ilginç bir şey ortaya çıkardı. Hepimiz tam mutlu hayatlar yaşamak isterken, neden bir şekilde bunu yapamadıklarının ciddi nedenleri olabilir.

Yetişkin Gelişimi Çalışması olarak bilinen bir çalışma, yaklaşık sekiz yüz kişiyi temel olarak tüm yaşamları boyunca izledi ve dünyadaki fiziksel ve zihinsel sağlıktaki en uzun çalışmadır. Bu sayede araştırmacılar, uzun ve mutlu bir hayat yaşama söz konusu olduğunda hangi faktörlerin dikkate alınması gerektiğini anlayabildiler. Çoğu insan ilişkilerin ve diğer şeylerin devreye gireceğini varsayarken, bundan daha fazlası var.

Bu proje, 1938’de genç olduklarından beri bu insanları takip ediyor ve bu gün ve yaşta çok fazla insan kalmadı. Kalanlar doksanlarına iyi gidiyor. Bununla birlikte, bu insanlar yaşlandıkça onları mutlu eden şeyleri daha fazla fark ettiler ve gerçekten zevk aldıkları şeylere daha fazla odaklandılar.

Aşağıda, çalışmadan ayrılan bu insanların onları aşağıya düşürdüklerini ve hatta belki de uzun ömürlerini azalttıklarını kaydettikleri, sizi hayata indirebilecek şeyleri ele alacağım . Bunlardan kaç tanesi seninle yankılanıyor ve onları değiştirir misin? Ben bundan sonra mutluluğuma çok daha fazla dikkat edeceğim. 

Hayatımızı Kısaltan Ve Üzücü Yapan 8 Şey:

1. Mutsuz bir çocukluk geçirme

Zamanda geri gidemez ve hala nispeten gençseniz bir şeyleri düzeltemeseniz de, yaşadıklarınızla başa çıkmak ve daha genç yaşlarınız olarak kabul edilebilecek en iyi zamanınızı bırakmak için çalışabilirsiniz. Çocukluğunuz hayatınızın tahmin edebileceğinizden çok daha büyük bir parçasıdır ve kalıcı etkileri vardır. Artık karşılaştığınız şeylerin yaşlandığınızda sorun olmayacağını varsayamazsınız, geçmiş bizi her yerde takip eder.


2. Kendi duygularınızla başa çıkamamak

Hepimizin duyguları var ve bunları şişelemek hiç kimseyi iyi yapmaz. Hissettiğiniz şekilde ne kadar çok gizlerseniz ve zihninizdeki olumsuz şeylerle ne kadar az ilgilenirseniz o kadar mutsuz olursunuz. Hepimiz bu tür şeylere hitap etmeyi ve bunlardan hareket etmeyi hak ediyoruz.


3. Sigara ve İçki

Sigara içmenin ve içmenin yıllarca hayatımıza girebileceğini inkar edemezsiniz. Size bunu hatırlatanlar, sizi rahatsız etmek için bunu yapmazlar. Onlar umursuyorlar ve yaşamayı hak ettiğiniz hayatı yaşadığınızı görmek istiyorlar.


4. Aşkı bulmak için zaman ayırmamak

Aşk hayatta çok önemli bir şeydir ve henüz bulamazsak yaşlandıkça ya da şansımızı boşa harcadığımızda pişmanlık duymaya başlarız. Hepimiz birisinin yaşlanmasını ve son yıllarımızı yanında geçirmesini istiyoruz. Ölüm yatağında yalnız kaldığın kadar küçük olma.


5. Eğitime doğru odaklanmak için zaman ayırmamak

Eğitim önemlidir ve şu anda okulun sizin için olduğunu düşünmese de, sadece mesleki kurslar almak bile bir nimet olabilir. Ne kadar çok öğrenirsen, bu dünyada o kadar çok şey yapabilirsin. Gerçekten isterseniz bu yaşamdan en iyi şekilde yararlanabilirsiniz.


6. Hayatınızdakiler için orada olmak için hiçbir şey yapmamak

Çevrenizdeki insanlar sonsuza kadar orada olmayacaklar. Bir noktada, onlar da kendi başlarına gidecek ve yapmak istediklerini yapacaklardır. Değer verdiğiniz insanlar için zaman ayırın ve onlara iyi davranın. Birine yardım edebiliyorsan neden yardım etmiyorsun?


7. Ne zaman bırakılacağından emin olamamak

Bırakmak çoğumuzun mücadele ettiği bir şey ama aynı zamanda kendimizi geri tutmanın devasa bir aracı. Hepimiz ne zaman bırakacağımızı ve nasıl yapacağımızı bilmeliyiz. Yanlış şeyi çok uzun süre tutmak düşündüğünüzden çok daha fazla zaman kaybedecektir.


8. Önem verdiğiniz kişilere bağlı kalmayı reddetmek

Zaman zaman sadece önem verdiğiniz kişilere bağlı bir telefon görüşmesi olsa bile hayatınızı değiştirebilir. Ne kadar bağlı olursanız, o kadar az yalnız hissedersiniz. Yalnızlık, dünyanın yaşlı insanların çoğunun karşı karşıya olduğu bir şeydir ve gerçekten bazılarının ölümü olabilir.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu