Bilgi Arşivi

Hastane Randevularında Yedek Kontenjan Nedir? Randevu Yedek Kontenjan Ne Demek?

Hastane Randevularında Yedek Kontenjan Nedir? Randevu Yedek Kontenjan Ne Demek?. Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden ek randevu sürecinin başlamasıyla Hastane Randevularında Yedek Kontenjan konusu Hastanelerden randevu almak isteyenler tarafından en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. MHRS sistemi veya Alo 182’den randevu alanların vazgeçmeleri ve unutmaları durumunda yedek kontenjan uygulaması sisteme giriyor.

Hastane Randevularında Yedek Kontenjan Nedir?

MHRS sistemi veya Alo 182‘den üzerinden randevu alan kişilerin yüzde 30’unun Hastanelere gitmemesi ve iptal etmemesi nedeniyle ek/yedek kontenjan uygulaması konulmuştur. Yedek kontenjan sistemi bu noktada devreye girerek Randevusu olduğu halde hastaneye gitmeyen ve iptal etmeyen hastaların yerine bir başkasının geçmesini sağlar. Böylece, bazı kişilerin yarattığı mağduriyet büyük ölçüde önlenmeye çalışılır. .

Yedek kontenjan sistemi sayesinde her saatte bir kere olmak üzere yedek randevu verilebiliyor. Yedek kontenjandan ek randevu alan hastalar seçtikleri saat aralığında beklemeyi kabul etmiş oluyorlar. Randevu alınan saat aralığında beklenerek muayene olunabiliyor. .


Randevu Yedek Kontenjan Ne Demek?

MHRS ve Alo 182 üzerinden Doktor randevusu alan kişilerin hastaneye gitmemesi ve iptal etmemesi durumunda hastaların yerine başkasının geçmesine Yedek Kontenjan denir.

Yani Randevularına gitmeyen ve iptal etmeyen vatandaşların oluşturduğu mağduriyetin ortadan kaldırılması için ek kontenjan sistemi uygulanıyor. .

Bakan Koca, konuyla ilgili “Bu durum çalışanlarımızın zaman kaybına, randevu için bekleyen hastaların sağlık hizmetlerinin gecikmesine yol açıyor. Eğer doktora gelmeyecekseniz, randevu tarihinden en az 2 gün önce MHRS’ye girip, randevunuzu iptal edin. Bu davranış sağlık sistemine karşı görevinizdir.

Açılan yedek randevuların, randevusuna gelmeyen hasta oranının altında olması şartı vardır. Hastaneler, saat başı en çok 1 yedek randevu açabilir. Yedek randevular MHRS üzerinden alınmaktadır. Uygulama geçici ve hekimlerin isteğine bağlıdır.” açıklamasında bulundu. .


MHRS Yedek Randevu Nasıl Alınır?

MHRS ve Alo 182 üzerinden randevu alırken gitmek istediğiniz Hastane veya bölümün dolu olması durumunda yedek kontenjan olup olmadığını sorgulayabilirsiniz.

MHRS sayfasına giriş yapıp şehir, hastane ve poliklinik sonrasında açılan sayfadan yedek kontenjan açmış olan doktorlar turuncu renkte karşınıza çıkacaktır. Doktorlara tıklandığında yine yedek kontenjan açılmış olan saatlerin turuncu renkte olduğu görülecektir. Bu saatlerden randevu alınarak ek randevu almış olunur. Seçmiş olduğunuz saat aralığında yedek kontenjana randevu alarak o saatler arasında muayene olabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 Hastane Bölümleri: Hangi Hastalığa Hangi Bölüm Bakar?

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu