Blog

Hayalinizdeki İşi Almanıza Yardımcı Olacak En İyi 7 Konuşma ve Yazma İpuçları

Hayalinizdeki İşi Almanıza Yardımcı Olacak En İyi 7 Konuşma Ve Yazma İpuçları. Topluluk içinde konuşma, üniversite öğrencileri ve mezunlar da dahil olmak üzere birçok kişiye yönelik bir terördür. Aslında, bu özel fobinin kendi psikolojik adı bile var Glossophobia. Bazıları kamuoyu önünde konuşmaktan kaçınabilse de, günümüzde pek çok kolej müfredata sunumlar ve konuşmalar eklediğinden bu genellikle bir seçim meselesi değildir.

En İyi 7 Konuşma ve Yazma İpuçları

Belki bir seminere katıldınız ya da başka herhangi bir nedenle, başkalarının önünde durmanız ve kamuoyuyla konuşmanız gerekiyor. Bazen bir konuşmacı hafifçe çekilebilecek bir şey değildir, çünkü sunum yapan kişinin amacı sadece bir konudan bahsetmemekle kalmaz, aynı zamanda sunumları temel alarak onları işe almakla ilgilenir. Yedi konuşma ipucumuz, konuşmalarınızı geliştirmenize yardımcı olacak ve hayalinizdeki işi daha iyi bir şekilde size sunacaktır.

1. Her Zaman Hazırlanın

En iyi dünya konuşmacıları bile önceden planlama yapmadan iyi bir sunum yapamaz. Genellikle doğal olarak gelen bir konuşma olarak görünen şey, zaten var olan bir fikrin doğaçlamasıdır. Başkalarının önünde durmak ve konuşmak üzereyseniz, en azından ne hakkında konuşacağınız hakkında bir fikriniz olmalıdır.

Hazırlanmanın en iyi yolu çok araştırma yapmak ve konunuzu anlamaktır. Bu şekilde, sadece sunmanın en iyi yolunu seçemezsiniz, aynı zamanda birisinin bir soru sormaya veya bir tartışma açmaya karar vermesi durumunda da daha fazla bilgilendirilirsiniz.

Hazırlık, artan güven seviyesine yol açar. Sunmak üzere olduğunuz bilgiler hakkında bilgi almayı ihmal ederseniz, kitleniz bunu hemen hissedebilir.


2. Görünümünüze Dikkat Edin

Kıyafetiniz bir konuşma yaptığınız ortamı yansıtmalıdır, bu nedenle sunulabilir olmak mutlaka bir takım elbise giymeniz gerektiği anlamına gelmez. Konuşma yapmak üzere olan bir kişi olarak, görünüşünüze özellikle dikkat etmelisiniz, çünkü bunun insanların sunumunuza nasıl tepki vereceği üzerinde büyük bir etkisi vardır.

İnsanların sunum sırasında nasıl algılandığının ikinci bir kısmı beden dilidir. Beden dili, insanlara kelimelerle neredeyse eşit miktarda bilgi veren sözsüz iletişim biçimidir. Beden dilini öğrenmek, kendinizi mümkün olan en iyi ışık altında sunmanıza yardımcı olabilir, ancak aynı zamanda konuştuklarınızı güçlendirmek için de harika bir yoldur.


3. Okuma

Kimse yüzlerini notlara ve senaryolara gömen bir konuşmacıyı dinlemez veya dinlemez. Tabii ki, notları bir hatırlatma olarak kullanabilirsiniz, ancak konuşma yaparken asla okumamalısınız! Bazen doğaçlama yapmak, metin kelimenizi kelime için yakalamak amacıyla okumaktan daha iyidir. Dinleyiciler, bir fikir sunmanın doğal ve rahat bir yolunu takdir edecekler ve kesinlikle onları sıkma riski taşımayacaksınız.

Okumaktan bile kaçınmak için, konuşmanızı resmi sunumdan önce birçok kez uygulamalısınız.


4. Yavaşla

İnsanların bir şey sunarken yaptıkları en büyük hatalardan biri çok hızlı gidiyor. Konuşmanız en iyisi olabilir, ancak yavaşlamazsanız kimse duymaz.

Hızlı konuşmak yaygın ve anlaşılabilir bir durumdur çünkü birçok insan toplumda konuşurken gergindir. Seyircilerle paylaşmayı planladığınız her bilgiyi söylemek zorunda kalmanın yükü, çoğu zaman insanların makalelerini hızlandırmasına neden olur ve bu da anlaşılmasını zorlaştırır.

Başkalarının önünde konuşurken, rahat olduğunu düşündüğünüzden daha yavaş konuşun. Biraz zaman ayırın ve um, mesela, bildiğiniz gibi rahatsız edici ifadeleri ortadan kaldırmak için küçük duraklamalar yapın.


5. Kendiniz Olun

Asla başka bir konuşmacıyı veya tanıdığınız birini taklit etmeye çalışmayın. Başkalarının önünde konuşurken, daima kendin ol. Bu şekilde, potansiyelinizi potansiyel işverenlere ve kimin bildiğine sunabileceksiniz; belki de tam özelliklerine sahip bir kişi tam olarak aradığı şeydir!


6. Kişisel Olun

Konuşmanıza kişisel bir dokunuş katmanın bir yolu mizahtır. Küçük bir mizah kimseye zarar vermez ve daha az profesyonel olduğunuz anlamına gelmez. Sunumunuzda mizah için iyi bir yer bulursanız, bu her şeyi daha iyi hale getirebilir.

Ayrıca, hikayeler anlatmanın güven oluşturduğu ve dinleyicilerle bağlantı kurduğu bilinmektedir. Kişiliğinizi göstermek ve biraz duygu uyandırmak için izleyicilerinizle bir hikaye paylaşın. Hikaye komikse, bu kahkahalara neden olur. Mutlu ya da üzgün olursa, onunla ilgili olabilirler. Ve en önemlisi, hikayeniz ilham verici ise, asla unutmayacaklar.


7. Güçlü Bir Bitiş Düşünün

Güçlü bir bitiş olmadan bir konuşma hiçbir şey değildir. Hedef kitleniz üzerinde tamamen tatmin edici bir etkiye sahip olmak için güçlü bir şekilde bitirmelisiniz. Sahneden ayrılıp konuşmayı bıraktığınızda, insanlar bir şeyler öğrendiklerini ve sizinle bağlantı kurduğunu hissetmelidir.

Sahneye çıktığınızda konuşmanızı doğaçlama yapmaya karar verseniz bile, son, ileriye hazırlanmak zorunda olduğunuz bir şeydir. Bu şekilde, konunuzu nasıl sunacağınıza bakılmaksızın, daima hedefleyeceğiniz bir şey olacaktır.

Başkalarının önünde konuşma yapmak zor bir iştir, özellikle de mükemmel bir iş bulabilmek için bu konuşmanın mükemmel olması gerekiyorsa. Hedef kitlenizin görünüşünüz, beden diliniz, kişiliğiniz ve yazma becerilerinizle ilgili izlenimi şaşırtıcı olmalı, yani her şeyin yolunda gittiğinden emin olmanız gerekir. Konuşmanızı nasıl yazacağınıza ve hedeflediğiniz işe nasıl ulaşacağınıza dair bu yedi ipucunu takip edin!


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu