BlogKitap

Hayata Bakış Açınızı Değiştirecek 20 Muhteşem Kitap

Hayata Bakış Açınızı Değiştirecek 20 Muhteşem Kitap. Kitaplar bizi sadece alternatif evrenlere götürmekle kalmaz, aynı zamanda gerçekliğimizi değiştirme gücüne de sahiptir. Bu Kitaplar dan her birini okuduktan sonra düşünme biçiminizde devrim yaratacak 20 güçlü kitap seçtik. Yeni seni hissetmeye hazır mısın? İşte Hayata Bakış Açınızı Değiştirecek 20 Muhteşem Kitap

Daniel Keyes – Flowers For Alğernon

Romanın ana karakteri Charlie’nin IQ değeri çok düşük. Deneysel bir beyin ameliyatı geçirmeyi kabul eder ve bu da zekasında hızlı bir artışa yol açar. Fakat edindiği bilgi onu daha mutlu bir insan yapar mı? Bir insanın birey olabilmesi için yüksek IQ’ya ihtiyacı var mı?


George Orwell – 1984

Bu kitap, bireysel özgürlüğün reddedildiği bir sisteme yansımaktadır ve tüm kapasiteler, tek bir bükülmüş fikir – her bir birey üzerindeki toplam kontrol – uygulamaya odaklanmıştır. Toplum, ezici köle zihniyeti nedeniyle delirmiş gibi görünüyor. Bu dünya Parti ve efsanevi bir Big Brother tarafından kontrol ediliyor.


Khaled Hosseini – A Thousand Splendid Suns

Roman, her ikisi de o zaman Afganistan’da meydana gelen şiddetli olaylar yüzünden acı çeken iki kadını konu alıyor. Bu kadınların ortak hiçbir yanı yoktur; savaşın çekilişi gerçekleşmezse asla birbiriyle kesişmeyecek farklı dünyalarda yaşıyorlar. Şimdi hayatta kalmak için bir arada kalmaları gerekiyor


Donna Tartt – The Goldfinch

On üç yaşındaki Theo Decker, mucizevi bir şekilde annesini öldüren bir kazada hayatta kalır. İlk önce arkadaşının ailesiyle yaşamak zorunda, sonra ölü dövüş babası sadece işleri daha da kötüleştirmek için ortaya çıkıyor. Theo’nun sahip olduğu tek teselli, müzeden aldığı Hollandalı bir başyapıt.


Chuck Hogan – Prınce Of Thıeves

Soyguncular bir bankayı soyuyor, banka müdürü Claire Keesey’i kaçırıyor ve onu rehin olarak alıp güvende oldukları anda serbest bırakıyorlar. Ancak, bir paket lideri Claire’e aşık olur. Maskesini çıkarır, silahını gizler ve kalbini kazanmaya çalışır. Ama aynı kız için duyguları olan bir dedektif var.


Ken Kesey – One Flew Over The Cuckoo’s Nest

Randle Patrick McMurphy hapse girmekten kaçınmak için deliliği taklit eder ve akıl sağlığı tesisinde son bulur. Mildred Ratched bu kurumun baş idari hemşiresidir. Tüm hastalar zulüm ve acımasızlığı ile anlaştılar, ancak McMurphy bu durumdan şok oldu ve bir ayaklanma düzenlemeye karar verdi


Franz Kafka – The Trial

Zaman geçtikçe ve siyasi rejimler değiştikçe, değişmeden kalan bir hikaye var – garip, dehşet verici, büyüleyici ve saçma sapan “Deneme” hikayesi “saçma bir şeyden” ve “ölüm hiçbiri” ile bitiyor.


Oscar Wilde – The Picture Of Dorıan Gray

Bu kitap, sonsuza kadar genç olma arzusunun ve arkadaşı Lord Henry Wotton tarafından paradoksal düşüncenin kurbanı olan Dorian Gray’in dramatik ve büyüleyici yaşam öyküsünü anlatıyor.


William Shakespeare – Hamlet

Elsinore surlarında, yakın zamanda ölen bir Krala benzeyen bir hayalet olan Danimarka kraliyet kalesi askerler tarafından sıklıkla görülür. Haberler Danimarka Prensi Hamlet’in kulaklarına ulaştığında, babasının hayaletini kendi gözleriyle görmek istiyor. Karşılaşma, Prens’i korkutur ve dehşetle vurur. Hayalet, Hamlet’e şu anda ülkeyi yöneten amcasının onu öldürdüğünü ve oğlunun hain üzerine intikam almak istediğini söyler.


Gregory David Roberts – Shantaram

Bu kitap, kısmen gerçek bir hikayeye dayanan bir itiraftır. Bu romanda gerçek ve kurgu arasındaki sınırların nerede olduğunu söylemek zor. Ana karakter, hikayenin yazarı gibi uzun yıllar adaletten kaçtı. İki yıl hapis yattıktan sonra Bombay’da kaçakçı oldu ve Hindistan’daki mafya savaşlarına katıldı. Ama nihai hedefi bir zamanlar gerçek aşkını kaybetmekti ve tüm dünyada onu aradı.


Truman Capote – Breakfast Tıffany’s

Bu roman bize isimsiz bir anlatıcı ve Holly Golightly arasındaki bir yıllık dostluk hikayesini anlatıyor. Holly, biriyle evlenmeyi umarak zengin erkeklerle sosyalleşerek yaşayan 18 veya 19 yaşında bir kızdır. New York hayatı hakkındaki öykülerini ve görüşlerini komşusu ve hırslı bir yazar olan anlatıcı ile paylaşıyor.


Jean-Paul Sartre – La Mausea

Mide bulantısı, yaşamda koşuşturan ve garip, acımasız ve kasvetli gerçekliğin merhametine atılan insanlar için olmanın özüdür. Bulantı, sevgi ve güvenin başarısızlığı, başka bir kişiyi anlayamama. Sizi özgürleştirebilecek olan umutsuzluğun diğer yüzü. Fakat yalnızlıktan ölen bir insan için bu lanet olası özgürlükle ne ilgisi var?


Maria Remarque – Spark of Life Erich

Remarque nasıl bir korku ve umut hikayesi anlatacağını bilir. Bu kitap, savaş jakuzisine dalmış insan ruhlarının bir resmini çiziyor. Bu ruhlar görünüşte özgürlükten ve umuttan yoksun görünüyorlar, ama hala hayatta kalma arzusunu besleyen yaşam kıvılcımına tutunuyorlar.


Hermann Hesse – The Glass Bead Game

Bu kitap her okuyucu için bir vahiy. En yetenekli bilim adamlarına ve hedefe yönelik insanlara ev sahipliği yapan bir ülkeyi tasvir ediyor. Bu ülkedeki tüm kurumlar, insan aklının en sofistike eserlerinin bir kombinasyonu olan Cam Boncuk Oyunu ile yönetiliyor. Yine de, insan ruhu huzursuz kalır.


H.G. Wells – The Invisible Man

Bu, ana karakterin bükülmüş maceraları hakkında bir roman, doğa üzerinde iktidarı saf bir şekilde hayal eden, ancak toplum tarafından görülmemiş, zulüm gören ve yok edilen parlak bir genç fizikçi.


Kazuo Ishiguro – Never Let Me Go

Kathy, Ruth ve Tommy bir yatılı okulda büyüdüler. Arkadaşlar okudu, boyadı ve okul oyunlarına katıldı. Bir gün, ölümcül hastaları kurtarmak için yaratılan bağışçı olmaya mahkum olduklarını öğrendiler. Ancak bu bilgi çocukları şok etmedi ve kaderleri ile anlaştılar. Çocuklar, organlarını hasat etmeden ve ölmeden önce arkadaşlarının son günlerini tatmalarına yardımcı olmak için kendilerini hazırlarlar ve sonra aynı kaderi çekerler.


William Golding – Lord Of The Flies

Bir grup oğlan uçak kazasında hayatta kalır ve kendilerini ıssız bir adada yalnız bulurlar. Hiçbir yardım ulaşılamaz ve alışılmadık ortama uyum sağlamak zorundalar. Bazı çocuklar yetişkinlerden sonra her yönden almak isterken, diğerleri en zalim haliyle çocuksu oyunları süslemektedir.


Stephen King – The Breathıng Method

New York’ta bir hikaye anlatan kulüp var ve kulüp üyeleri önemli olanın “anlatıyor değil masal olduğunu” düşünüyor. Bu kulübün geçici bir üyesi olma ve çocuğunu kurtarmak için en olağanüstü şeyi yapan bir kadının hikayesini duyma şansınız var.


Kurt Vonnegut – Cat’s Cradle

Kurt Vonnegut’un dördüncü romanı Nobel ödüllü bir fizikçi Felix Hoenikker’in korkunç icadı hakkında. Bu adam, insanlığı öldürme gücüne sahip buz-dokuz adlı bir madde icat etti.


Charles Dickens – Great Expectatıons

Bu romanın temeli, erken yaşlarda yetim kalan ve küfürlü bir abla tarafından yetiştirilen Pip adlı bir çocuk hakkında bir hikaye yatıyor. Pip, kilise bahçesinde kaçan bir hükümlü ile karşılaştıktan sonra hayatını değiştirir ve prangalarını ezmesine yardımcı olur. Bu Pip’in hayatında bir zenginlik fırtınası zinciri ile sonuçlanır.


👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu