Gündem

Hayatta Kalmak İçin Naziler Tarafından Dövüşmeye Zorlanan Boksör Harry Haft’ın Yürek Burkan Hikayesi

İkinci Dünya Savaşı’nda, Nazi toplama kamplarındaki milyonlarca insan gibi hayatta kalma savaşı veren boksör Harry Haft, her pazar Nazileri eğlendirmek için, gardiyanları tarafından diğer mahkumlarla dövüşmeye zorlandı. Kamplardan sağ kurtulan ve profesyonel olarak boks yapmaya devam eden Haft, kamptayken yaşadığı travmaların izlerini bütün hayatı boyunca taşıdı. Gelin, trajik hikayesinin ardındaki Harry Haft’ı daha yakından tanıyalım.

Harry Haft, 28 Temmuz 1925’te Polonya’nın Belchatów kentinde, sekiz kardeşin en küçüğü olarak dünyaya geldi.

Henüz 3 yaşındayken babasını kaybeden Haft, Yahudi olduğu için okulda sık sık ayrımcılığa maruz kalıyordu. Yahudi karşıtı olan bir öğretmene taş attığı için okuldan atıldı. Haft 14 yaşındayken, Almanya Polonya’yı işgal etti. 1941’de Belchatów’daki Yahudiler, 16 yaşından büyük erkeklerin polise kayıt yaptırmaları gerektiği haberini aldılar. Haft’ın abisi Aria, bunun iş için olabileceğini düşünerek kayıt yaptırmaya gitti. 16 yaşını doldurmadığı için kayıt yaptırması gerekmeyen Haft, kayıttan geri dönmeyen abisini aramak için yola çıktı. Bu sırada kasabalarında kayıtlı olan tüm Yahudi erkekler toplanmış ve arabalara bindirilmişti. Hayatını değiştirecek bir karar veren Haft, abisinin kaçabilmesi için Nazi askerlerinin dikkatini dağıttı. Abisi Aria kaçabilmişti fakat Harry Haft yakalanarak, bir kamyonla toplama kampına götürüldü.

Naziler Harry Haft’ı hayatı için dövüşmeye zorladı…

Harry Haft ve kasabadaki diğer Yahudi erkekler, Polonya’nın batısında, Poznan’daki çalışma kamplarına gönderildiler. Toplananlar, sağ ve sol olarak iki gruba ayrıldılar. Ardından Polonya’nın Lodz kenti yakınlarındaki bir kampa ve oradan da Auschwitz’e götürüldüler. Haft ve toplanan diğer insanlar, Auschwitz’in Jawozna Kampına gönderildi. Nazi askerleri, kadınları ve çocukları gaz odalarında öldürürken, bazı erkekleri acımasız ve kuralsız bir şekilde birbirleriyle dövüştürerek eğlendiler. Bir sonraki maç için hayatta kalacağına inandıkları kişilere bahis koydular. Yenilenler maç esnasında ölebileceği gibi, hayatta kaldıkları takdirde de askerler tarafından öldürüldüler.

Nazi gardiyanları tarafından “Yahudi Hayvanı” olarak anılan Haft, toplam 76 dövüş yaparak hepsinde galip oldu.

Okulda boksör olmak için eğitim alan Haft’ın vücut yapısı diğerlerine göre çok daha güçlüydü. Bu durum, onu maçlarda daha avantajlı kıldı. Haft, eğlenen binlerce izleyicinin önünde toplam 76 maçta yer aldı. Kuralsız ve acımasız dövüşlerde, izleyicilerin yüksek tezahüratları eşliğinde korkunç bir hayatta kalma savaşı verdi. Bir keresinde diğerlerinden daha zorlu bir rakip olan Fransız ağır siklet şampiyonu ile dövüşmek zorunda kaldı. Onu da yenen Haft, maç sonrasında iki el silah sesi duydu. Fransız şampiyonu bir daha hiç görmedi…

Harry Haft, savaştan sonra dövüşmeye devam etti…

Haft, 5 yılını toplama kapmlarında geçirdi. 1945’in başlarında savaş Nazilerin aleyhine dönmeye başlamıştı. Naziler için işlerin kötü gittiği bir gün, bir Alman askerini öldürerek üniformasını giydi ve kaçtı. Amerikan askerleri tarafından kurtarılan Haft, bulunduğunda yalnızca 48 kiloydu. Haft, savaşın ardından dövüşmeye devam etti. ABD ordusunun düzenlediği “Amatör Yahudi Ağır Siklet Şampiyonası”’nı kazandı. “Yahudi Boks Şampiyonası’nda olağanüstü bireysel boksör” olarak adlandırılan Haft, daha sonra General Lucius Clay tarafından bir kupa aldı.

Amerika’da evlenen ve çocuk sahibi olan Haft, yaşadığı korkulu günlerin etkisinden hiçbir zaman kurtulamadı.

Daha sonra Amerika’ya giden Haft, orada Miriam ile evlendi ve çocukları oldu. Amerika’da, profesyonel boksör olarak iki yıl boyunca çıktığı 22 maçın 14’ünü kazandı. Ağır siklet şampiyonu olan Rocky Marciano’ya yenildikten sonra, Haft’ın boksör kariyeri sona erdi. Kamptayken yaşadığı vahşet dolu günlerin travmasından kurtulamayan Haft, hayatı boyunca psikolojik sıkıntılar yaşadı.

Oğlu Alan, babasını, “Fazla İngilizce konuşamayan, her an patlayabileceği için korkudan konuşamadığımız bir babayla büyüdüm.” şeklinde anlatıyor. Tam 40 sene sonra Haft, oğlu Alan’a kampta yaşadığı günleri anlatmaya karar verdi. Harry Haft, 82 yaşında kanser hastalığı sebebiyle hayata veda etti. Alan, babasının trajik hikayesini, bir kitaba dönüştürdü. Alan’ın çok okunan kitabı, “The Boxer” adlı bir çizgi romana uyarlandı. Sonrasında Haft’ın hikayesi, Ben Foster’ın Harry Haft olarak oynadığı film olan The Survivor’a uyarlandı.

The Survivor-Harry Haft Hikayesi 👇


👉 Erkekler Aşık Oluyor Diye Annesi Tarafından 25 Yıl Boyunca Bir Odaya Hapsedilen Blanche Monnier’in Hikayesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu