Gündem

Hazır Giyim Fiyatlarına Yüzde 70 Zam Gelecek!

İHKİB Başkanı Mustafa Gültepe tarafından yapılan açıklamaya göre “100 TL’ye aldığınız ürünü mayıstan sonra 170 TL’ye alacaksınız. Fiyatlar yüzde 60-70 oranında zamlanacak ve enflasyonu olumsuz yönde etkileyecek” uyarısında bulundu.

Hazır Giyim Fiyatlarına Yüzde 70 Zam Gelecek

Hazır giyim sektöründeki iplik tedariki için yaşanan soruna çözüm bulmak için 5 birlik ve 13 dernek, bir araya gelerek bir toplantı yaptı.

İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Mustafa Gültepe, enflasyonla mücadele için hammadde konusunda acil adım atılması çağrısında bulunarak, “”100 TL’ye aldığınız ürünü Mayıs’tan sonra 170 TL’ye alacaksınız. Fiyatlar yüzde 60-70 oranında zamlanacak ve enflasyona olumsuz anlamda en büyük katkıyı sağlayacak sektör hazır giyim olacak” dedi.


Pamuğun Fiyatı 1 Yılda Yüzde 86 Arttı

650 bin kişi istihdam sağlayan sektörün 2021’i 20 milyar doların üzerinde rekor bir ihracatla tamamlayacağını belirten Gültepe, hammadde sıkıntısına ilişkin şunları söyledi: “Uluslararası pazarlarda emtia fiyatları son bir yılda dolar üzerinden ortalama yüzde 20 arttı. Türkiye’de bu oran yüzde 35-40 düzeyinde. Pamuk ve pamuk ipliğinde çok daha yüksek bir fiyat artışı ile karşı karşıyayız. Son bir yılda pamuğun fiyatı dünyada yüzde 57, Türkiye’de yüzde 86,6 artış gösterdi.

Pamuk ipliğini yurt içinden uluslararası piyasalara göre 0,80-1 dolar daha pahalıya alıyoruz. Fiyat artışı bir yana tedarikte de sıkıntı çekiyoruz. Önceleri 2-3 haftada gelen ham madde şimdi 4-5 haftada elimize ulaşıyor. Ham madde temininde yaşadığımız sorunlar nedeniyle temin sürelerimiz uzuyor ve zaman zaman siparişleri geri çevirmek zorunda kalıyoruz. Ham madde ihtiyaçlarını karşılamak için pamuk ve pamuk ipliği ihracatına gözetim uygulanmasını istiyoruz, iplik ithalatına uygulanan ilave gümrük vergilerinin de kaldırılmasını talep ediyoruz.

Birleşmiş Markalar Derneği’nin Başkanı Sinan Öncel ise enflasyonda beklentilere dikkat çekerek, şu değerlendirmede bulundu:

“Dünya ve ülkemiz büyük bir enflasyon baskısı altında. Ülkemizde maliyet artışlarının yanı sıra bir de ‘beklenti enflasyonu’ oluştu. Örneğin üretici peşin ödeme yapmadığınızda sipariş almak istemiyor. Ödeme dolar veya euro ile olsa bile fiyatlarda döviz bazında da artış olduğu için hammaddenin bedelini üretim öncesinde peşin vermek durumunda kalıyoruz. Piyasa kredisini ortadan kaldıran bu tablo sürdürülebilir bir tablo değil. Bu nedenle piyasadaki ‘fiyat artışı devam edecek’ algısını en aza indirecek adımların hızla atılması gerekiyor.”


[ilgiliMakale icerik_id=”31349″]

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu