Gündem

Hep Aynı Versiyonu Oynamaktan Sıkılanlar İçin Alternatif 8 Tavla Türü

Hep Aynı Versiyonu Oynamaktan Sıkılanlar İçin Alternatif 8 Tavla Türü. İki kişilik oyunlar içinde kendine has bir yeri olan tavlanın elbette tek bir türü olamazdı. Hep aynı tür versiyonu oynamaktan sıkılanlar için 8 tavla oyun türü

1. Asker Tavlası

Bu tavla oyununda rakipler pullar tavlanın sağına ve soluna dağınık şekilde dağıtılır ve daha sonra rakipler parmaklarıyla tavlanın diğer tarafındaki rakibe ait pulların üzerine zıplatarak rakip pulun üzerine çıkmaya çalışır. çoğunlukla çocukluk zamanında oynadığım ve kendi pullarıma isim vererek karşımdaki rakibi rus veya alman askeri saydığım ve rakibimi sinir krizine soktuğumda oluyordu.


2. Kız Tavlası

Erkek tavlasında pul topladığımız kapılara taşları 6 kapısından 1 kapısına kadar azaltarak üst üste yerleştiririz. daha sonra gelen zara göre üstteki taşlar aşağı indirilir ve indirme işlemi bittikten sonra taşlar toplanmaya başlanır. taş toplamayı bitiren oyunu kazanır. 5 sayıya ulaşan oyunu kazanır. bu oyun tamamen şansa dayalı olup; taktik, kapı v.b oyunlar içermemektedir. erkek tavlasından önce çoğunlukla oynanan oyunlardan bir tanesidir.


3. Erkek Tavlası

Tavla oynamayı çoğu kişinin bildiği türdür. rakipler taşlarını dizerek gelen zara göre taktik, oyun veya kapı alarak taşlarını rakibinden önce önündeki kapılara pulları biriktirerek toplamaya ve bitirmeye çalışmasıdır. bu oyun biraz zar şansına bakar. rakibinden önce taşları toplayıp bitiren 1 puan alır. eğer rakibi taş toplamadan taşlarınızı bitirirseniz 2 puan (mars) alırsınız.

5 sayıya ulaşan oyunu kazanır. birde az kişinin bildiği ve imkansıza yakın olan bir durum vardır. kırıklı mars yani karşı tarafın elinde kırık olacak ve siz tüm taşları toplamış olacaksınız. böyle bir durum olursa siz 4 sayı geride olsanız dahi 6-0 olarak oyunu kazanmış olur ve karşınızdaki rakiple bir daha tavla oynamazsınız. kaybeden için biraz gurur kırıcı olsa gerek.


4. Gülbahar Tavlası

Erkek tavlası ile aynı şekilde oynanır. bu oyunun tek farkı çift atılan zarlardır. eğer 6-6 atarsanız 1-1′ e kadar tüm sayıları oynarsınız ve 1-1 oynadıktan sonra sıra rakibe geçer. dolayısıyla 6-6 attığınız anda oyun göz açıp kapayıncaya kadar bitmiş olur. Oyunda çiftin değerinden dolayı fincanla oynamanızda yarar vardır. yoksa zar tutmadan dolayı kavga çıkar alimallah… bu oyunda 10 sayıya ulaşan oyunu kazanır.


5. Üniversite Tavlası

Erkek tavlası ile 2 tavla 4 kişi ve tek zar ile oynanan oyun modeli. varyasyonlar 3 tavla 4 tavla olarak çoğaltılabilir. gayet eğlenceli ve yorucu bir oyundur.


6. Hapis Tavlası

Tavla oyunları içerisinde en sevdiğim oyundur. tavla oyununun satrancı diyebiliriz. bu oyunda zar faktörü daha azdır ama yinede zarın önemi vardır. 31 oyununda olduğu gibi pulların tamamı elde başlanır ve kendi köşenizden karşı tarafa pullarınızı götürmeye çalışırsınız. pulları karşı tarafa geçirirken rakibin tek pulunun üzerine pulunuzu yerleştirirseniz rakip o pulu oynayamaz (pulu hapsetmek). üst üste iki pul olan kapılar hapsedilemez veya o kapıya oynayamazsınız. oyun bazı yerlerde 5 sayıda bazı yerlerde 10 sayıda biter. zaman isteyen ve hamlelerin iyi hesaplanmasını gerektiren bir oyun türüdür. bu oyunu oynayan bir daha diğer tavla oyunlarının yüzüne bile bakmaz.

Yunanistan’da ‘Plakoto’ adıyla popüler olan 3 tavla oyunundan biridir (diğerleri, Fevga ile Portes hepsi birlikte ‘Tavli’) ve Bulgaristan’da da ‘Tapa’ adıyla bilinir. ‘Tavli’ maçı, biri, diğerinin ardından gelecek şekilde, 3-5 veya 7 puanlık maçlar olarak oynanır. Standart tavla tahtası üzerinde oynanan Hapis Tavlası’nın klasik tavladan farkı aşağıda açıklanmıştır:

  • Herbir oyuncu, kendi 15 taşı, rakibinin birler hanesinde yerleşmiş olarak başlar (resme bakınız).
  • Bu oyunda, rakibin taşını kırmak yoktur. Rakibin tek başına bulunan taşı, tarafınızdan üstüne kendi taşınızı koyarak esir (hapis) alınabilir. Bu durumda, siz kendi taşınızı oradan kaldırana kadar rakibiniz o taşı oynayamaz. En az kendi 2 taşınızla veya rakip taşı esir almış bir taşınız duvar oluşturur ve rakibiniz burayı geçemez.
  • Rakinizin birler hanesinde bulunan taşlarınızın sonuncusu ana taş olarak tanımlanır ve rakip tarafından esir alınırsa, oyunu kaybedersiniz. İstisna olarak, siz de rakibinizin birler hanesindeki taşını esir almışsanız, oyun berabere biter.
  • Hapis oyununda, misli yoktur.


7. 36 ya da 31 Tavlası

Antakya, mersin, adana ve iskenderun’da 36 denilen (31 de denir) bir oyun daha vardır. bu oyunda pulların tamamı elde başlar. oyuncunun kendisine en yakın köşede bekletilen pullar, ilk pul rakibin sahasına girene kadar oyuna sokulmaz. ilk pul rakibin sahasına girdikten sonra diğer pullar da oyuna sokulur. bu oyunda kırmak yoktur, hedef stratejik noktaları ele geçirip tüm pulları rakibin sahasına geçirmektir.

Tüm pullar rakip sahaya geçtikten sonra düz tavladaki gibi toplanır. oyunun puan sistemi de diğer oyunlara göre daha ölçücüdür. toplam on beş pulla oynandığı için oyunculardan biri rakibi hiç pul alamadan oyunu tamamlarsa 15 sayı kazanmış olur. oyunun 36 ya da 31’de bitmesinin sebebi de en az 3 parti oyun oynanmasını sağlamaktır. adı geçen yörelerde bu yörelerin gerçek sahipleri başka tavla oyunlarını küçümserler. çok zevkli ve tecrübeye dayanan zor bir oyundur.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu