Blog

Her Öğrencinin Yüzleşmesi Gereken Zorlu Üniversite Gerçekleri

Her Öğrencinin Yüzleşmesi Gereken Zorlu Üniversite Gerçekleri. Her üniversiteyi bitirdiği zaman iş sahibi olacak diye de bir şey yok. Bu yüzden, bu makalemizde üniversitede üniversitede neden yaşamdaki yolunuzu yeniden gözden geçirmek isteyebileceğiniz ile ilgili gerçeklere değineceğiz.

Her Öğrencinin Yüzleşmesi Gereken Zorlu Üniversite Gerçekleri

Özel sektörde çoğu işveren yeterlilik için diploma değil, tecrübe arar. Yapmayı iddia ettiğiniz şeyi göstermeniz gerekecek. Her şeyden önce tecrübe kazanmak ve tercih ettiğiniz sektörün bir parçası olmak için gerekenlere sahip olduğunuzu göstermek için sıfırdan çalışmak ve istemediğiniz işleri yapmak zorundasınız. KPSS ile devlet kadrolarına atanmak için ise öncelikle bölümünüzden alım olması gerekiyor. Alım var ise bu evrede sizi hayattan soğutacak bir KPSS çalışma maratonu bekliyor.


1- Öğrenim Kredisi Geleceğinizi Mahvedebilir!

Öğrenim kredisi alıyorsanız bu borcu ödemek size pahalıya patlayacak. Eğitim ülkemizde öğrenciler genellikle maddi imkansızlar nedeniyle KYK öğrenim kredisi almak zorunda kalıyor. Geri ödemeli olarak alının öğrenim kredisini mezun olduktan iki yıl sonra ödeme yükümlülüğünüz bulunuyor. İşe başladığınız zaman ilk 2 yılınız öğrenim kredi ödemekle geçecek.


2- Muhtemelen Mezun Olduğunuz Bölümle İlgili İş Bulamayacaksınız

Üniversite mezunları özel sektörde mezuniyetleri ile orantılı iş bulma şansı oldukça azaldı. Çoğu öğretmen, mühendis vb. yeterli kadro olmadığı için farklı işlerde çalışıyor. Tabi sağlık bölümü mezunuysanız iş bulma şansınız yüksek. Üniversite tercihinizi yapmadan önce gelecekte popüler olacak meslekleri araştırıp bu doğrultuda tercih yapmak iş bulma şansınız arttırır.


3- Öğrenci İşleri

Dünya’daki en sinir bozucu şeylerden birinin otobüste ağlayan bebekler falan olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bizce en sinir bozucu şey öğrenci işleri çalışanları olabilir. O çözümsüz yaklaşımları, oradan oraya yönlendirip aslında olayı kendilerinin çözebileceği gerçeği ve bir çok şey. Hayatta en nefret edebileceğiniz yer öğrenci işleri olabilir.


4- Arkadaş Kalabalığı

Üniversitede fark edilen gerçekler içinde arkadaş kalabalığı yine başı çeken olaylardan birisidir. Üniversitenin ilk başlarında öğrenci olarak memleketten uzak kendinizi yalnız hissedersiniz. Ama durum ilerleyen günlerde değişir. Okulun ilk başlarında 20 30 kişilik gruplar halinde takılınır. Sanki hayatı boyunca bu arkadaşlar on numara beş yıldız gibi düşünülür. Ama olay günler geçtikçe değişir. Siz en iyisi 2 3 tane sağlam dost bulup yolunuza devam edin. Tabi bu da tecrübe gerektiren bir durumdur. Bunu bir çok öğrenci daha yolun başında tecrübe etmiştir.


5- Yakın Arkadaş ile Ev Arkadaşı Olma Sorunu

Üniversiteye başlamış bir süre yurtta kalınmıştır. Sonrasında çok iyi anlaştığın 1 2 kişi ile bir heyecan yaşayıp “Hadi eve çıkalım.” denilmiştir. İşte olayların başlama noktası tam olarak burada kopmaktadır. Evi tutup her şeyi yerine yerleştirdikten bir süre sonra bazı olaylar oluşmaya başlar. Dışarıda bir çok huyunu suyunu bildiğiniz arkadaşınız evde tam bir canavara dönüşebilir. Genelde bu gibi sorunlar kadın öğrencilerde çok yaşanıyor. İlerleyen aylarda anlaşamadıkları için kavga dövüş evden ayrılıyorlar. Kısacası ev arkadaşınızı seçerken gerçekten dikkatli olmanız gerekir.


6- BİM – A101 Gibi Marketlerin Can Ciğer Olması

Öğrenci olduğunuzun ilk günlerinde yurttaysanız sıkıntı pek yoktur. Yurt yemekleri iyiyse yeme içme olayınız her daim on numara olacaktır. Ama evde kalıyorsanız mutlaka mutfak alışverişi ve kişisel ihtiyaçlarınız olacaktır. İşte bu konuda BİM ve A101 gibi marketler size can ciğer olacaktır. Hem fiyatlar konusunda hem ürün çeşitliliği sayesinde hayatınızı kolaylaştıracaktır.


7- Aile Farkındalığı

Hep denilir, çocukken ve ergen dönemlerimizde ailemize karşı hep hırçın oluruz. Yaş ilerledikçe onlara daha çok minnet ve özlem duyarız. İşte üniversite hayatı tam bu gerçek ile karşılaşmanızı sağlayan bir adrestir. Neden mi? Çünkü yataktan kalkmamıza, kahvaltımıza ve yemeğimize kadar aile her şeydir. Üniversiteyi kazanana kadar anne baba önünüzden bir bardak suyu bile esirgememişken birden bire yalnız ailesiz bir hayata başlamışsındır. Zamanında burun kıvırdığın anne yemeklerini mumla ararsın. Aynı benzer yemeği yemek için paran olmayabilir. Bir derdin vardır, seni ailen kadar düşünemeyen çevren yüzünden hayata karşı soğukluk bile yaşabilirsin. Yani aile her şeydir. Üniversite hayatında özlemdir.


8- Gelecek Kaygısı

Üniversiteyi kazandığında her şeyi üniversitenin sana sağlayacağını düşünürsün. Üniversiteyi bitirince hemen iş sahibi olabileceğini düşünüyorsan bunu bir kez daha düşünmeni tavsiye ediyoruz. 4 yılın sonunda “ya bu üniversite bana bir şey katmadı.” diyorsanız bu üniversitesinin değil kendi hatan olduğunu kabul etmen gerekir. Çünkü emin ol üniversite sana durduk yere hiç bir şey katmaz. Sen kendine üniversitenin verdiği imkanlar ile bir şeyler katabilirsin. İş arayan değil aranan kişi sen olursun. Böylelikle ilerleyen üniversite sonrası hayatında kazandığın CV ile mükemmel işler yapabilirsin.


9- Kafa Açılış

Geldiğiniz şehir, yöre ne olursa olsun mutlaka her konuda bir görüş sahibisinizdir. Eğer gerçekten farkedersen üniversitenin çok iyi şekilde kafa açtığını görürsün. Düşünsene senin gibi binlerce kişi farklı memleketlerden tek bir şehir ve üniversiteye gelmiş. Herkesin bir görüşü var. Bilmediğin bir konu hakkında görüş alabileceğin bir ortam. Eğer bunu çok iyi şekilde değerlendirirsen üniversitenin sana katacağı sosyal anlamda çok faydası olacaktır. Üniversite binlerce farklı görüşü ve duruşu barındıran pandoranın kutusu gibidir.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 Üniversite Sınavlarınızı Geçmenin En Etkili 12 Yolu

👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu