Sıradaki içerik:

Uçak Seyahat İzin Belgesi Nereden Alınır? Uçak Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır?

Herpes Nedir? Herpes Nasıl Tedavi Edilir?

Herpes, cinsel organlarınızda ve / veya ağzınızda yaralara neden olan yaygın bir virüstür. Uçuk, can sıkıcı ve ağrılı olabilir, ancak genellikle ciddi sağlık sorunlarına yol açmaz. Herpes, vücudunuzda ömür boyu kalan süper yaygın bir enfeksiyondur. Amerikalıların yarısından fazlasında oral uçuk var ve yaklaşık 6 Amerikalıdan 1’inde genital uçuk var. Yani muhtemelen uçuklarla yaşadığını bildiğiniz birkaç kişi var.

Uçuk, enfeksiyonlu bölgelerle ciltten cilde temastan, genellikle vajinal seks, oral seks, anal seks ve öpüşme sırasında yayılır. Herpes, gelip giden kaşıntılı, ağrılı kabarcıklara veya yaralara neden olur. Uçuk olan pek çok kişi yaraları fark etmez veya onları başka bir şeyle karıştırmaz, bu yüzden enfekte olduklarını bilmeyebilirler. Herhangi bir yaranız veya semptomunuz olmasa bile uçuğu yayabilirsiniz.

Uçuğun tedavisi yoktur, ancak ilaçlar semptomlarınızı hafifletebilir ve virüsü başkalarına verme şansınızı azaltabilir. Ve iyi haber şu ki, salgınlar genellikle zamanla daha az görülüyor ve herpes bazen rahatsız edici ve ağrılı olsa da tehlikeli değil. Uçuk olan insanların ilişkileri vardır, seks yaparlar ve tamamen sağlıklı hayatlar yaşarlar.

Ana Unsurlar

 • Herpes simpleks virüsü 2 tipte kategorize edilir: herpes simpleks virüsü tip 1 (HSV-1) ve herpes simpleks virüs tip 2 (HSV-2).
 • HSV-1 esas olarak oral herpes’e (“uçuk” olarak bilinen semptomları içerebilir) neden olmak için oral-oral temas yoluyla bulaşır, ancak aynı zamanda genital herpes’e de neden olabilir.
 • HSV-2, cinsel yolla bulaşan ve genital herpes’e neden olan bir enfeksiyondur.
 • Hem HSV-1 hem de HSV-2 enfeksiyonları ömür boyu sürer.
 • 50 yaşın altındaki tahmini 3,7 milyar insan (% 67) dünya çapında HSV-1 enfeksiyonuna sahiptir.
 • Dünya çapında 15-49 yaş arası tahmini 491 milyon kişi (% 13) HSV-2 enfeksiyonuna sahiptir.
 • Çoğu oral ve genital herpes enfeksiyonu asemptomatiktir.
 • Uçuk semptomları, enfeksiyon bölgesinde ağrılı kabarcıklar veya ülserleri içerir.
 • Herpes enfeksiyonları, semptomlar mevcut olduğunda en bulaşıcıdır, ancak yine de semptomların yokluğunda başkalarına bulaşabilir.
 • HSV-2 ile enfeksiyon, HIV enfeksiyonu kapma ve bulaşma riskini artırır.

Yaygın olarak herpes olarak bilinen herpes simpleks virüsü ile enfeksiyon, herpes simpleks virüs tip 1 (HSV-1) veya herpes simpleks virüs tip 2 (HSV-2) nedeniyle olabilir. HSV-1 esas olarak ağızdan ağza temas yoluyla bulaşır ve ağız içinde veya çevresinde enfeksiyona (oral herpes) neden olur. Bununla birlikte, HSV-1, genital bölgede (genital herpes) veya çevresinde enfeksiyona neden olmak için oral-genital temas yoluyla da bulaşabilir. HSV-2, cinsel ilişki sırasında neredeyse sadece genital-genital temas yoluyla bulaşır ve genital veya anal bölgede (genital herpes) enfeksiyona neden olur.

Hem oral herpes enfeksiyonları hem de genital herpes enfeksiyonları çoğunlukla asemptomatiktir veya fark edilmez, ancak enfeksiyon bölgesinde hafif ila şiddetli arasında değişen ağrılı kabarcıklar veya ülser semptomlarına neden olabilir.

 • Herpes simpleks virüsü – tip 1 (HSV-1)
 • Herpes simpleks virüsü – tip 2 (HSV-2)

Herpes Simpleks Virüsü Tip 1 (HSV-1)

HSV-1, dünya çapında yaygın ve endemik olan oldukça bulaşıcı bir enfeksiyondur. HSV-1 enfeksiyonlarının çoğu çocukluk döneminde edinilir ve enfeksiyon ömür boyu sürer. HSV-1 enfeksiyonlarının büyük çoğunluğu oral herpestir (ağız içinde veya çevresinde enfeksiyonlar, bazen orolabial, oral-labial veya oral-yüz herpes olarak adlandırılır), ancak HSV-1 enfeksiyonlarının bir kısmı genital herpestir (genital veya genital enfeksiyonlar) anal bölge).

Sorunun Kapsamı

2016 yılında, 50 yaşın altındaki tahmini 3,7 milyar kişi veya nüfusun% 67’si HSV-1 enfeksiyonuna (oral veya genital) sahipti. Enfeksiyonun tahmini yaygınlığı en yüksek Afrika’da (% 88) ve en düşük Amerika’da (% 45) idi.

Genital HSV-1 enfeksiyonu ile ilgili olarak , 2016 yılında dünya çapında 15-49 yaş arası 122 milyon ila 192 milyon kişinin genital HSV-1 enfeksiyonuna sahip olduğu tahmin ediliyordu, ancak yaygınlık bölgeye göre önemli ölçüde değişiyordu. Genital HSV-1 enfeksiyonlarının çoğunun, HSV-1’in yetişkinliğe kadar iyi bir şekilde kazanılmaya devam ettiği Amerika, Avrupa ve Batı Pasifik’te meydana geldiği tahmin edilmektedir.

Belirti ve Bulgular

Oral herpes enfeksiyonu çoğunlukla asemptomatiktir ve HSV-1 enfeksiyonu olan çoğu insan, enfekte olduklarının farkında değildir. Oral herpes semptomları arasında ağrılı kabarcıklar veya ağızda veya çevresinde ülser adı verilen açık yaralar bulunur. Dudaklardaki yaralar genellikle “uçuk” olarak adlandırılır. Enfekte kişiler, yaralar ortaya çıkmadan önce genellikle ağızlarının etrafında bir karıncalanma, kaşıntı veya yanma hissi yaşarlar. İlk enfeksiyondan sonra, kabarcıklar veya ülserler periyodik olarak tekrarlayabilir. Tekrarlama sıklığı kişiden kişiye değişir.

HSV-1’in neden olduğu genital herpes asemptomatik olabilir veya fark edilmeyen hafif semptomlara sahip olabilir. Semptomlar ortaya çıktığında, genital herpes, 1 veya daha fazla genital veya anal kabarcık veya ülser ile karakterizedir. Şiddetli olabilen ilk genital herpes olayından sonra semptomlar tekrarlayabilir. Bununla birlikte, HSV-1’in neden olduğu genital herpes, tipik olarak, herpes simpleks virüs tip 2’nin (HSV-2; aşağıya bakınız) neden olduğu genital herpesin aksine, sık sık tekrarlamaz.

Bulaşma

HSV-1 esas olarak, ağızdan herpes enfeksiyonuna neden olmak için ağızdan ağza temas yoluyla, HSV-1 virüsü ile yaralarda, tükürükte ve ağız içinde veya çevresinde yüzeylerde temas yoluyla bulaşır. Bununla birlikte HSV-1, genital herpes’e neden olmak için oral-genital temas yoluyla genital bölgeye de bulaşabilir.

HSV-1, normal görünen ağız veya deri yüzeylerinden ve hiçbir belirti olmadığında bulaşabilir. Bununla birlikte, en büyük bulaşma riski, aktif yaralar olduğunda ortaya çıkar.

Halihazırda HSV-1 oral herpes enfeksiyonu olan bireylerin daha sonra genital bölgede HSV-1 ile enfekte olma olasılığı düşüktür.

Nadir durumlarda, HSV-1 enfeksiyonu, doğum sırasında genital HSV-1 enfeksiyonu olan bir anneden bebeğine bulaşarak neonatal herpes’e neden olabilir (aşağıya bakınız).

Olası Komplikasyonlar

Şiddetli Hastalık

İlerlemiş HIV enfeksiyonu olanlar gibi bağışıklığı zayıflamış kişilerde, HSV-1 daha şiddetli semptomlara ve daha sık nükslere sahip olabilir. Nadiren HSV-1 enfeksiyonu ensefalit (beyin enfeksiyonu) veya keratit (göz enfeksiyonu) gibi daha ciddi komplikasyonlara da yol açabilir.

Yenidoğan Herpes

Neonatal herpes, bir bebek doğum sırasında genital sistemde HSV’ye (HSV-1 veya HSV-2) maruz kaldığında ortaya çıkabilir  . Neonatal herpes nadirdir, dünya çapında her 100.000 doğumdan yaklaşık 10’unda görülür, ancak kalıcı nörolojik sakatlığa veya ölüme yol açabilen ciddi bir durumdur . Hamile kalmadan önce genital herpesi olan kadınların bebeklerine HSV bulaştırma riski çok düşüktür. Yenidoğan herpes riski, bir anne gebeliğin sonlarında ilk kez HSV enfeksiyonu kaptığında en yüksek düzeydedir, bunun nedeni kısmen genital sistemdeki HSV düzeylerinin enfeksiyonun erken dönemlerinde en yüksek olmasıdır.

Psikososyal Etki

Tekrarlayan oral uçuk semptomları rahatsız edici olabilir ve bazı sosyal damgalanmalara ve psikolojik sıkıntılara yol açabilir. Genital herpes ile bu faktörlerin yaşam kalitesi ve cinsel ilişkiler üzerinde önemli bir etkisi olabilir. Bununla birlikte, zamanla, her iki uçuğu olan çoğu insan enfeksiyonla yaşamaya alışır.

Tedavi

Asiklovir, famsiklovir ve valasiklovir gibi antiviral ilaçlar, HSV ile enfekte kişiler için mevcut olan en etkili ilaçlardır. Bunlar semptomların şiddetini ve sıklığını azaltmaya yardımcı olabilir, ancak enfeksiyonu tedavi edemez.

Önleme

HSV-1, semptomatik oral herpes salgını sırasında en bulaşıcıdır, ancak hiçbir semptom hissedilmediğinde veya görünür olmadığında da bulaşabilir. Aktif oral uçuk semptomları olan kişiler, başkalarıyla oral temastan ve tükürük ile temas eden nesneleri paylaşmaktan kaçınmalıdır. Ayrıca, herpesin bir cinsel partnerin cinsel organlarına bulaşmasını önlemek için oral seksten kaçınmaları gerekir. Genital herpes semptomları olan bireyler, semptomlardan herhangi birini yaşarken cinsel aktiviteden kaçınmalıdır.

Halihazırda HSV-1 enfeksiyonu olan kişiler, tekrar bulaşma riski altında değildir, ancak yine de herpes simpleks virüs tip 2 (HSV-2) genital enfeksiyonu kapma riski altındadırlar (aşağıya bakınız).

Tutarlı ve doğru prezervatif kullanımı, genital uçukların yayılmasını önlemeye yardımcı olabilir. Bununla birlikte, prezervatifle kapatılmayan alanlarda genital herpes salgınları meydana gelebileceğinden, prezervatif yalnızca enfeksiyon riskini azaltabilir.

Halihazırda HSV-1 enfeksiyonu olan kişiler, tekrar bulaşma riski altında değildir, ancak yine de HSV-2 genital enfeksiyonu kapma riski altındadırlar (aşağıya bakınız).

Genital herpes semptomları olan hamile kadınlar, sağlık uzmanlarını bilgilendirmelidir. Yeni bir genital herpes enfeksiyonunun edinilmesini önlemek, yenidoğan herpes riskinin en yüksek olduğu dönem olduğundan, hamileliğin geç dönemindeki kadınlar için özellikle önemlidir.

Aşılar gibi HSV enfeksiyonuna karşı daha etkili önleme yöntemleri geliştirmek için ek araştırmalar devam etmektedir. Şu anda birkaç aday HSV aşısı üzerinde çalışılmaktadır.

Herpes Simplex Virüs Tip 2 (HSV-2)

HSV-2 enfeksiyonu tüm dünyada yaygındır ve neredeyse sadece cinsel yolla bulaşır ve genital herpes’e neden olur. HSV-2, herpes simpleks virüs tip 1’den (HSV-1) de kaynaklanabilen genital herpesin ana nedenidir. HSV-2 ile enfeksiyon ömür boyu sürer ve tedavi edilemez.

Sorunun Kapsamı

HSV-2’nin neden olduğu genital herpes küresel bir sorundur ve dünya çapında 15 ila 49 yaşları arasındaki tahmini 491 milyon (% 13) insan 2016’da enfeksiyonla yaşıyordu.

HSV-2 ile erkeklerden daha fazla kadın enfekte; 2016’da 313 milyon kadın ve 178 milyon erkeğin enfeksiyonla yaşadığı tahmin ediliyordu. Bunun nedeni, HSV’nin cinsel yolla bulaşmasının, kadınlardan erkeklere göre erkeklerden kadına daha etkili olmasıdır.

HSV-2 enfeksiyonu prevalansının en yüksek olduğu tahmin edilmektedir Afrika’da (kadınlarda% 44 ve erkeklerde% 25), ardından Amerika kıtası (kadınlarda% 24 ve erkeklerde% 12). Yaygınlığın yaşla birlikte arttığı da gösterildi, ancak yeni enfekte olmuş insanların en yüksek sayısı ergenlerdi.

Belirti ve Bulgular

Genital herpes enfeksiyonlarının genellikle hiçbir semptomu veya fark edilmeyen hafif semptomları yoktur. Enfekte olan kişilerin çoğu, enfeksiyona sahip olduklarının farkında değildir. Tipik olarak, HSV-2 enfeksiyonu olan kişilerin yaklaşık% 10-20’si önceden genital herpes teşhisi bildirir. Bununla birlikte, yeni enfeksiyon için insanları yakından takip eden klinik çalışmalar, yeni enfeksiyonları olan kişilerin üçte birine kadar semptomların olabileceğini göstermektedir.

Semptomlar ortaya çıktığında, genital herpes, bir veya daha fazla genital veya anal kabarcık veya ülser adı verilen açık yaralarla karakterizedir. Genital ülserlere ek olarak, yeni genital herpes enfeksiyonlarının semptomları genellikle ateş, vücut ağrıları ve şişmiş lenf düğümlerini içerir.

HSV-2 ile ilk genital herpes enfeksiyonundan sonra, tekrarlayan semptomlar yaygındır, ancak genellikle ilk salgından daha az şiddetlidir. Salgınların sıklığı zamanla azalma eğilimindedir, ancak yıllarca ortaya çıkabilir. HSV-2 ile enfekte kişiler, genital ülserlerin ortaya çıkmasından önce bacaklarda, kalçalarda ve kalçalarda hafif bir karıncalanma veya ateşli ağrı hissi yaşayabilir.

Bulaşma

HSV-2 esas olarak seks sırasında, virüs bulaşmış birinin genital yüzeyleri, derisi, yaraları veya sıvıları ile temas yoluyla bulaşır. HSV-2, normal görünen ve genellikle semptomların yokluğunda bulaşan genital veya anal bölgedeki deriden bulaşabilir.

Nadir durumlarda, HSV-2 enfeksiyonu doğum sırasında anneden bebeğine bulaşarak neonatal herpes’e neden olabilir (aşağıya bakınız).

Olası komplikasyonlar

HSV-2 ve HIV

HSV-2 ve HIV’in birbirini etkilediği gösterilmiştir. HSV-2 enfeksiyonu, yeni bir HIV enfeksiyonu kapma riskini yaklaşık üç kat artırır. Ek olarak, hem HIV hem de HSV-2 enfeksiyonu olan kişilerin HIV’i başkalarına yayma olasılığı daha yüksektir. HSV-2, HIV ile yaşayan insanlarda en yaygın enfeksiyonlar arasındadır ve HIV ile enfekte kişilerin% 60-90’ında görülür.

HSV-2 HIV (ve diğer immün sistemi baskılanmış kişilerde) ile yaşayan kişilerde ile Enfeksiyon olabilir daha şiddetli bir sunum ve daha sık atakları. İleri HIV hastalığında HSV-2, meningoensefalit, özofajit, hepatit, pnömoni, retina nekrozu veya yaygın enfeksiyon gibi daha ciddi ancak nadir komplikasyonlara yol açabilir.

Yenidoğan Herpes

Neonatal herpes, bir bebek doğum sırasında genital sistemde HSV’ye (HSV-2 veya HSV-1) maruz kaldığında ortaya çıkabilir. Neonatal herpes nadirdir, dünya çapında her 100.000 doğumdan yaklaşık 10’unda görülür, ancak kalıcı nörolojik sakatlığa veya ölüme yol açabilen ciddi bir durumdur. Hamile kalmadan önce genital herpesi olan kadınların, bebeklerine HSV bulaştırma riski çok düşüktür. Yenidoğan herpes riski, bir anne gebeliğin sonlarında ilk kez HSV enfeksiyonu kaptığında en yüksek seviyededir, bunun nedeni kısmen genital sistemdeki HSV seviyelerinin enfeksiyonun erken dönemlerinde en yüksek olmasıdır.

Psikososyal Etki

Tekrarlayan genital herpes semptomları ağrılı olabilir ve enfeksiyon sosyal damgalanmaya ve psikolojik sıkıntıya yol açabilir. Bu faktörlerin yaşam kalitesi ve cinsel ilişkiler üzerinde önemli bir etkisi olabilir. Bununla birlikte, zamanla, herpes hastası çoğu insan enfeksiyonla yaşamaya alışır.

Tedavi

Asiklovir, famsiklovir ve valasiklovir gibi antiviraller, HSV ile enfekte kişiler için mevcut en etkili ilaçlardır. Bunlar semptomların şiddetini ve sıklığını azaltmaya yardımcı olabilir, ancak enfeksiyonu tedavi edemez.

Önleme

Genital HSV enfeksiyonu olan bireyler, genital herpes semptomları yaşarken cinsel aktiviteden kaçınmalıdır. HSV-2, bir yara salgını sırasında en bulaşıcıdır, ancak hiçbir belirti hissedilmediğinde veya görünür olmadığında da bulaşabilir.

Genital HSV enfeksiyonunu düşündüren semptomları olan kişiler de HIV testi yaptırmalıdır ve yüksek HIV insidansı olan ortamlarda veya popülasyonlarda olanlar, maruziyet öncesi profilaksi gibi daha odaklı HIV önleme çabalarından yararlanabilir.

Tutarlı ve doğru prezervatif kullanımı, genital herpes yayılma riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Bununla birlikte, prezervatifler, HSV’nin prezervatifle kaplanmayan alanlarda bulunabileceğinden, yalnızca kısmi koruma sağlar. Tıbbi erkek sünneti, erkeklere HIV ve insan papilloma virüsüne (HPV) ek olarak HSV-2’ye karşı ömür boyu kısmi koruma sağlayabilir.

Genital herpes semptomları olan hamile kadınlar, sağlık uzmanlarını bilgilendirmelidir. Yeni bir genital herpes enfeksiyonunun edinilmesini önlemek, yenidoğan herpes riskinin en yüksek olduğu dönem olduğundan, hamileliğin geç dönemindeki kadınlar için özellikle önemlidir.

Aşılar veya topikal mikrobisitler (cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara karşı koruma sağlamak için vajina veya rektum içine uygulanabilen bileşikler) gibi HSV enfeksiyonuna karşı daha etkili önleme yöntemleri geliştirmek için ek araştırmalar devam etmektedir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
Malatya mutlu son Yalova mutlu son Sivas mutlu son Tokat mutlu son Kayseri mutlu son Trabzon mutlu son Aydın mutlu son Elazığ mutlu son Afyon mutlu son Kütahya mutlu son Ordu mutlu son Eskişehir mutlu son Gaziantep mutlu son
Taşova escort Gerze escort Pazar escort Kangal escort Sarıkaya escort Side escort İncekum escort Hayrabolu escort Tavşanlı escort Ereğli escort Batıköy escort Suluova escort Durağan escort Niksar escort Gürün escort Çekerek escort Kızılağaç escort Çikcilli escort Ergene escort Simav escort Emirdağ escort Çağlayançerit escort İstanbul escort İznik escort Karasu escort Gümbet escort Ilgaz escort İzmir escort Kadıköy escort Karesi escort Horasan escort İnebolu escort Erzurum escort Marmaris escort Serdivan escort Menteşe escort Eskişehir escort Meram escort