Gündem

Hibrit Eğitim Nedir? Nasıl Uygulanır?

Hibrit Eğitim Nedir? Nasıl Uygulanır?. Karma öğrenme, hibrit öğrenme, olarak da bilinen harmanlanmış öğrenme en sade tanımıyla hem yüz yüze hem de uzaktan eğitimin bir arada yapılmasıdır. Her üniversitenin uygulaması farklıdır. Uygulama yöntemi için üniversitenizin resmi sayfasındaki açıklamasına bakınız.

ÜNİVERSİTELER BÖYLE AÇILIYOR: HİBRİT, GÜZ DÖNEMİ UZAKTAN, TÜM YIL ONLİNE

“Tek istemediğimiz uygulama, bütün illerde aynı tek tip uygulamaya geçmek. Bu yanlış olur. Her ilin pandemi ile olan hikayesi farklı oluyor. Kaldı ki bu imkanı sadece pandemi ile ilişkilendirmemek de gerekir. Dolayısıyla bir ilimizde bu oran asgaride tutulabilir, bir ilimizde daha yüksek olabilir. Bir üniversitemiz kendi durumunu değerlendirerek diğer bir üniversiteden farklı bir karar alabilir.”

ÜNİVERSİTELER KENDİ MODELLERİNİ BELİRLİYOR

Üniversiteler de 2020-2021 akademik yılda nasıl bir model uygulacaklarını ve tarihlerini açıklamaya başladı. Bazı üniversiteler karma-hibrit eğitim modeli ile eğitimlerini sürdüreceklerini, bazıları ise güz dönemini online geçireceklerini duyurdu. YÖK’ün her yıl için “yüzde 40 uzaktan eğitim” kararını bir kerede tüm yıla uygulayan üniversite de oldu. Bu üniversite ise Kıbrıs Ada Kent Üniversitesi. KKTC üniversiteleri arasındaki Kıbrıs Ada Kent Üniversitesi ise yüzde 40 hakkının tümünü 2020-2021 akademik yılı için kullanma kararı aldı. Uygulamalı dersleri daha sonraki yıllarda yoğun bir şekilde vereceğini açıkladı.

HANGİ ÜNİVERSİTE HANGİ MODELİ KULLANACAK?

İşte kararlarını açıklayan üniversiteler:

Boğaziçi Üniversitesi: 22 Ekim’de açılacak. 2020-21 Güz dönemi ağırlıklı olarak uzaktan (çevrimiçi) yapılacak ancak yüz yüze (sınıfta) dersler de olacak.

Dokuz Eylül Üniversitesi: 5 Ekim’de açılacak. YÖK’ün kararına göre derslerin bir kısmı uzaktan bir kısmı yüz yüze yapılacak. Pandeminin durumuna göre de değişiklikler söz konusu olabilecek.

Ege Üniversitesi:Uzaktan ve yüz yüze eğitimin olacağı karma bir eğitim modeli ile akademik dönem 26 Ekim’de başlayacak. Fakülte, yüksekokul, bölüm bazında pandeminin durumuna göre farklı uygulamalar olabilecek. Tıp, hemşirelik, diş hekimliği ile yabancı diller yüksekokulu kendi tarihlerini belirleyecek. 2020-2021 güz yarıyılında hazırlık sınıflarından tümüyle uzaktan öğretim yoluyla çevrimiçi-sekron yapılacak. Yüzde 40 uzaktan olacak.

SEYRELTİLMİŞ MODEL UYGULANACAK

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi: Karma eğitim modeliyle 5 Ekim’de başlayacak. 2020-2021 güz yarıyılında  Karma Eğitim Modeli’nde, bazı dersler sadece uzaktan eğitimle, bazı dersler tamamen yüz yüze ve bazı dersler ise hem uzaktan eğitimle hem de yüz yüze (% 40’nın uzaktan eğitimle ile birlikte %60’nın yüz yüze) yapılacak. Yüz yüze eğitim, kalabalık sınıfların şubelere bölünmesi ve sınıfların farklı günlerde eğitim alması (Örneğin: 1. ve 3. sınıflar Pazartesi-Çarşamba-Cuma günleri, 2 ve 4. sınıflar Salı-Perşembe-Cumartesi günleri) şeklinde seyreltilmiş olarak uygulanacak. Tamamen uzaktan eğitime geçme ihtimali doğrultusunda, ilk 4 haftanın ders materyalleri (ders notları, ppt sunumlar vb.) 5 Ekim 2020 tarihine kadar ÜBYS’ye yüklenecek. Açılış programı da 8 Ekim’de az sayıda katılımcı ile gerçekleştirelecek, ama pandemi durumuna bağlı olarak online olarak da yapılabilecek.

Yalova Üniversitesi: Yüzde 60 yüz yüze, yüzde 40 uzaktan öğretim yapacak. Akademik yıl 5 Ekim’de yüz yüze başlıyor. Kampuslarda bu yolla öğrenci sayısını azaltmayı planlıyor. Uzaktan eğitim alanlar için final sınavları yüz yüze yapılacak.

PANDEMİNİN SEYRİ BELİRLEYECEK

Cumhuriyet Üniversitesi: 2020-2021 eğitim yılında derslerin yüz yüze, uzaktan veya karma şekilde yapılabileceğini açıkladı. Yapılacak eğitimin durumu pandeminin seyrine göre belirlenecek. Akademik takvime göre dersler 12 Ekim 2020’de başlayacak.

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi: 2020-2021 yılı güz döneminde tüm fakültelerde (tıp ve diş hekimliği hariç) tüm derslerin uzaktan eğitim yoluyla verilmesi kararını aldı. Yüksek lisans dersleri ise karma olacak.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi: 2020-2021 eğitim-öğretim yılı güz döneminde derslerin yüzde 40 oranına kadar online olmak üzere harmanlanmış ( online ve yüz yüze) eğitim verecek.

Üsküdar Üniversitesi: Faaliyetlerin yüz yüze ve uzaktan öğretim yoluyla “karma” şeklinde verilmesine karar verdi. Akademik yıl tüm programlarda 12 Ekim’de başlayacak.

Süleyman Demirel Üniversitesi: 2020-2021 eğitim-öğretim yılında uzaktan ve örgün eğitimin birlikte uygulanacağı karma eğitim yöntemi uygulanacak. Dersler 12 Ekim 2020 tarihinde başlayacak.

İstanbul Medeniyet Üniversitesi: 2020-2021 eğitim-öğretim yılında derslerin karma (hibrit) sistemle yapılacağını açıkladı.

Bilkent Üniversitesi: Derslerin hem yüz yüze hem de uzaktan devam edebileceği hibrit eğitim sistemi üzerine altyapı oluşturduklarını, uygulamalı derslerin de üniversitede yüz yüze yapılacağını açıkladı.

Yozgat Bozok Üniversitesi: Yeni eğitim-öğretim yılı “karma eğitim” ile başlayacak.

GÜZ DÖNEMİ ONLİNE GEÇECEK

Gebze Üniversitesi: Gerçekleştirilen senato toplantısında 2020-2021 güz döneminde eğitimin uzaktan eğitim yolu ile yapılmasına karar verildi.

Kocaeli Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi: 2020-2021 güz dönemi karma eğitim olacak. Pandemi durumuna göre ikinci dönem için karar verilecek. Eğer online eğitime dönülürse bu dönemler için indirim olacak. Tüm yıl online olursa yüzde 15, yarım dönem online olursa yüzde 7.5 öğrenim ücretlerinde indirim yapılacak.

Erzurum Teknik Üniversitesi: 2020-2021 yılı güz dönemi derslerinin uzaktan(online) yapılacağını açıkladı.

Çankırı Karatekin Üniversitesi: Dersler 5 Ekim’de yüz yüze ve online olarak başlayacak, hangi modeli seçeceğine öğrenci karar verecek.

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü: 2020-2021 eğitim-öğretim yılı güz dönemi dersleri uzaktan eğitim sistemiyle yapılacak .

İstanbul Bilgi Üniversitesi: 2020-2021 eğitim-öğretim yılında dileyen öğrencilerin uzaktan eğitim, dileyen öğrencilerinse sınıf ortamında derslere devam edeceği bir altyapı oluşturduklarını açıkladı.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu