Gündem

Hiç Duymadığınız Ölüm Hakkında 12 Gerçek

Elbette, ölüm korkutucu görünebilir ama zaman geçtikçe bunun hakkında çok şey öğrendik. Bilim asla hayrete düşmez.

Eğer ölümden etkilenen ve onu çevreleyen her şeyseniz, aşağıdaki şeyler gerçekten ilginizi çekebilir. Bu gerçeklerden kaç tanesini biliyordunuz?

1. Livor mortis (rigor mortis’ten farklı olarak) ölümden sonraki 20 dakika içinde ortaya çıkabilir

Çoğu insan katı mortisin ne olduğunu bilir ancak livor mortis olarak bilinen bir şeyden tamamen habersizdir. Livor mortis hipostaz olarak da bilinir ve kanın birikmesi nedeniyle cildin renginin değişmesidir. Bu herkes için hızlı bir şekilde değil, birçokları için olabilir. Bunun nedeni, kalbin birisinin artık vücuttaki kanı dolaştıramadığı zamandır.


2. NDE’ler yoğun ve akıllara durgunluk veren hayaller yaratıyor gibi görünüyor.

Ölüme yakın deneyimler aşırı ve yoğun hissedebilse de, çoğunlukla, kriz modunda bazı açılardan sadece berrak rüyalardır. Kaliforniya’da bir kuruluştan yapılanlar tarafından yapılan özel bir çalışma, insanların kelimenin tam anlamıyla ölüme yakın deneyim hayalleri için şartlandırılabileceğini buldu. Beden dışı deneyimler, şu anda olduklarını varsayabileceğimiz kadar manevi değildir.


3. Saç ve tırnaklar, öldüğümüzde büyümez

Evet, öldüğümüzde saçlarımız ve tırnaklarımız hala büyüyor gibi görünüyor, ancak teknik olarak öyle değiller. Büyüyor oldukları için değil, etraflarındaki deri geri çekildiği için daha uzun görünürler. Cildimizi artık hayatta olmadığımızda yaptığımız gibi dehidre ettiğimizde ve diğer doku büzüşmeleri bu görünüme neden olur.


4. Gençlerde önde gelen ölüm nedeni trafik kazalarıdır

Motorlu taşıt kazaları her zaman meydana gelir ve birçoğu ölümcül olmasa da tonlarca ölümcül olur. Ölümlerin genel öncü nedeni olmasalar da, şiddet eylemlerinin dışındaki gençler açısından önde gelen nedendir. Bu, birkaç yıl boyunca hüküm sürdü ve birkaç nedenden dolayı.


5. Bazı hayvanlar ölmez

Bir tür dış kaynak tarafından öldürülmedikleri veya yaralanmadıkları göz önüne alındığında ‘sonsuza kadar yaşayabilecek’ kabul edilen birkaç farklı hayvan vardır. Bu hayvanlar yaşlılıktan ölmez, bunun yerine başka etkilerle ortaya çıkan araçlardan ölür. Bu biyolojik ölümsüzlük olarak adlandırılır ve okyanus quahog, bazı denizanası türleri, Amerikan ıstakozları ve benzeri hayvanlar için geçerlidir.


6. Beyin vücudun geri kalanından önce ölür (genellikle)

Tüm vakalar için doğru olmasa da, genellikle vücuttaki diğer organlar ölmeden çok önce beyin durur. Diğer her şey çoktan geçtiğinde bile aktif kalan hücreler ve benzeri şeyler vardır. Kafa karıştırırken hepimizin farkında olması gereken bir şey.


7. ‘Enerjimiz’ imha edilemez.

Termodinamiğin birinci yasası, enerjinin izole edilmiş bir sistemde yaratılamayacağı veya yok edilemeyeceğidir. Bu, gittiğimizde bile enerjimizin hala mevcut olduğunu düşündürüyor. Başınızı buralara sarmak zor olsa da, dalmaya değer bir şey.


8. Aklınızı başınızdan alacak ‘yürüyen ceset sendromu’ olarak bilinen bir sendrom vardır

Cotard sendromu veya cotard delüzyonu çoğunlukla yürüme cesedi sendromu olarak adlandırılır. Bu, etkilenen kişiyi zombi benzeri bir durumda hareket ettiğini düşünen zihinsel bir bozukluktur. Zaten öldüklerine ya da kanlarını / organlarını kaybettiklerine inanıyorlar.


9. Bilinç, ‘ölür ölmez’ bitmez

Bazı bilim adamlarına göre, bedenlerimiz ilerledikten sonra bir süre bilinçli olduğumuz düşünülmektedir. Bunun nedeni, ölümden önceki anların bizi içine soktuğu, ancak birçok yönden de parçalanabileceği hiper-alarm durumudur. Bu, birçok yönden, bazı insanların klinik olarak geçtikten sonra neden geri getirilebileceğine de beslenir.


10. Bağırsak bakterilerimiz geçtikten sonra yaşar

Hepimizin bağırsak hareketlerimizi besleyen bağırsak bakterileri vardır, ancak öldüğümüzde bu bakteriler bizimle birlikte geçmezler. Teknik olarak vücudumuzun bir parçası olmadıkları için yaşamaya ve beslenmeye devam ederler. Aslında, çoğunlukla kalan dokularda yemek yiyorlar.


11. Bazı genler ölümden sonra daha aktif hale gelir

Birisi ya da bir şey öldüğünde bazı genler ölümden çok sonra aktif kalabilir. Bazı türlerde, dört güne kadar genlerin hala gelişmekte olduğu bulunmuştur. Bu size heeby-jeebies verebilir, düşünmek oldukça büyüleyici.


12. Bazı cisimler, ölümünden sonra, gelecek yıllar boyunca kalıntılarını koruyabilecek bir balmumu geliştirirler

Tüm bedenler bunu yapmasa da, bazı bedenler adipoker olarak bilinen mumya maddesini oluştururlar, bu da bir anlamda vücudu mumyalandırır. Bu beyaz renkli bir maddedir ve vücutları son derece iyi korur. Toprağın içindeki bakterilerle birlikte gömüldüğünde vücudun etrafındaki oksijen nedeniyle olur.


👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu