Blog

Hindistan’da Üniversite Okumak Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

Zengin kültürü, dini çeşitliliği ve yüzlerce dili olan binlerce yıllık bir ülke olan Hindistan, uluslararası öğrenciler için mükemmel bir yerdir. Bugün, Hindistan’ın ülkeye yaydığı 800’den fazla üniversite var. Birçoğunun global bir ünü vardır ve öğrencileri çok uluslu şirketlere katılma konusunda eğitmek için bilinir.

1. Nereden Başlamalı?

İngiliz eğitim sisteminden geliştirilen Hindistan, üniversite eğitimini düzenleyen merkezi bir ajans olan Üniversite Hibeleri Komisyonu’na (UGC) sahiptir. Teknik ve profesyonel eğitim Tüm Hindistan Teknik Eğitim Konseyi (AICTE) ve tıbbi eğitim Hindistan Tıp Konseyi tarafından kontrol edilmektedir. Başvurunuzdan önce tercih ettiğiniz üniversitenin bu kurumlardan biri tarafından tanınıp onaylanmadığından emin olun.

Merkezi kurumlarla hiçbir bağlantısı olmayan kurumlardan kaçınmak en iyisidir, çünkü geri döndüğünüzde derecenizin ülkeniz tarafından tanınmaması riski olabilir.

UGC’nin özerk bir organı olan Ulusal Değerlendirme ve Akreditasyon Konseyi ve İnsan Kaynakları Geliştirme Bakanlığı’nın Ulusal Kurumsal Sıralama Çerçevesi hem kalite güvencesine bakar hem de yüksek öğretim kurumlarını değerlendirir.


2. Üniversite Tipleri

Hindistan’da dört ana üniversite türü bulunmaktadır: merkezi üniversiteler (Hindistan hükümeti tarafından yönetilmektedir); devlet üniversiteleri; özel üniversiteler (UGC ve yerel eyalet tüzüğü ile düzenlenir); ve dini azınlık kurumları, kendi topluluklarının güvenleri tarafından yönetilir.

Kişi uluslararası öğrencileri kabul eden ve dünya çapında tanınan her türlü kurumu seçebilir. Genel olarak, merkezi hükümet tarafından yönetilen kurumlar, burs sunabilecekleri ve yüksek kalitede eğitim alabilecekleri için uluslararası öğrenciler için en iyisidir.

Özel üniversiteler, esneklikleri ve daha az bürokratik yaklaşımları sayesinde yabancılara eğitim vermede büyük rol oynamaktadır.


3. Başlıca Gidilecek Yerler

Eğitim kurumları ülke genelinde yayılmıştır; Ancak, uluslararası öğrenciler Yeni Delhi, Pune, Mumbai, Hyderabad, Kolkata, Bengaluru ve benzeri gibi daha büyük şehirler olmak için daha uygun yerler bulabilirler.

Özellikle Pune ve Bengaluru, ılıman iklimi, büyükşehir kültürü, yabancıların iyi varlığı ve kaliteli eğitimleri nedeniyle uluslararası öğrenciler için popüler yerler olarak ortaya çıkmıştır.


4. Kampüs Kültürü

İyi üniversitelerin çoğu canlı bir kampüs kültürüne ve kafeteryalar, pansiyonlar, mini marketler ve hatta temel sağlık tesisleri gibi olanaklara sahiptir. Bazıları, diğer uluslararası öğrencilerin varlığını doğrulamak için çok faydalı olan uluslararası hostellere de sahiptir.

Hint üniversiteleri ayrıca, güzel Vatanasi kampüsleriyle de tanınırlar; aralarında Varanasi’nin tarihi şehrinde bulunan Banaras Hindu Üniversitesi ve Yeni Delhi’nin kalbinde bulunan Jawarharlal Nehru Üniversitesi bulunur.


5. Nerede kalmalı

Genel olarak, eğer varsa, uluslararası hosteller uluslararası öğrenciler için en iyi yerlerdir, çünkü kampüs otobüsleri içerisinde sadece tam güvenlik sağlamakla kalmaz, aynı zamanda geniş bir arkadaş ağı ve öğrenme için iyi bir ortam sunarlar. Ancak, kampüslerin yakınındaki paylaşımlı konut daireleri Hindistan’daki yabancı öğrenciler arasında oldukça popülerdir ve çevrimiçi olarak veya üniversitelerin uluslararası ofisi aracılığıyla aranabilir.


6. Seyahat

Hindistan çok büyük bir ülke olduğundan, nasıl başa çıkacağınızı anlamak önemlidir. Neredeyse tüm büyük şehirlerin havaalanları var ve yaygın Hint Demiryolu ağı ile iyi bağlantılara sahipler. Kolayca online rezervasyon ve tren bileti rezervasyonu yapabilirsiniz. Şehirlerde genellikle, biletlerin tezgahtan alınabileceği ve bazı durumlarda çevrimiçi olarak alınabileceği eyaletlerarası ve şehirlerarası otobüs durakları bulunur.

Bir bisiklet üniversite kampüsünde dolaşmak için iyi bir yoldur. Bununla birlikte, birçok öğrenci motosiklete sahiptir ve ayrıca Haydarabad Üniversitesi, Jawaharlal Nehru Üniversitesi ve diğerleri gibi daha büyük kampüslerde bulunan ücretsiz servislerden yararlanmaktadır.


7. Yemek

Hint yemekleri dünyanın her yerinde lezzetli ve lezzetli olduğu bilinir, bu yüzden olabildiğince çok yerel yemeği mutlaka deneyin. Ülkenin hemen her köşesinde keşfedilmeye değer kendi mutfağı var.

Ülke genelinde birçok Batı zinciri restoranı bulunmaktadır ve çoğu zaman yemeklerine Hintli bir dokunuş katar, bu da onları daha baharatlı hale getirir ve alışmaları biraz zaman alabilir. Ve elbette, her yerde bulunabilecek sayısız harika geleneksel restoran var.


8. Dil

Ülkedeki hemen hemen tüm önde gelen kurumlar sadece İngilizce kursları veriyor. Teknik, tıp ve mesleki eğitim neredeyse yalnızca İngilizce olarak verilmektedir ve ülke genelinde tek tip bir ders programı izlemektedir.

Ülkenin dil çeşitliliği nedeniyle İngilizce, öğrenciler arasında da ortak bir dil haline geldi. Kampüslerin dışında, yerel dil hakimdir, bu yüzden bu yeni bir dil öğrenmek için bir fırsat olabilir.


9. Evrak

Hindistan’da ilk üniversiteye geldiğinizde birçok form ve mektupla yüzleşmeye hazırlıklı olun. Hintliler evrak işlerini severler, bu nedenle belgelerinizin ve sertifikalarınızın çoklu fotokopileri ile hazır olun. Dijitalleşme eğitim sisteminde hızla benimsendi, ancak daha uzun bir yol var.

Her şeyi e-posta veya çevrimiçi bir portal ile ele almayı ve çözmeyi beklemeyin. Kabul, kayıt, sınavlar, sonuçlar veya resmi bir gereklilik gibi hususlar için idare dairelerine yaklaşmak ve evrak son teslim tarihlerine uymak daha iyidir.


10. Burslar

Uluslararası eğitimin en önemli kısmı finansmandır. Uluslararası öğrenciler, diğer ülkelere kıyasla maliyetinin bir kısmını kaliteli bir eğitim alabilirler.

Hindistan Kültürel İlişkiler Konseyi, düşük gelirli öğrencilere çok sayıda burs sunmaktadır. Son zamanlarda, İnsan Kaynağını Geliştirme Bakanlığı, Hindistan’daki Çalışması girişimi ile binlerce eğitim kurumunda ücretten feragat teklif ediyor. Hindistan’da eğitim almak istiyorsanız bu portal ziyaret etmek için uygun bir yer.


Hindistan’daki en İyi 5 Üniversite

1. Hint Bilim Enstitüsü

1979’da kurulan Bangalore’daki Hindistan Bilim Enstitüsü , güneybatı Karnataka eyaletinde bulunan en saygın Hint kurumlarından biridir.

Üniversite sadece bir lisans programı sunmaktadır: dört yıllık bir bilim dalında lisans. Programın temel modülleri fizik, matematik, kimya, biyoloji ve beşeri bilimlerdir. Son sınıflarında öğrenciler bireysel bir araştırma projesi yaparlar.

Üniversite, yoğun olarak araştırmaya odaklanmıştır; öğrenci grubunun yaklaşık yüzde 70’i doktora ve yüksek lisans araştırma projeleri yürütmektedir. Enstitü, Shanti Swarup Bhatnagar Bilim ve Teknoloji Ödülü’nün (SSB) 75’ten fazla kazananıyla övünmektedir.


2. Hint Teknoloji Enstitüsü Indore

Teknoloji Indore Indian Institure Mashya Pradeş Hint yer almaktadır. Hindistan hükümeti tarafından kurulan Teknoloji Enstitülerinden biridir.

Üniversitenin üç okulu vardır: temel bilimler; mühendislik ve beşeri bilimler ve sosyal bilimler.

Lisans öğrencileri, kurumdaki araştırma projelerinde Lisans Öğrencileri için Araştırma ve İnovasyonu Teşvik (PRIUS) adlı bir lisans araştırma programı şeklinde yer almaya teşvik edilir.


3. Hindistan Teknoloji Enstitüsü Bombay

1958’de kurulan Bombay’daki Hindistan Teknoloji Enstitüsü, Hindistan’ın en saygın mühendislerini ve bilim insanlarını besleyerek ve uluslararası üne sahip profesörler istihdam ederek ününü kazandı. Üniversite hem kısa hem de uzun süreli dersler sunmaktadır. Mülkleri Hindistan’ın finans merkezi Mumbai, ve leopar, panter ve diğer vahşi kedileri görebileceğiniz zarif Sanjay Gandhi Ulusal Parkı arasında yer almaktadır.

Enstitü, 1998 yılında kurulan Asya’nın en büyük bilim ve teknoloji festivallerinden biri olan Techfest’e ve ayrıca Asya’nın en büyük kültürel üniversite festivallerinden Mood Indigo’ya ev sahipliği yapıyor.

Kayda değer mezunlar arasında Harvard Business School’un  onuncu dekanı olan Nitin Nohria, rupi işareti Udaya Kumar, Fulkerson ve Knuth Ödüllerini kazanan Ravindran Kannan’ın kurucusu ve Syntel Bharat Desai’nin kurucu başkanı ve başkanı sayılabilir. .


4. Hint Teknoloji Entitüsü Roorkee

1847 yılında kurulmuş ve Asya’daki en eski teknik kurum oldu. 1949’da üniversite statüsü kazandı ve 2001’de Hindistan’daki yedinci enstitü haline gelen Hindistan Teknoloji Enstitüsüne dönüştürüldü.

Her yıl üç öğrenci festivali düzenlenmektedir; teknik bir festival (Bilişim); bir kültür festivali (Thomso) ve bir spor festivali (Sangram).

Üniversite mühendislik, teknoloji, uygulamalı bilimler ve yönetim dersleri vermektedir.


5. JSS Yüksek Eğitim ve Araştırma Akademisi

JSS Yüksek Eğitim Akademisi ve Araştırma, Hindistan, Karnataka, Mysore’deki tıbbi ve sağlıkla ilgili çalışmalara odaklanan bir yüksek öğretim enstitüsüdür.

Üniversite olarak kabul edilen, Hindistan’ın Yüksek Eğitim Bakanlığı tarafından, Hindistan’ın yüksek öğretim kurumlarına verilen ve belirli bir çalışma alanında çok yüksek bir standartta çalışan, bir üniversitenin akademik statüsünden ve belirli bir ayrıcalıklarından yararlanabilen bir akreditasyondur. . Bu kurumların “üniversite” terimlerini adlarında kullanmalarına izin verilmez.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu