Bilgi Arşivi

Hukuk Boşluğu ve Kanun Boşluğu Nedir? Arasındaki Fark Nedir?

Hukuk Boşluğu ve Kanun Boşluğu Nedir? Hukuk Boşluğu ve Kanun Boşluğu Arasındaki Fark Nedir? Soruları hakkında tüm bilinmesi gerekenleri bu makalemizde paylaştık. Hakimlerin Hukuk yaratması için kanunlara bakması gerekir. Görülmekte olan dava ile ilgili bir hüküm göremezse örf ve adet hukukuna bakar, burada ilgili bir hüküm göremezse Medeni Kanunun kendisine verdiği yetki ile bir hükme varır.

Hukuk Boşluğu ve Kanun Boşluğu Nedir?

Hukuk boşluğu, bir hukuk sisteminde belirli bir konuda hiçbir kanun veya hukuki düzenleme olmaması durumunda ortaya çıkan bir durumdur. Bu durumda, yargıçlar ve diğer hukuk kurumları, bu konuda karar vermekte zorlanabilirler. Hukuk boşluğu, hukukun temel ilkelerine uygun bir karar verilmesini engelleyebilir ve hukuk sisteminde belirsizlik yaratabilir. .

Kanun boşluğu ise, hukuk düzenlemesi yapılmış ancak belirli bir durum veya konuda yeterli veya net bir düzenleme yapılmamış olması durumudur. Kanun boşluğu, hukuk sisteminde uygulama sorunlarına neden olabilir ve hukukun adaletli ve tutarlı uygulanmasını engelleyebilir. Kanun boşluğu, hukukçular tarafından yorumlama yoluyla çözülmeye çalışılabilir.


Hukuk Boşluğu ve Kanun Boşluğu Arasındaki Fark Nedir?

Hukuk boşluğu ve kanun boşluğu benzer görünebilir ancak aralarında temel bir fark vardır.

Hukuk boşluğu, belirli bir konuda hiçbir kanun veya hukuki düzenleme olmaması durumunda ortaya çıkar. Bu durumda hukukun temel ilkelerine uygun bir karar vermek zorlaşabilir. Hukuk boşluğu, hukuk sisteminde belirsizlik yaratabilir. .

Kanun boşluğu ise, belirli bir konuda hukuki düzenleme yapılmış ancak yeterli veya net bir düzenleme yapılmamış olması durumudur. Kanun boşluğu, hukukun adaletli ve tutarlı uygulanmasını engelleyebilir. Kanun boşluğu, yasama organı tarafından düzenlenerek veya yargı organı tarafından yorumlama yoluyla çözülebilir.

Özetle, hukuk boşluğu belirli bir konuda hiçbir düzenleme olmaması durumunda ortaya çıkarken, kanun boşluğu belirli bir konuda yapılan düzenlemenin yeterli veya net olmaması durumunda ortaya çıkar.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu