Gündem

İhtiyaç Sahibi Ailelere 1300 TL Kırtasiye Yardımı Yapılacak! Başvurular Başladı!

Okulların açılmasına günler kala öğrencilerin kırtasiye masrafları için velilere Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 1.300 TL yardım yapılacak. Yılda bir kez yapılan yardıma bakanlık tarafından belirlenen şartları taşıyan Aileler kırtasiye yardımından yararlanabilecek. Başvuru işlemleri, Valiliklere, kaymakamlıklara bağlı olan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına veya e-devlet üzerinden yapılacak.

İhtiyaç Sahibi Ailelere 1300 TL Kırtasiye Yardımı Yapılacak!

Milli Eğitim Bakanlığı takvimine göre ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri için ders zili 12 Eylül 2022 çalacak. Okulların açılmasıyla birlikte öğrencilerin defter, kitap ve diğer kırtasiye masraflarının karşılanması için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı harekete geçti. Maddi durumu elverişsiz olan aileler, doldurdukları kırtasiye yardımı fonu ile yapılan yardımdan yararlanabilecek. Maddi durumu iyi olmasına rağmen sahte bilgi veya belge ile kırtasiye yardımı başvurusunda bulunanlar hakkında cezai yaptırım uygulanacak. Veliler, gelir belgesi, ikametgah adresi, kira sözleşmesi, İŞKUR kayıt belgesi veya muhtarlıktan alınan belge ile kırtasiye yardımı başvurusunda bulunabilir. Yapılacak değerlendirme işlemlerinin ardından kırtasiye yardımı almaya hak kazananlara 1.300 TL ödeme yapılacak.


Kırtasiye Yardımı Nedir?

Kırtasiye yardımı, her sene bir kereye mahsus olarak ihtiyaç sahibi aileler için yapılmaktadır. Kırtasiye yardımı Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından karşılanmaktadır. 2022-2023 eğitim öğretim yılında kırtasiye yardım ücreti 1.300 TL olarak belirlenmiştir.


2022 Kırtasiye Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Maddi olarak ihtiyaç sahibi olan ailelerin kırtasiye yardımından faydalanmak için iki ayrı başvuru seçeneği bulunmaktadır. Dileyen veliler, kaymakamlıklara bağlı olan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına giderek kırtasiye yardımı talebinde bulunabilirler. Burada ailelerden bazı belgeler talep edilerek başvuru formunun doldurulması istenir.

Kırtasiye yardımından faydalanmak için ikinci seçenek ise internet üzerinden yapılan başvurulardır. Maddi durumu elverişsiz olan aileler e-Devlet üzerinden sosyal yardım talebinde bulunarak kırtasiye yardımından yararlanabilirler. Buradan direkt olarak başvuru ekranına gidebilirsiniz.


Kırtasiye Yardımından Kimler Yararlanabilir?

Kırtasiye yardımları maddi durumları yetersiz aileler için başlatılan bir çalışmadır. Bu kapsamda ihtiyaç sahibi aileler kırtasiye yardımından yararlanabilmektedir. Maddi durumu yetersiz olan dar gelirli ailelerin çocuklarının daha iyi bir eğitim alabilmesi için karşılıksız olarak ödenir. SGK kaydı olmayanlar kırtasiye yardımı başvurusu yapabilir. Hane halkı kişi başı aylık ortalama net geliri asgari ücretin 1/3’ü altında olanlar dar gelirli olarak kabul edilmektedir.
Kırtasiye yardımı talebinde bulunacak ailelerden veli ve öğrenci kimlik belgesi, okuldan alınacak öğrenci belgesi, gelir belgesi, ailenin ikametgah adresi ve aile bireylerine ait nüfus kayıt örneği, kira sözleşmesi, İŞKUR Kayıt belgesi ve muhtarlıktan alınan fakirlik belgesi istenecek.


👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu