Gündem

İkinci El Oto Satışına Ekspertiz Zorunluluğu Getirildi

Fırsatçıların ve galericilerin stok yaparak yüksek kar elde etmelerini önlemek için uygulamaya alınan ‘6 ay ve 6 bin kilometre’ şartına yeni detaylar eklendi. Yapılan düzenlemeye göre, her bir satıştan en fazla 3 gün önce ekspertiz raporu alma ve bu raporu noter satışı sırasında notere ibraz etme yükümlülüğü getirildi.

İkinci El Oto Satışına Ekspertiz Zorunluluğu

Galericilerin stok yaparak yüksek kar elde etmelerini önlemek amacıyla uygulamaya alınan ve suiistimale açık olan ‘6 ay ve 6 bin kilometre’ şartına yeni detaylar eklendi. Gazetemizin gündeme getirdiği ‘Kilometre şartına korsan çözüm’ başlıklı haberin ardından bakanlık satışlarda ‘noter onaylı ekspertiz raporu’ istendiğini açıkladı.

Yapılan düzenlemeye göre, her bir satıştan en fazla 3 gün önce ekspertiz raporu alma ve bu raporu noter satışı sırasında notere ibraz etme yükümlülüğü getirildi. Noterlerin, satış sırasında ekspertiz raporundaki kilometre bilgisine satış sözleşmesinde yer verme, satış sırasında notere ekspertiz raporu ibraz edilmemesi durumunda ise alıcı ve satıcının taşıtın kilometre bilgisine ilişkin beyanına yer verme yükümlülüğü bulunacak.

Ayrıca siteler üzerinden yapılan taşıt ilanları da takip edilecek ve tespit edilen aykırılıklar cezalandırılacak. Aynı tarihten sonra 81 ilde Ticaret İl Müdürlükleri aracılığıyla iş yeri denetimleri yapılacak.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu