Yaşam

İlber Ortaylı Sözleri 2024 – Altın Değerinde İlber Ortaylı Sözleri

İlber Ortaylı Sözleri 2024 – Altın Değerinde İlber Ortaylı Sözleri. Ülkemizde parmakla gösterilebilecek bir bilgiye sahip olan tarih profesörü değerli isim İlber Ortaylı hocamızın Kulağımıza Küpe Etmemiz Gereken, Altın Değerindeki sözlerini sizler için derledik.

İlber Ortaylı Sözleri 2024

İlber Ortaylı’nın altın değerindeki sözlerini söylerken bilgi birikimi hakkında biraz ön bilgi verelim.

İlber Ortaylı Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi (1969) ile Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Tarih Bölümü mezunudur. Viyana Üniversitesi Slavistik ve Orientalistik Bölümü’nde öğrenim gördü. Chicago Üniversitesi’nde master çalışmasını Prof. Halil İnalcık ile yaptı. “Tanzimat Sonrası Mahalli İdareler” adlı tezi ile 1974 yılında doktor, “Osmanlı İmparatorluğu’nda Alman Nüfuzu” adlı çalışmasıyla 1979 yılında doçent oldu.

İlber Ortaylı; Türkçe; ileri seviyede Almanca, Fransızca, İngilizce, İtalyanca ve Rusça; orta seviyede Kırım Tatarca, Slovakça, Romence, Sırpça, Hırvatça, Boşnakça, Arapça, Farsça, Latince, İbranice, Antik Yunanca ve Yunanca bilmektedir.

İlber Ortaylı, bilgisayar ve İnternet kullanmayı sevmemektedir. Herhangi bir sosyal medya sitesinde adına açılmış hesapların hiçbiri kendisinin değildir.

İlber Ortaylı’nın Ülkece Kulağımıza Küpe Etmemiz Gereken Sözleri

“Sizden farklı düşünen insanların savlarını da dinleyin. Yalnız dikkat edin, cümlenin içerisinde ‘düşünen’ ibaresi var. Bu ayrımı iyi yapın.”

Cahille sohbet keyiftir; ona ders anlatırken kendin de öğrenirsin. Ama yarı cahille sohbeti derhal kesmek lazım çünkü delirebilirsin. O güya her şeyi bilir.


“Sizden farklı düşünen insanların savlarını da dinleyin. Yalnız dikkat edin, cümlenin içerisinde ‘düşünen’ ibaresi var. Bu ayrımı iyi yapın.”


“Her nefis ölümü tadacaktır, ayetini bankalara ve makam koltuklarına yazmalı. Tabutlara, mezarlıklara değil.” .


“… hafızası olmayan toplumların nerelere gideceğinin, sürükleneceğinin, dahası neler yapabileceğinin hesabı olamaz.”


“Eski kitaplar artık okunmuyor, diyenler var. Okunmamaları onların kabahati değil, bin kelimeyle yazıp konuşan bizim gençliğimizin kabahati ve o gençliği öyle yetiştiren bizlerin, eğitimcilerin suçudur.”


“En utanılacak yönümüz; tarih yaptığımız halde tarih öğrenmemek, bilimsel yöntemle tarih yazmamak konusundaki ısrarımızdır.”


“İyi bir eğitim ağı, iyi öğrencileri, yani geleceğin bilim adamlarını kayırır, yaşama ve çalışma şartlarını en mükemmeliyle hazırlar. Ona dünyayı kavraması için sınırsız seçenek sunar.”


“Üretimin artmadığı yerde her şey boş slogan olarak kalmaya mahkumdur.”


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu