Gündem

İllere Göre Bekçi Çalışma Saatleri 2024 – Bekçiler Kaç Saat Çalışır?

İllere Göre Bekçi Çalışma Saatleri 2024 – Bekçiler Kaç Saat Çalışır? Çarşı ve Mahalle Bekçilerinin çalışma saatleri Bekçi teşkilatının meslek âmirlerinin mütalaası alınarak mülkiye âmirlerince yapılır. Genel olarak Bekçiler 12 saat civarında gece çalışmaktadır.

İllere Göre Bekçi Çalışma Saatleri 2024

Çarşı ve Mahalle Bekçilerinin çalışma saatleri Bekçi teşkilatının meslek âmirlerinin mütalaası alınarak mülkiye âmirlerince belirlenir. Genel olarak bekçiler akşamları göreve başlar ve sabahları ayrılırlar. Çarşı ve Mahalle Bekçilerinin büyük çoğunluğu 12 saat civarında ve gece çalışmaktadır.

Bekçilerin çalışma saatleri Polislerin çalışma saatlerine benzerdir. İstanbul, İzmir, Ankara gibi büyükşehirlerde görev yapan 12/24, 12/36 gibi farklı çalışma saatleri sisteminde çalışabilirler.

Örneğin; İstanbul: 19:00-07:00 saatleri arasında 12/36 çalışma sistemi uygulanır. İstanbul’un bazı ilçelerinde polis sayısı yetersiz olduğundan dolayı İstanbul’un tüm ilçelerin 12/36 çalışma saati mevcut değildir. Bu ilçelerdeki Çarşı ve Mahalle Bekçisi olan arkadaşlar 6 + 1 çalışmaktadır. 6 gün boyunca 12 saat çalışıp haftada bir gün izin yapmaktadırlar.

  • 12/24 Sistemi: 12 saat çalışma, 24 saat izin
  • 12/36 Sistemi: 12 saat çalışma, 36 saat izin

Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı Bekçilerin haftalık çalışma süresi 40 saattir. Kamu düzeninin gerektirdiği durumlarda bu süre uzatılabilmektedir.


Bekçiler Kaç Saat Çalışır?

Çarşı ve Mahalle Bekçileri genel olarak güneşin batışı saatinden doğuşu saatine kadar çalışırlar. Bekçiler genel olarak 12 saat civarında ve gece çalışmaktadır.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 Bekçilik Sınavı Başvuru Şartları Nelerdir?

👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu