Gündem

İş Arayan Öğrenciler İçin İpuçları

Öğrenci olarak bir iş aramak zor olabilir çünkü iş arama zamanınızı okul çalışmalarınıza odaklanmanızla dengelemeniz gerekecektir. Ayrıca, mezun olmak üzereyseniz, birçok pozisyonun gerektirdiği gerçek dünyadaki iş deneyiminiz olmayabilir. İş arama ve uygulama yaklaşımınızı ayarlayarak, zevk alacağınız bir işi hızlı bir şekilde alma şansınızı artırabilirsiniz.

Gereksinimlerinizde Esnek Olun

Hayalinizdeki iş hakkında kafanızda bir fikriniz olabilir, ancak mezun oluyorsanız veya sadece para getirmeniz gerekiyorsa, bu rüya işini biraz beklemeye almanız gerekebilir. Henüz profesyonel bir iş deneyiminiz yoksa, ilgili deneyim ve eğitime sahip adaylara karşı yarışırken bir pozisyon almak zor olabilir.

Bunun yerine, aradığınız pozisyonlar konusunda esnek olun ve deneyim sahibi olmanızı gerektirmeyen işleri arayın . Bu tür pozisyonlar bir kafede, bir perakende mağazasında, bir çevre düzenlemesi şirketinde veya bir sinema salonunda çalışmayı içerebilir. Unutmayın, sonsuza dek bu pozisyonlarda kalmak zorunda kalmayacaksınız ve basamak taşları olarak hizmet edebilirler, size daha sonra deneyim gerektiren bu daha rekabetçi işleri elde etmenize yardımcı olacak deneyim ve becerileri sağlarlar.


Tüm Kaynaklarınızı Kullanın

Ne zaman erken üniversite mezunu olarak iş bulma , bu en iyi şekilde önemlidir size sunulan iş arama kaynakları . Herkesin erişebileceği iş arama panolarını kullanmanın yanı sıra, çok değerli bir kaynağa erişebilirsiniz: Üniversitenizin kariyer hizmetleri bölümü. Bu departman, genel olarak halka duyurulmayan iş fırsatlarını bulmanıza yardımcı olabilir ve rekabetin bir kısmını kesebilir.

Kariyer hizmetlerinin çoğu başka değerli hizmetler de sunmaktadır. Özgeçmişinizi ve kapak mektubunuzu inceleyebilir ve düzenleyebilirsiniz ve bölüm , ilk profesyonel iş görüşmenize nasıl hazırlanacağınız gibi değerli kariyer becerilerini öğretmek için atölye çalışmaları yapabilir . Birçok kariyer hizmetleri ofisi de mezunların gelecekteki destek için geri gelmelerine izin verir, bu yüzden zaten mezun olsanız bile, bu önemli kaynağın size nasıl yardımcı olabileceğine bakın.


Kendinizi Öne Çıklatın

Bir işe başvurduğunuzda, muhtemelen birçok başvuru sahibine karşı yarışacaksınız, bu nedenle kendinizi öne çıkarmanın yollarını bulmanız gerekecektir. Örneğin, işverenlerin duymak istediklerine odaklanan bir özet yazarak ve arama motorlarının (ve işe alım yapanların) sizi bulabilmesi için profilinize anahtar kelimeler ekleyerek LinkedIn’de fark edilmenin birçok yolu vardır .

Birçok işveren artık uygulamaları taramak ve pozisyon için uygun deneyimi belirten anahtar kelimeler içeren stratejileri belirlemek için bu stratejileri kapak mektubunuza eklemeyi ve devam ettirmeyi unutmayın. Bu strateji, işe alım yöneticisine uygulamanıza bakma farkını yaratabilir, bunun yerine çöp kutusuna ulaşır.


İş Kurmayı Düşünün

Mezunsanız ve kendinizi finansal olarak desteklemenin bir yolunu arıyorsanız, bir işin tek seçeneğiniz olması gerekmez. Yetenekli, hırslı ve başarılı olma eğilimindeyseniz, kendi işinizi kurabilir ve kendiniz için çalışabilirsiniz.

Bir işe başlamadan önce, ne yapmaktan hoşlandığınızı ve nasıl yetenekli olduğunuzu dikkatlice düşünün, sonra bu yeteneklerden para kazanmanın yollarını arayın. Sıkı çalışmaya ve işinize yatırım yapmaya hazır olun, ancak başarılı bir şeye dönüştürürseniz, iş başvurusu konusunda endişelenmenize gerek olmadığını unutmayın.

İşletmeniz başarısız olsa bile, gelecekte iş başvurusunda bulunmaya karar verirseniz size yardımcı olabilecek değerli dersler öğrenmiş ve deneyim kazanmış olacaksınız.

İş arama konusunda birçok fırsat var. Bu ipuçlarını aklınızda bulundurduğunuz sürece, hiçbir zaman işe alınmayacaksınız! İyi avlar!


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu