İŞKUR Öğrenciler 67 TL Yetişkinlere 89 TL Günlük Harçlık Başvuruları Başladı!

İşkur normalleşme sürecinin başlamasıyla İşbaşı Eğitim Programlarında Öğrencilere 67 TL Yetişkinlere 89 TL günlük harçlık olarak yapılan başvurular başladı.

İEP programına başvuru yapıp şartları uyanlar arasından belirlenen sayıda kişi bu durumlardan faydalanacaktır. İşsizlik ödeneği alan kişilerde bu programa başvuru yapıp dahil olması durumunda 44 TL günlük harçlık veriliyor.

İşbaşı Eğitim Programı Başvuru Koşulları

Kuruma kayıtlı işsiz olmak,

15 yaşını tamamlamış olmak,

İşverenin birinci veya ikinci dereceden kan hısmı veya eşi olmamak,

Emekli olmamak,

Programın başlama tarihinden önceki üç aylık dönemde programa başvuru yapan işverenin çalışanı olmamak,

Program başlangıcından önceki son 1 ayda uzun vadeli sigorta kollarına ait primi yatırılmamış olmak,

İş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmış olmak,

Belirtilen şartları sağlayan ve programa devam etmelerine engel durumları bulunmayan öğrenciler de programlara katılabilmektedirler.

Ayrıca tarımsal faaliyette bulunanlar ile isteğe bağlı sigortalı sayılanlar, sosyal yardım, engelli maaşı ile dul ve yetim aylığı alanlar da işbaşı eğitim programından yararlanabilmektedirler.

İşbaşı Eğitim Programlarında Karşılanabilecek Giderler

İşbaşı eğitim programına katılan vatandaşlara, programa fiilen katıldıkları gün üzerinden;

İş arayan statüsündeki vatandaşlar için günlük 89,4 TL, öğrenciler için 67,05 TL, işsizlik ödeneği alanlar için 44,7 TL zaruri gider ödemesi,

İşte Anne Projesi kapsamında 0-15 yaş arasında çocuğu olan ve İş Kulübü avantajlarından faydalanan, akabinde imalat sektöründe düzenlenen işbaşı eğitim programlarına katılan kadınlara günlük 95 TL zaruri gider ödemesi,

Geleceğin meslekleri olarak belirlenen mesleklerde düzenlenen programlarda katılımcılara günlük 100 TL zaruri gider ödemesi,

İmalat sektöründeki mesleklerde düzenlenecek işbaşı eğitim programlarına katılan kadınların bakmakla yükümlü oldukları 2-5 yaş arası çocukları için aylık 400 TL bakım desteği ödemesi,

İşbaşı eğitim programlarına katılma şartlarını sağlayan tüm vatandaşlar, 81 ilde bulunan Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri ile Hizmet Merkezlerine istedikleri zaman programa katılmak için başvuruda bulunabilmektedirler.

Şuan ilk ilan olarak Sakarya, Samsun, Kırklareli ve Ankara şehirleri bu programı açtı. 27 Mayıs itibari ile şehirlerin azar azar bu programları aktif olarak açılıyor.

İŞKUR İEP başvurusu için adres verildi. Açılan sayfadan ara tuşuna basmanız yeterli olacaktır.

 

0 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki içerik:

Market Çalışanı Koronavirüsten Öldü, Market Karantinada

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478