Gündem

İstihdamda Lider Üniversiteler Açıklandı! Türkiye’den 6 Üniversite Var…

Dünya üniversitelerini değerlendiren QS, 2020 yılı ‘Mezunların İstihdam Derecelendirmesi’ açıklandı. Ülkemizden 6 üniversite listeye girebildi.

Türkiye’den 6 Üniversite Var

Londra merkezli yükseköğretim derecelendirme kuruluşu üniversitelerin mezunlarının istihdam verileri ve işveren nezdinde itibarları değerlendirmeye alındı. Dünya genelinde 758 üniversite ve enstitünün yer aldığı değerlendirmede iş dünyasında itibar gören üniversiteler ve mezunları değerlendirmeye alındı. Yeni mezunların iş dünyasının önde gelen şirket ve kurumları tarafından tercih edilme nedenleri, onlar açısından itibarları gibi faktörler değerlendirildi.

Türkiye’den Boğaziçi, Bilkent, İstanbul Teknik, İstanbul, Koç ve Orta Doğu Teknik üniversiteleri ‘istihdamda liderler’ arasına girdi.

EĞİTİMİN EN ÖNEMLİ SONUCU MEZUNLARIN KALİTESİ

Prof. Dr. Mehmed Özkan (Boğaziçi Üniversitesi Rektörü): Üniversitemize gelen öğrenciler, eğitim sürecinde sahip oldukları değerlere yeni değerler katarak, öğrenmeyi öğrenen bireyler olarak mezun oluyor. Eleştirel bakış açısı mezunlarımızın hem yurtiçinde hem de yurtdışında tercih edilmelerine neden oluyor. Projeleriyle öncülük yapan girişimci mezun sayımızda da ciddi bir artış var.

BAŞARIDA 140 BİN MEZUNUN PAYI VAR


Prof. Dr. Mehmet Karaca (İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü):
 İTÜ her yıl 5 bine yakın öğrenci mezun ediyor. Üstelik hem öğrenci ve hem mezun sayımız birçok üniversiteye göre artmaya devam ediyor. QS sıralama sonuçlarının mezun istihdamı sıralamasına göre 300 bandındaki yerimizi tüm mezun sayısı artışına rağmen koruyor olmamızı başarı olarak değerlendiriyorum. Bu başarıda 140 bin yaşayan mezunu içeren büyük bir networke sahip olmamızın da payı var.

ÖĞRENMEYİ ÖĞRETİYORUZ

Prof. Dr. Abdullah Atalar (Bilkent Üniversitesi Rektörü): Mezunların iş bulabilmesi eğitimin iyi olduğunu gösteren etmenlerden. Biz de öğrencilerimize çalışmayı, öğrenmeyi öğretiyoruz. Dünya da bunu takdir ediyor. Öğrencilerin önünü açarak kendi yollarını bulmalarını sağlıyoruz. Her öğrenci kendini tanıyor. Üniversitede verilen seçmeli dersler özellikle iş bulmalarında önemli bir etken. Tüm bölümlerde staj mecburi. Bu da iş konusunda faydalı sağlıyor.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu