Bilgi Arşivi

İsviçre Vatandaşı Nasıl Olunur? İsviçre Oturum İzni Nasıl Alınır?

İsviçre Vatandaşı Nasıl Olunur? İsviçre Oturum İzni Nasıl Alınır?. Birçok farklı neden dolayı yurt dışına gitmek isteyen kişiler şuan da en çok İsviçre için araştırma yapmaktalar. Hal böyle olunca İsviçre Vatandaşı olmak konusu oldukça merak edilmekte. Bunun dışında İsviçre Oturum İzni Nasıl Alınır? sorusunu da araştıran kişiler Evlilik Yoluyla İsviçre Vatandaşlığını da sorgulamaktalar. Gelin birlikte İsviçre Vatandaşlığı Avantajları ve tüm bilinmesi gerekenleri öğrenelim…

İsviçre Vatandaşı Nasıl Olunur?

İsviçre vatandaşlığı, farklı ülkelerden gelerek İsviçre‘ye yerleşen bireylerin bir takım farklı yollardan elde edebileceği bir haktır. Vatandaşlık, İsviçre‘de oturma izniyle ikamet eden yabancı uyruklu bireylerin bazı hakları kullanabilmesi açısından olumlu bir durumdur. Belirtmek gerekir ki, İsviçre’de vatandaşlık hakkı alındığında, İsviçre pasaportuyla 155 ülkeye vize başvurusunda bulunmadan seyahat etme hakkı kazanılmaktadır.

Ayrıca İsviçre vatandaşı olunduğunda İsviçre’de oy kullanma, devlet memuru olabilme gibi vatandaşlık haklarına da sahip olunur. İsviçre’de vatandaşlık hakkını kazanabilmek için başvuru sahiplerinde aranan 12 şart vardır. Aynı zamanda İsviçre’de dünyaya gelen ve İsviçre vatandaşıyla evlenen bireyler vatandaşlık için daha kolay başvuru yapabilmektedir.

İsviçre’de dünyaya gelmiş çocuklara vatandaşlık hakkı tanınması için bazı kurallar vardır. Şayet ebeveynler evli ve ebeveynlerden biri İsviçre vatandaşıysa, çocuk İsviçre vatandaşı olarak tanınır. Eğer ebeveynler evli değilse, İsviçre vatandaşlığına sahip olan ebeveyn çocuğu yasal olarak kabul etmelidir. Bu durum kısaca şu şekilde açıklanabilir. İsviçre’de doğan her çocuk İsviçre vatandaşı sayılmamaktadır.


İsviçre Vatandaşlığı Başvurusu

İsviçre’de vatandaşlık, yalnızca doğum ve evlilik yoluyla alınmaz. Bunun için bir seçenek daha bulunmaktadır. Yabancı uyruklu bir vatandaş, şayet İsviçre’de 10 yıl ve üzeri bir süreyle ikamet etmişse, vatandaşlık hakkı için başvuru yapabilmektedir. Ayrıca vatandaşlık için başvuran bireylerin dil yeterliliği olması önemli bir unsurdur. Oturum izni sonrası vatandaşlık başvurusu, yalnızca İsviçre C oturum izni kategorisinde oturma hakkı bulunan bireyler içindir. İsviçre’de ikamet edilen sürenin hesaplanmasıyla ilgili bazı kısıtlamalar vardır.

10 -20 yaşları arasında İsviçre’de ikamet edilen süre, toplam süre hesaplanırken 2 ile çarpılacaktır.
Kişi İsviçre’de sığınmacı veya mülteci olarak oturma hakkı sahibi olmuşsa, ülkede geçirilen sürenin yarısı toplam süre hesaplanırken kullanılacaktır.

Başvuru öncesinde kişiler bir kantonda 2-5 yıl süresiyle ikamet edip etmediğine dikkat edilecektir.
Şayet başvuru sahipleri çift olarak başvuruyorsa, her ikisinin de ikamet şartlarını yerine getirmiş olması gerekmektedir.


Hızlandırılmış İsviçre Vatandaşlığı Başvurusu

Yabancı uyruklu bir kişinin, İsviçre vatandaşı olan bir ailenin çocuğuyla evlilik gerçekleştirmesi halinde, kişi İsviçre vatandaşlığına daha hızlı bir başvuru gerçekleştirebilir. Bunun için her kantonda istenen farklı şartlar olabileceğinden, başvuru sahibinin bu şartları önceden inceleyerek buna uygun bir başvuru hazırlaması gerekir. Hızlandırılmış İsviçre vatandaşlık başvurusu, minimum 5 yıldır İsviçre‘de yaşayan ve en az 3 yıldır evli olan bireyler için geçerli bir haktır. Eğer başvuru sahibi İsviçre’de hiç ikamet etmemişse, bu imkanı elde edebilmek için en az 6 yıldır evli olması ve eşin daha öncesinde İsviçre vatandaşı olması gereklidir.

Anne veya babası İsviçre vatandaşı olan 22 yaşından küçük çocuklar, en az 5 yıl İsviçre’de yaşamış olmaları koşuluyla, hızlandırılmış vatandaşlık başvurusu yapma hakkına sahiptir. Bu durum, ebeveynler daha önce çocuk için vatandaşlık başvurusu yapmamışsa geçerlidir.

3. kuşak göçmenler, hızlandırılmış vatandaşlık için başvuru yapma hakkına sahiptirler. Fakat kişinin büyükanne ya da büyükbabasının İsviçre vatandaşı olduğunu belgeleyebilmesi gereklidir. Ayrıca başvuru sahibinin ailesi, daha önce en az 10 yıl İsviçre’de ikamet etmiş olmalıdır.


İsviçre Oturum İzni Nasıl Alınır?

Kişinin İsviçre vatandaşlık işlemleri kapsamında değerlendirilebilmesi için, C tipi oturum izni sahibi olması ve en az 10 yıl İsviçre’de yaşaması gerekmektedir. C tipi oturum izni, süre sınırı olmadan İsviçre’de yaşama hakkı sunan oturum iznidir. Çift olarak vatandaşlık başvurusu yapılıyorsa, çiftlerin ikisinin de tüm şartları sağlıyor olması gerekmektedir.

İsviçre vatandaşlık işlemleri için başvuru yapacak kişilerin değerlendirilebileceği farklı iki seçenek de bulunuyor. Bunlardan bir tanesi, İsviçre’de doğmuş olmak. İsviçre sınırları içinde doğan bir çocuk, ebeveynlerinden sadece bir tanesi İsviçre vatandaşı ise doğuştan İsviçre vatandaşı sayılıyor ve İsviçre vatandaşlarının sahip olduğu haklara doğuştan sahip oluyor. Ancak ebeveynlerin ikisi de İsviçre vatandaşı değilse, kişi İsviçre vatandaşı sayılmıyor.


İsviçre Aile Birleşim Şartları 2024

Biyolojik veya üvey çocuklarınız ile eşinizin İsviçre’de bulunması durumunda aile birleşimi için başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz. AB/EFTA üyesi olan ülkelerin vatandaşlarının veya üçüncü bir ülke vatandaşının bu başvuruları gerçekleştirirken farklı prosedürlere tabi olduğunu belirtebiliriz.

Buna göre eşler için veya 21 yaşını doldurmayan çocukların bulunması durumunda başvuruların gerçekleştirilmesi mümkün olacaktır. İsviçre vatandaşlarının başvuru yapabilmesi için AB/EFTA ülkelerinde oturum izinlerinin olmasına gerek duyulmaktadır.

Üçüncü ülke vatandaşı olarak başvuruları gerçekleştirecek kişilerin çocuklarının 18 yaşından büyük olmamasına dikkat edilmektedir. Aile birleşimi hakkından faydalanırken eş veya 18 yaşını doldurmamış çocuklar adına başvurular gerçekleştirilebilmektedir. 12 yaşının üzerinde olan ve 18 yaşını aşmayan çocuklar için bu süre 1 yıl ile sınırlandırılmaktadır. Ailenin ayrı yaşamasını gerektirecek bir neden yok ise birlikte yaşıyor olmaları gerekmektedir.

İşle ilgili olarak, ciddi sorunların yaşanması halinde veya boşanma aşamasına gelindiğinde ayrı yaşanması gerekiyor ise bu gibi istisnai durumlar karşısında esnetilecek olan şartlara göre hareket edilmektedir. Evliliğin 3 yıl sürmesi halinde ve İsviçre toplumsal kurallarına uygunluğun ve uyumluluğun ispat edilmesi durumlarında bu sürelerin uzatılabileceğini aktarmaktayız.

Diğer yandan kişilerin aile içerisindeki problemlerinden kaynaklı veya ülkelerine dönmelerinin tehlike arz edecek olması durumlarında sürelerin uzatılması mümkün olacaktır. Vize ofisi uzmanlarımızla görüşerek Aile birleşim şartlarına dair tüm soru işaretlerinizin giderilmesini sağlayabilirsiniz.


İsviçre Aile Birleşim İçin Gerekli Evraklar

Konsolosluklara veya büyükelçiliğe doğrudan başvuru yapabilir ve aile birleşimi talebinde bulunabilirsiniz. Hazırlamanız gereken evraklarla ve alacağınız randevularla hareket etmeniz gerekmektedir. Buna göre şu evrakları hazırlamanız istenecektir:

  • Başvuru formunun eksiksiz olarak 3 adet ve İsviçre’nin resmi dillerinde hazırlanması gerekmektedir. Online olarak elde edebileceğiniz bu form sayesinde başvurularınızı hızla gerçekleştirebilirsiniz.
  • Pasaportlarınızın geçerlilik sürelerinin dolmamış olmasına özen gösterilecektir. Ayrıca 10 yıldan daha eski olmaması istenen şartlardandır.
  • Biyometrik fotoğrafların 4 adet olması ve 6 aydan daha eski süreçte çekilmemiş olması gerekmektedir.
  • Formül B formunun eklenmesi, evliliğin uluslararası düzeyde olduğunun kanıtlanacağı kayıt örneğinin ilave edilmesi gerekmektedir.
  • Kimlik ve tam tekmil nüfus kayıt örneğinin eklenmesi gerekecektir.
  • Daha önce yapılan evliliklere, boşanmalara ve aile kimlik bilgilerine yer verilmesi istenmektedir.
  • İsviçre’de yaşayan eşin ikametine ve kimliğine dair bilgilerin ilave edilmesi gerekecektir.
  • Banka hesap dökümlerinin son 3 ayı kapsayacak şekilde güncel olarak ilavesi istenmektedir.
  • Sağlık sigortasının ve vize ücretlerinin yatırılarak, dekontlarının ilave edilmesi gerekmektedir.

İsviçre Aile Birleşimi

Aile birleşimi için çiftlerden birinin İsviçre vatandaşı olması gerekir. Daha sonrasında İsviçre vatandaşlığı olan kişi üzerinden oturum talep edilmesine imkan verilmektedir.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Çoğu AB ve EFTA ülke vatandaşları eğer 1 yıldan daha fazla İsviçre’de çalıştıklarını (İş sözleşmesi, Arbeitsvertrag|contrat de travail) kanıtlarsa bu oturum iznini alma hakkı kazanırlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu