Blog

İyi Bir İş Bulmak İçin Hangi Dilleri Öğrenmeliyiz? Hangi Dili Seçmeliyiz?

İyi Bir İş Bulmak İçin Hangi Dilleri Öğrenmeliyiz?. Hangi Dili Seçmeliyiz? Günümüzde yabancı dil bilmek hem kariyer beklentileri hem de kişisel gelişim açısından çok önemli bir avantajdır. İşgücü piyasasının mevcut gereksinimleri göz önüne alındığında, bir yabancı dil bilmek normaldir. Yalnızca ikinci veya üçüncü bir yabancı dil bilgisi tercih edilebilir.

İyi Bir İş Bulmak İçin Hangi Dilleri Öğrenmeliyiz?

Öğrenciler ve hatta çalışan insanlar hangi dili öğreneceklerine çoğu zaman kararsızdırlar. Dünyadaki en popüler dilin hala İngilizce olduğu bir sır değil. Uluslararası düzeyde iletişim kurarken, insanlar bu dilde iletişim kurarlar. İngilizce resmi olarak bir iş dili olarak tanınır ve pratik olarak tüm uluslararası forumlar, konferanslar, toplantılar ve müzakereler onun aracılığıyla yürütülür.

Sonra Alman dili geliyor. Almanya çok güçlü bir ekonomik ve teknik ülke olduğu için, Almancanın uluslararası ticarette finansal sorunları çözmesi gerekiyor.

Fransızca konuşanlara Fransız kültürü ve geleneklerine olan saygıları nedeniyle Fransız personel tarafından çok değer verildiği için Fransızca çok popülerdir.

Bu dil bölümü gelenekseldir. Ancak belirli bir dili konuşanların sayısına bakarsanız, tamamen farklı bir resim görebilirsiniz. İşverenler bunu esas olarak hesaba katıyor.

Ana dil olarak en yaygın diller Çince (800 milyon kişi), İspanyolca, İngilizce, Hintçe, Arapça, Bengalce, Portekizce ve Rusça’dır. Herhangi bir dilde akıcı olmamasına rağmen, İngilizce en yaygın konuşulan dildir (yaklaşık 744 milyon kişi). Sonra Hint, Fransız ve Malay geliyor. Çinliler bu bölümde 5. sırada geliyor.

İngilizce zaten norm haline geldi ve bu eğilim zamanla güçleniyor. Çünkü İngilizce hem kariyer açısından hem de ev içi ihtiyaçlar açısından çok önemli bir dil.

Almanca ve Fransızca, gelecekteki istihdam ve göç olasılıkları dikkate alınarak incelenir. Almanya ve Fransa gibi DDC’lerde çalışmak çok cazip olduğu için en azından seyahat edebilirsiniz. Üçü de Romance-Germanic grubuna ait olduğundan, İngilizce konuşan birinin bu dilleri öğrenmesi de kolaydır.

En popüler dillerden bahsedersek, bu zaten bireysel bir konudur. İngilizceyi açık bir şekilde bilmelisiniz. Diğer dilleri öğrenmeye karar vermek için kişisel hedeflerinizi netleştirmeniz gerekir. Önce şu soruları yanıtlayın:

  • Hangi mesleğe sahip olmak istiyorum?
  • Hangi şirkette çalışmak istersiniz?
  • Hangi ülkelerde olmak istiyorum?
  • Hangi dilleri seversin

Küresel olarak Çince, Japonca ve Arapça gibi zor dillere dikkat etmemiz gerekiyor. Çoğu sosyolog ve dilbilimci, 10-15 yıl içinde Çince’nin uluslararası bir iletişim ve iş dili haline gelme ihtimalinin çok yüksek olduğunu iddia ediyor.

Japonca da giderek daha popüler hale geliyor. Doğu ülkesinde ekonominin gelecek vaat eden birçok sektörünün yüksek gelişimi, Japon dilini de çekici kılıyor.

Pek çok uzman, Fince, İsveççe ve diğer Kuzey Cermen dilleri dahil olmak üzere “nadir” veya “azınlık” dillerinin öğrenilmesini önermektedir. Böyle bir seçim, bu ülkelerle çalışan işverenlerin dikkatini çekmenize yardımcı olacaktır.


Hangi Dili Seçmeliyiz?

Uygulama, ikinci, üçüncü veya daha fazla dili bilmenin “fiyatınızı yükselttiğini” ve sizin için yeni kapılar açtığını gösterir. İşgücü piyasası en çok İngilizce, Almanca, Fransızca ve İspanyolca bilen insanlar için talep görüyor. Ancak Çince, Japonca, Türkçe, İbranice, Hollandaca, İsveççe bilenler daha çok kazanıyor.


Dilleri Nasıl öğreniriz?

Dil öğrenmenin etkinliği ve hızı, sınıfların düzenliliğine bağlıdır. Her gün yarım saat, haftada 2 kez 3 saatten daha etkilidir.

Birkaç dil grubu var:

Almanca

Roman (İtalyanca, İspanyolca, Fransızca)

Doğu (Çince, Japonca) vb.

Aynı dil grubundan dil öğrenmek daha kolaydır. 2-3 dil öğrendikten sonra, sonraki diller kolayca öğrenilir. Bazen kişi bildiği tüm dilleri karıştırabilir. İşgücü piyasasının ihtiyaçlarını dikkate alarak bir yabancı dil öğrenmek için bir hedef belirlerseniz, daha başarılı bir kombinasyon İngilizce-Çince-Almanca veya İngilizce-Lehçe-Japonca olacaktır.


Dili Nereden Öğrenebilirsin?

Herkes buna yeteneklerine göre karar vermelidir. Şehrinizdeki yabancı dil kurslarında, yabancı dil kurslarında, özel ders vererek herhangi bir yabancı dili ileri teknolojilerle bağımsız olarak öğrenebilirsiniz. Mali durumunuz izin veriyorsa, bir dili öğrenmenin en iyi yolu, bir süre dilin konuşulduğu ülkede yaşamaktır.

Yeterli paranız yoksa bu bir sorun değildir. Şu anda, düzinelerce kaliteli program ve uygulama, çevrimiçi yabancı dil kursları mevcut. Bir yabancı dili çeşitli programlarla kolay ve eğlenceli bir şekilde öğrenebilirsiniz. Yabancıların ana dillerini öğrenmenize yardımcı olmaktan mutluluk duyacağından emin olabilirsiniz. Tek yapmanız gereken kendinize sormak ve bunun üzerinde düzenli olarak çalışmaktır.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 Filmler Yardımıyla Yabancı Dil Nasıl Öğrenilir? 

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu