Yaşam

Kefir Ne İşe Yarar? Kefirin Faydaları Nelerdir?

Kefir Ne İşe Yarar? Kefirin Faydaları Nelerdir?. Kefir, Kafkasya bölgesinden gelen, bakteri ve maya fermentasyonlarının bir kombinasyonundan yapılan fermente bir süt içeceğidir. Genellikle inek sütünden yapılır, ancak keçi veya koyun sütünün yanı sıra sütsüz sütten de yapılabilir. İnek sütünden yapılan kefir, yağsız, az yağlı ve tam yağlı çeşitlerde mevcuttur.

Kefir Ne İşe Yarar?

Kefir adı, bir insanın onu içtikten sonra hissettiği “iyi his” anlamına gelen Türkçe ” keyif ” kelimesinden gelmektedir.

Kefirin faydalarının çoğu, probiyotik içeriğinden gelir. Probiyotikler veya “iyi bakteriler”, düzenli bağırsak hareketlerini sürdürmeye, belirli sindirim koşullarını tedavi etmeye ve bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olabilen canlı organizmalardır.


Kefirin Faydaları Nelerdir?

Kefirin faydalarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

  1. Kefir geleneksel olarak fermente edilmiş sütü tüketen kişilerde kan şekerini düşürür.
  2. Kefir düzenli olarak tüketildiğinde kolesterol seviyesini düşürür.
  3. Kefirdeki besinler, kefirin yapımında kullanılan sütün türüne bağlıdır. Genellikle iyi bir protein, kalsiyum ve potasyum kaynağıdır . Bazı mağazalardan satın alınan markalar da D vitamini ile güçlendirilmiştir.
  4. Kefir, mide ülserine neden olan bakteriyi yok eder.
  5. Kefir, herhangi bir yan etkisi olmayan doğal bir antibiyotikdir. Pankreas ve gastrit sorunların da etkilidir. Mantarın geçmesine yardımcı olduğu gibi yüksek tansiyonu da düşürür.
  6. Kefir ayrıca kefir diyetiyle de kilo vermeye yardımcı olur. Kan şekerini düzenler, tansiyonu düşürür, saçı canlandırır ve aknelerin temizlenmesine yardımcı olur.

Kefir Nasıl Yapılır?

Kefir, evde yapılabileceği gibi marketlerden de satın alınabilen fermente bir süt ürünüdür. Evde yapılan kefir mutlaka cam bir kap içinde ve buzdolabında saklanmalıdır. Buzdolabında en fazla 2 gün süreyle saklanabilen kefirin yapım aşamasında metal kaşık kullanılmamalıdır. Fermente olmasından dolayı az miktarda karbondioksit ve alkol içeren kefiri diğer fermente ürünlerden ayıran en büyük özellik, laktik asit ve alkol fermantasyonunun aynı anda oluşmasıdır.

Endüstriyel olarak kefir, toplanan çiğ sütün homojenize edilmesiyle başlar. Yaklaşık 95 derece ısıda pastörize edildikten sonra soğutulur. %2 ile %8 oranında maya kullanılarak inokülasyon işlemi yapıldıktan sonra yaklaşık 18 ile 24 saat fermantasyona bırakılır. Ambalajlanmasının ardından 3 ile 10 derece ısı altında, bir gün süreyle olgunlaştırılır ve ardından 4 derece sıcaklıkta depolanır. Soğuk zincir ile marketlere gönderilir. Yoğurt gibi kefir de probiyotik içerikli fermente bir süt ürünüdür.

Düzenli olarak tüketildiğinde bağırsak florasını düzenlediği bilinse de hastalıklar üzerindeki etkileri henüz kesin olarak kanıtlanmış değildir. Bu yüzden, ilgili sağlık probleminin tedavisi için hekime başvurulmalı ve hekim tarafından düzenlenen tedavi ile birlikte kefir tüketiminin uygunluğu konusunda hekimden bilgi alınmalıdır.


👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu