Gündem

Kendine Güvenen Çocuklar Yetiştirmek İçin 15 İpucu

Kendine Güvenen Çocuklar Yetiştirmek İçin 15 İpucu. Çocuklarınızın özgüven sorunları ile mücadele ettiğini görmek acı verici. Zorluklardan uzak durabilirler veya cesaretten yoksun olabilirler ve nasıl olgunlaştıklarından endişe duyabilirsiniz. Ebeveynler sık ​​sık bana çocuklarının güven eksikliğinin geleceklerini nasıl etkileyeceği konusunda endişelendiklerini söyler.

Kendine Güvenen Çocuklar Yetiştirmek İçin 15 İpucu

Kendine güvenen çocuklar yetiştirmek, onların duygusal ve sosyal gelişimleri için son derece önemlidir. Çocukların başarılarını takdir etmek ve onlara olumlu geri bildirimlerde bulunmak, özgüvenlerini artırabilir. Çocuklara yaşlarına uygun sorumluluklar vermek, kendi başlarına karar vermelerine ve bağımsızlık kazanmalarına yardımcı olabilir. Çocukların duygusal olarak desteklenmesi ve onların duygularını ifade etmelerine olanak tanınması, özgüvenlerini artırabilir. Çocukların güçlü yönlerini keşfetmelerine ve bu yönlerini geliştirmelerine olanak tanımak, kendilerine güvenmelerini sağlayabilir.

Çocuklarınızda öz güvencenin gelişmesine yardımcı olmak için ebeveyn olarak yapabileceğiniz birçok şey var. Bugün uygulayabileceğiniz 15 pratik ipucunu keşfetmek için bu makaleyi okuyun.

1. Onlara sorumluluklar verin

Çocuğunuza akşam yemeği pişirmenize yardımcı olma veya daha küçük kardeşlerle ilgilenme gibi sorumluluklar verin. Çocuklarınız sorumluluklarını yerine getirdiğinde, özgüveninde bir artış yaşarlar ve bu da güvenlerini artırır.

Dr Marty Rossman bu teoriyi desteklemek için araştırma yaptı. Hanehalkı ev işlerine yardım eden çocukların okulda daha iyi yaptıklarını ve aynı zamanda daha empatik ve özenli olduklarını keşfetti .

Çocuklar aileye katkıda bulunurken kendilerini iyi hissederler ve oynayacakları önemli bir rol vardır. Ailenin ayrılmaz bir parçası olarak ihtiyaç duyulduğunu hissediyorlar. Çocuklarınızdaki sorumluluklarını kendilerine vererek özgüvenini arttırabilirsiniz. Çocuğunuza düzenli olarak bakmaları için görevler verin ki böylece güvenilir ve vicdani hale gelsinler.


2. Kendi mücadelelerinizi onlarla paylaşın

Çocuklarınızın kimsenin mükemmel olmadığını anlamaları önemlidir. Zorluklarınızı çocuklarınızla paylaşın, böylece zorluklarla yüzleşmenin normal olduğunu görebilirsiniz. Çocuğunuza işte ya da çeşitli arkadaşlıklar ile yaşadığınız problemleri anlatmak eğiticidir. Çocuklarınız, savunmasız olmanın ve sorun yaşamanın doğru olduğunu fark etmeye başlayacak.

Houston Üniversitesi’nden bir araştırma profesörü olan Brené Brown şöyle diyor: “Araştırmam sayesinde, kırılganlığın ilişkileri bir arada tutan yapıştırıcı olduğunu gördüm. Bu sihirli sosu. ”

Çocuklarınız, sıkıntılarınızı ve onları aşmak için ne yaptığınızı duyduklarında güven kazanacaklar. Zorlukları normal olarak kabul etmeye başlayacaklar ve yapmaya değer hiçbir şeyin kolay gelmediğini anlayacaklar.


3. Onlardan fikirlerini isteyin

Birinden görüşlerini istemek, düşüncelerinin ve duygularının önemli olduğunu bilmelerini sağlar. Çocuklarınızdan görüşlerini isterseniz, değerli ve saygın hissederler.

Çocuklarınızın yatma zamanlarını gözden geçirmelerine, aile kurallarını koymalarına veya akşam yemeğine ne karar vermelerine katılabilirsiniz. Onlara, karşılaştığınız bazı zorluklarla nasıl başa çıkacaklarını bile sorabilirsiniz. Bir sorunu çözmeniz gerekirse, çocuklardan fikirlerini sormayı deneyin. Ne kadar anlayışlı olduklarına ve çözüm bulmakta ne kadar iyi olduklarına şaşırmış olabilirsiniz.

Çocuklarınızdan görüşlerini sorduğunuzda, sadece bir çocuk veya genç değil gibi hissetmeye başlayacaklar. Çevrelerindeki dünyayı etkileme gücüne sahip olduklarına inanacaklar.


4. Sonuca değil, sürece odaklanın

Çocuğunuza, yaşamın mükemmelliği sürdürmekle ilgili olmadığını hatırlatın. Bunun yerine, ilerleme kaydetmekle ilgili Hepimiz sürekli yeni yaşam becerileri öğreniyoruz – ve bu çaba harcıyor.

Önemli olan şey, ilk defa doğru şeyleri almamız değil; pratik yapmak ve öğrenmek için çaba harcadık. Ne zaman bir şeyler denediğimizde, biraz daha iyiye gidiyoruz. Bir şey yapmaya devam etmek dayanıklılık, dayanıklılık ve azim gerektirir.

Çocuğunuza övgü verirken, sürece odaklandığınızdan emin olun. Onlara işe koyulduğunu bildiğinizi ve nasıl geliştiklerini görebileceğinizi söyleyin.


5. Onları kurtarmayın

Zorluklar ya da zorluklar yaşadıklarında çocuklarınızı kurtarmanız cazip gelir. Bu, kısa vadede onlar için hayatı kolaylaştırır, ancak uzun vadede onları size bağımlı kılabilir.

Sorun, çocuğunuzu mücadelelerinden kurtarmanın, onlar için ödevlerini yapmakla aynı etkiye sahip olmasıdır. Hepimiz becerikli ve inatçı olmayı öğrenmek zorundayız ve biz büyürken bu becerileri öğrenmemiz gerekiyor. Çocuğunuzu kurtarmak yerine, onları destekleyin ve teşvik edin. Sorunlarını kendileri çözmek için kullanabilecekleri stratejileri bulmalarına yardımcı olun.


6. Zorlukların yeteneklerine uygun olmasını sağlamak

Çocuklarınıza ulaşılabilir hedefler vererek destekleyin. Bu onları başarıya hazırlayacaktır. Öğrenmeleri için onları uzatmak sorun değil, ancak görevin yönetilebilir olması gerekiyor.

Kimse iki yaşındaki bir çocuğa bağcıklı bir çift ayakkabı veremez ve onları bağlayabilmelerini beklemez. İki yaşındaki bir çocuk bile pratikte bu görev için gerekli ince motor becerilerine sahip değildir – yetenekleri için iyi bir eşleşme değildir. Binlerce çocuk ve gençle çalışma deneyimim bana, zamanın üçte ikisini başarırlarsa bunun uygun bir zorluk olduğunu söylüyor. Bundan daha az başarılı olursa, meydan okuma muhtemelen çok zor.


7. Herkese saygı göster

Çocuklar gözlem yoluyla öğrenirler ve diğer insanlara yaptığınız gibi davranırlar. Diğer çocuklar hakkında, özellikle de çocuklarınızın önünde konuşurken nazik olun.

Başkalarına saygı gösterdiğiniz zaman, ne kadar paraya sahip olduklarından, sosyal statülerinden veya vücut şeklinden bağımsız olarak çocuklarınız da bunu öğreneceklerdir. Onlarda görmek istediğiniz davranışı modelliyorsunuz ve sizden sonra takip edecekler. Bu yüzden, karakterin görünüş ya da popülerlikten daha önemli olduğunu gösterme konusunda kasıtlı olun.


8. Kendinden emin bir insan ol

Çocuklarınız sizi fark edip etmeme konusunda sizi sürekli izliyor ve sizden öğreniyorlar. Onlara yeteneklerinize güvendiğinizi gösterin ve olumlu konuşmalara değer verin.

Yeterince iyi olmadığınızı veya yeni zorluklar üstlenemediğinizi söylerseniz, çocuklarınız da bu zihniyeti benimseyeceklerdir. Bunun yerine, onlara konfor alanınızın dışına çıkabileceğinizi ve olumlu bir zihniyet alabileceğinizi gösterin.

İş yerinde bir sunum yapmak zorundaysanız ve kamuoyunda konuşma konusunda gerginseniz, sorun değil. Çocuğunuza biraz utanmaktan korktuğunuzu söyleyebilir, ancak korkularınızla yüz yüze geldiğinizi görmelerine izin verin.

Onlara kamu konuşma zorluğuyla nasıl başa çıktıklarını ya da endişeli olduklarında sinirlerini nasıl sakinleştirdiklerini bile sorabilirsiniz. Yararlı fikirler bulabilirler ve bir aile olarak birlikte büyüyeceksiniz.


9. Seçim yapmalarını sağlayın

Birçok çocuğun yaşamları üzerinde çok az kontrolü vardır. Sabahları ne zaman kalkacakları, ne giyecekleri, ne yiyecekleri ve zamanlarını nasıl geçirecekleri söylenir.

Sorun, herkes kendileri için karar veremediğinde kendilerini güçsüz hissetmeleridir. Çocuğunuza seçimler verdiğinizde, karar vermeyi, sorumluluk almayı ve kendine güvenen yetişkinlerde yetişmeyi öğrenirler.

Mümkün olduğunda, çocuğunuza yaşamlarının günlük yönlerinde seçenekler verin. Bir banyo mu yoksa bir duş mu tercih ettikleri veya ödevlerini ne zaman yapmayı tercih ettikleri olabilir.


10. Tutkulu oldukları şeylere ilgi gösterin

Bazen çocuklarımız zaman kaybı olduğunu düşündüğümüz şeyleri yapmak için zaman harcamak isterler. Belki saatlerce hikaye yazmak, çizim yapmak veya YouTube videoları hazırlamak isterler.

Çocukların sınırlara ihtiyacı vardır, ancak aynı zamanda tutkularını takip etmelerini teşvik etmemiz de önemlidir. Bir ebeveyn olarak tutkularına ilgi gösterir – belki de kendiniz deneyebilirsiniz. Hobileriyle ilgilenmek onların önemini anlamalarını sağlayacaktır. Performansa dayalı olmak yerine, onlara olan sevginizin koşulsuz olduğuna inanacaklar.


11. Küçük zaferleri kutlayın

Başarıları ve küçük zaferleri kutlamak kendimizi iyi hissettiriyor. Bunu yaparak, ne kadar ileri geldiğimizi anlıyoruz ve gelecekte zorlukları üstlenmemiz daha muhtemel.

Çocuklarınız ilerleme kaydettiklerinde veya bir korkunun üstesinden geldiklerinde, onlarla kutlayın. En iyi kutlama türleri arasında piknik yapmak ya da parka gitmek gibi bir aile ile birlikte bir şeyler yapmak yer almaktadır. Kendi başarılarınızı da kutladığınızdan emin olun, böylece çocuklarınız işte veya kişisel yaşamınızda kaydettiğiniz ilerlemeyi kabul edebilir.


12. Kendi kaygınızı yönetin

Çocuklar ebeveynlerinin ne kadar endişeli olduğunu sürekli duyduğunda, onlar da endişeli olurlar. Bu onların genel güvenlerini etkiler.

Endişelendiğinde endişelerinizi analiz edin ve hangilerinin rasyonel olduğunu ve hangilerinin olmadığını belirleyin. O zaman endişelerinizle başa çıkmak için planlar yapabilirsiniz.

Kendi kaygınızı yönetmek, çocuklarınızdaki kaygınızı azaltmanıza yardımcı olur. Çocuklar, endişeleriyle aynı şekilde baş etmeyi öğreneceklerdir. Böylece sakin kalabileceğinizi kanıtladığınızda, çocuklarınız da bu beceriyi geliştirecek.


13. Hayal kırıklıklarını kabul edin

Kabul edelim: Hayat hayal kırıklıkları dolu. Çocuğunuzu, zaman zaman hissedecekleri caydırıcılığa karşı koruyamazsınız. Herkesin kötü günleri olduğunu ve arada sırada üzülmenin uygun olduğunu kabul edin. Bu duygularla uğraşmak, onları görmezden gelmek veya kovmamaktan iyidir.

Çocuklarınıza karşı sabırlı olun ve duygularının “kötü” olmadığını bilmelerini sağlayın. Onlara, yaşamın sebat ve zihinsel güç geliştirmekle ilgili olduğunu hatırlatın. Olumsuz duygularını işledikten sonra geriye bakacaklar ve güçlendiklerini görecekler.


14. Kendilerine dışarı bakmalarına yardımcı olun

Kendine güven ile ilgili sorunları olan çocukların ve gençlerin genellikle kendilerine düştüğünü gözlemledim. Sorunlarına ve kusurlarına o kadar odaklanmışlar ki, hayatın temelde onlar hakkında olmadığını unutuyorlar.

Çocuğunuzun kendi dışına bakmasına ve büyük resmi görmesine yardımcı olun. Herkesin yükümlülükleri, sorumlulukları ve taahhütleri vardır, bu nedenle çocuğunuzun bu şeylere odaklanmasına yardımcı olun. Yaşamın dünyada bir fark yaratmanın ve başkalarına nasıl katkıda bulunup hizmet edebileceğinin farkında olduklarında zihniyetleri değişecek.

Başkalarına nasıl yardım edebileceklerini ve onlara değer katabileceklerini düşünerek daha fazla zaman harcayacaklar. Bu, kendi güvensizliklerinin ve sorunlarının çok zor görünmeyeceği anlamına geliyor.


15. Onlarla bir şeyler yapın, onlar için değil

Çocuğunuzu, kendileri için mümkün olduğunca erken yaşta bir şeyler yapmaya teşvik edin. Kendi kahvaltısını yapmak ya da kendi içeceklerini ve atıştırmalıklarını almak gibi şeyler.

Çocuğunuz yemek yapmak gibi büyük bir görevi yerine getirmek için çok küçükse, sebzeleri keserek veya malzemeleri ölçerek yardım etmelerini sağlayın. Hatta sizden rehberlik ederek bir yemek bile yapabilirler. Bu, sizden daha yavaş ve daha karmaşık olacakları için sabır gerektirir, ancak işleri kendileri yapmayı öğrenmeleri gerekir.

Zamanla güvenlerini geliştirecekler ve daha büyük bir sorumluluk duygusuna sahip olacaklar. Önemli olan, onlar için bir şeyler yapmak yerine yardım sağlamaktır.


Sonuç

Kendine güvenen çocukları yetiştirmek her seferinde bir adım atmaktır. Modellediğiniz davranışları ve tutumları düşünün ve çocuklarınızda görmek istediğiniz güveni göstermek için çaba gösterin.

Onları kurtarmak ya da onlar için her şeyi yapmak yerine onlara sorumluluk verin. Onlara başkalarına saygılı davranmaları, karar vermelerine katılmalarını ve zaferlerini kutlamalarını teşvik edin. Siz bilmeden önce, çocuğunuz her zaman olmasını umduğum , kendinden emin, kendine güvenen insanlar olacak!


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu