Kendinize İnanmadığınızda Hatırlamanız Gereken 5 Şey

Hayatı hayal ettiğimde, hepimizin kendi dolambaçlı yolumuzda yürüdüğünü, arkamızda bir vagon çektiğini hayal ediyorum. Her insanın vagonu kendi inançları ve değerleriyle doludur. Yaşam yolunda yürürken, içsel inançlarımızı taşıyoruz, kendi hedefimiz ne olursa olsun yol boyunca mutlu bir şekilde yuvarlanıyoruz, ancak bazen hayat o kadar da havadar değil.

Vagonunuzu devirmenin çok kolay olduğunu hissediyorsunuz. Siz oradasınız, hedefinize doğru yürürken, öz-değer ve benlik saygısı külçeleriyle dolu vagonunuzla birlikte yuvarlanırsınız ve sadece şunları alabilir:

 • Benlik saygısı vurmak için mükemmel bir zamanlanmış yorum ile bir kişi
 • Kritik bir şey söylemek için güvendiğiniz ve saygı duyduğunuz biri
 • Kendiniz hakkında yeterince iyi olmamanız hakkında olumsuz bir düşünce
 • Diğer daha başarılı insanlarla kendiniz hakkında karşılaştırmalı bir düşünce

… ve arabanız devrilir.

Orada duruyorsun, her yere atılan benlik saygına bakıyorsun ve sence, tanrım, bunları nasıl temizlerim? Vagon geri dönmek için çok ağır! Hepsini tek başıma yapmak için yeterli değilim. Ya haklılarsa? Şüphe ve kendinden nefret eden sünme ve denemek yerine, sadece arkanıza yaslanın ve arkanızdaki karanlığa bakın, tüm başarısızlıklarınızı yeniden yaşayın.

Kendimize inanmamamız için birçok neden olabilir:

 • Kendimize inanmıyoruz çünkü biri bize yapmamamız gerektiğini söyledi.
 • Başarısızlıktan korkuyoruz ve başarısız olduğumuz her zaman odaklanıyoruz.
 • Bolluk yerine hayatımızdaki eksikliğe odaklanıyoruz.
 • İlk başta benlik saygımızı oluşturmak için hiçbir zaman desteğimiz olmadı.

Kendine inanmadığın zaman zor. Yapabileceğine inanmadığın zaman hiçbir şey yapmak zor.

Ancak, hayatınızda o kadar çok kez oldu ki, kendinize inanmıyordunuz ve kendinizi yanlış kanıtlamanız gerekiyordu. Geri dönüp vagonu ters çevirip yapabileceğinizi kendinize kanıtlamanız gerekiyordu. Bundan önce bunun kadar büyük olan engelleri aştınız, bu yüzden bundan korkmayın.

İçinizdeki iyiliği görmekte zorlanıyorsanız, bu 5 önemli şeyi hatırlayın.

1. Görüşler Gerçek Değildir

Hayatının bir noktasında kendine inandın ve harika hissediyordun. Sonra birisi geldi ve kendinden şüphe ettin. Seninle ilgili fikirlerini verdiler ve acıttı. Kendinize daha az inandınız ve canınızı yanınıza taşıdınız.

Yorumun bir gerçek değil, birisinin görüşü olduğunu anlamalısınız. Birinin değerinizi görmemesi hiç kimsenin istemeyeceği anlamına gelmez. Herkesi memnun edemezsiniz, bu yüzden denemeyin bile.

Birinin bir fikri vardı ve sorun değil. Hepimizin görüş hakkı vardır. Ama bu bir gerçek değildi. O kişinin olumsuzluğunun kendinize ait tahmininize kapılmasına izin vermeyin. Seni yıkamasına ve yüzmesine izin ver.

Kritik geri bildirim almayı öğrenin ve yorumda kişi olarak değişmek ve büyümek için kullanabileceğiniz bir şeyin nerede olduğunu düşünün.

Cevabınız evet ise, uygulayın ve birinin size söyleyecek hindistancevizi olduğuna şükran gösterin ve bir kişi olarak büyüdüğünüzü takdir edin.

Cevap hayırsa, bırakın ve görmezden gelin. İnsanlar sizi kendi algı düzeylerinden algılarlar. Eğer seni idare edemezlerse, sorun değil.

İşte bir örnek:

Kişi 1 : * Parlak çiçek desenli eşsiz bir kıyafet giyer ve kendine güvenerek yürür. *

Kişi 2: “Bu kıyafet gerçekten çirkin; moda tadı olmamalı. ”

Kritik bir yorum ortaya çıkar ve kişi 1’in benlik saygısı test edilir, çünkü önem verdikleri ve sevdikleri bir şey olumsuz olarak alındı.

Her Zaman Yarına Kadar İşleri Bırakmak mı?

Kişi 1: * dahili düşünüyor * Bu yorum bir kişi olarak büyümeme yardımcı oluyor mu? Kıyafetim gerçekten çirkin mi? Yoksa sadece zevklerine göre değil mi? Kıyafetimin yanında mıyım? Beni mutlu ve sevimli hissettiriyor mu?

Öyle, bu kıyafeti seviyorum.

Kişi 1: “Fikriniz için teşekkür ederim, ama kıyafetimi seviyorum ve bu benim benzersiz tarzım. Vogue’da görüşürüz! ”

Bunlar sadece görüşler, gerçekler değil. Bu senin hayatın, bu yüzden gerçeğini yaşa. Eğer insanlar bundan hoşlanmıyorsa, sizden geçmesine izin verin. Her olumsuz görüş ve düşünceyi bizzat alarak, kendinize asla inanmayacaksınız.

2. Büyüme Zaman Alıyor

Kendinize bir mola verin. Kendinize inanmıyorsanız bu çok önemlidir. Hala büyüyorsunuz ve öğreniyorsunuz, başarısız oluyorsunuz ve tekrar öğreniyorsunuz. Kimse tüm cevaplara sahip değildir ve bir şey yapmanın doğru bir yolu yoktur. Sadece büyüyorsunuz ve hatalar yapacaksınız ve bu sizi kötü bir insan ya da başarısızlık yapmaz. Sizi büyüyen bir insan yapar.

Mükemmeliyetçiliği ve hepsini bir arada bulundurmanız ve her zaman doğru olmanız gerektiği fikrini bırakın. Bu baskı sizi yavaşlatıyor ve kendinizden şüphe etmenize neden oluyor. Sadece nefes al. Yolculuğunuzda olduğunuz yerdesiniz ve bu çok güzel ve yeterli.

Beklenti baskısının kendi inancınızdan uzaklaşmasına izin vermeyin. Tüm başarılarınızın ve başarısızlıklarınızın bir listesi değilsiniz; sen bundan çok daha fazlasısın.

Başarısızlık kişisel bir özellik değil, bir olaydır.

Öğrenin, büyütün ve başarısız olun. Kendinizi hiç kimsenin iyi yapmadığı için mükemmel olmadığınız için dövmeyin. Başarısızlığınızı kucaklayın ve bir şeyler öğrendiğinizi ve ilerlediğinizi bilin. İleride her şeyin yoluna gireceğine inanmak rahattır. Bu gerçekçi olmayan beklentileri bıraktığınızda inancınız gelişecektir.

3. Korku Sizi Durduramaz

Korkunuz hakkında konuşalım. Kendinize inanmadığınız zaman, büyük ihtimalle korkuyorsunuzdur. Kendin olmak ve kendini dışarıya koymak için, kim olduğun için eleştirilme riski taşıyorsun. Bu korkutucu ve görüşlerden öğrendiğimiz gibi, gerçekten kendi inancınıza zarar verebilir.

Kendine inanmak cesaret ister; seni ileri iten ve sana inanan kişi olmalısın. Eğer yapmazsan, sadece hareketsiz durursun. İlerlemek için kendine inanmalısın ve korku seni geri tutar.

 • Korku, başarısız olmanız durumunda sizi denemekten alıkoyar.
 • Korku, haklı olmaları durumunda görüşlerinizi bırakmanıza engel olur ve bunu tekrar yapmanız gerekir.
 • Korku ilerlemeni durdurur.

Korkuyu bırak. Dikkatsiz terk ile ileri macera. Korkularınızla tek tek yüzleşin ve “Korktuğunuzu görüyorum ve istediğim her şeyin sizin diğer tarafında olduğunu biliyorum. Seni görüyorum ve korkuyorum, ama seninle yüzleşeceğim ve yine de senden geçeceğim ve eylemlerimin sonuçlarıyla yüzleşeceğim çünkü kendime inanıyorum ve her şeyi yapabilirim. ”.

Asla başarısızlıktan korkmayın; başarısızlık, bu zamanı daha akıllıca yapmak dışında tekrar denemek için başka bir fırsattır. En iyi öğretmen ve başarılı olmanın en hızlı yoludur. Başarısızlıkla sağlıklı bir ilişkiye sahip olun ve iç cesaretinizle daha iyi bir ilişkiye sahip olacaksınız.

4. Eşsizsiniz

Siz eşsizsiniz ve bunu dünyadaki tüm tutkuyla söylüyorum. Sen farklısın; kendi eşsiz ve harika yolunuzda yürüyorsunuz. Herkes bunu anlamayacak, ama tarih böyle yapılıyor. Kimseye inanmayan, ayağa kalkan, korku ve şüphe karşı koyan ve neye inandıklarını söyleyen insanlar tarafından yapılır.

Neden Bu Kadar Birçok Kişi Hedeflerine Ulaşamıyor

Kendine inanmak için desteğe sahip olmak zorunda değilsin. İnandığınız şeyle bağlantı kurabilirsiniz ve yeterince güçlü olduğuna inanıyorsanız, her şeyi başarabilirsiniz. Kendinize inanmadığınızda, hatırlayın, hala önemli ve benzersizsiniz ve hala önemlisiniz.

Yolculuğunuzdan vazgeçmeyin çünkü herkes anlayamaz. Önemli ve önemli olduğunuz bilgisine bağlı kalın.

5. Yeniden Başlatabilirsiniz

Benlik saygınız çalındı ​​ve kendinden şüphe dolu bir yerdesiniz. Bu şüpheleri, korkuları ve kendinden nefret eden düşünceleri bırakmanın zamanı geldi, böylece ilerleyebilirsin. Zihniyetinizi ve hayatınızı sıfırlamanın zamanı geldi. Kuma bir çizgi çizin ve kendinden şüphe duymaktan vazgeçmeyi reddedin.

Adım 1: Nasıl Hissettiğinizi Kabul Edin

Kendiniz hakkındaki tüm korkularınızı, şüphelerinizi ve olumsuz düşüncelerinizi ya da duygularınızı kabul edin. Hepsini yazın ve yüzleşin, hepsi.

Adım 2: Yeniden tanımlayın

Bu korkulara bakın ve karşı ifadeler yazın.

Örneğin:

Korku: Bu yeni işi kurmaya çalışırsam başarısız olacağımdan korkuyorum. Ne gerekiyorsa sahip olduğumu sanmıyorum.

Karşı Açıklama: Başarısız olabilirim, ama denememenin acısı başarısız olmanın acısından daha zor olacaktır. Ben denemek ve başarısız daha sonra asla denemek istiyorum. İstediğim bu ve riske değer. Bunu yapabilirim. Daha önce başarısızlıktan geri döndüm, daha güçlü ve daha akıllı. Bu korkuyu bıraktım.

Karşı bildiriminizin güçlendirildiğinden emin olun. Kişiselleştirin, böylece okuduğunuzda tutkulu ve enerjik hissedersiniz. Bu size kendinden şüphe duyma gücünüzü verecektir.

3. Adım: Bırak Gitsin

Her korkuyu, şüpheyi ve olumsuz düşünceyi bırak. Korkutmak yerine heyecanla ilerleyebilmeniz için sizi tutan ağır ağırlıkları bırakın.

Artık% 100 daha hafif hissettiğinize göre kendinizi toplayabilir ve yolunuz boyunca ilerlemeye devam edebilirsiniz. Adım adım, hedefinize ulaşmak için yapılacak bir sonraki doğru şeye odaklanın. Dağa bakmayın ve bunalmayın.

Yardım istemekten korkmayın. Benlik saygınız düşük olduğunda, bunu kendiniz beslemek gerçekten zor olabilir. Bazen size inanan birinden bir güven artışına ihtiyacınız olabilir. Nasıl hissettiğin ve nasıl destek istediğin konusunda güvendiğin biriyle iletişim kurmaktan ve konuşmaktan korkma.

Her zaman hatırlanması gereken bir şey, inancınızın sizden gelmesidir ve hiç kimse sizin rızanız olmadan onu alamaz. Kendinizi ve benlik saygınızı onaylama gücünüz ve kendi hedeflerinizin peşindeki olumsuzluğu görmezden gelme gücünüz var.

4 0 0 0 0 0
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki içerik:

MEB, Pedagojik Formasyonun Kaldırıldığını Duyurdu

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478