Gündem

Kimin COVID 19 Olduğunu Bilmiyorsak Kendimizi Nasıl Koruyabiliriz?

COVID-19 toplumunuzda yayılıyorsa, fiziksel mesafe, maske takmak, odaları iyi havalandırmak, kalabalıklardan kaçınmak, ellerinizi temizlemek ve bükülmüş bir dirsek veya dokuya öksürmek gibi bazı basit önlemler alarak güvende kalın. Yaşadığınız ve çalıştığınız yerdeki yerel tavsiyelere uyun.

Kendinizi ve başkalarını COVID-19’dan korumak için ne yapmanız gerekir?

 • Öksürdüklerinde , hapşırdıklarında veya konuşurken enfeksiyon kapma riskinizi azaltmak için kendinizle başkaları arasında en az 1 metrelik bir mesafe bırakın. İç mekanda kendinizle başkaları arasında daha da büyük bir mesafe bırakın. Ne kadar uzak olursa o kadar iyi.
 • Maske takmayı, başkalarının yanında olmanın normal bir parçası haline getirin.

Maske Takmanın Temel Kuralları

 • Maskenizi takmadan önce, çıkarmadan önce ve sonra ellerinizi temizleyin.
 • Hem burnunuzu, ağzınızı ve çenenizi kapladığından emin olun.

Yaşadığınız yerde, nereye gittiğinizde ve kim olduğunuzda ne kadar virüs dolaştığına bağlı olarak, ne tür bir maske ve ne zaman takılacağına dair bazı ayrıntılar.

 • Belirli bir risk grubunda değilseniz kumaş maske takın. Bu, özellikle kalabalık ve yetersiz havalandırılan iç mekanlarda fiziksel olarak mesafeli kalamadığınızda önemlidir.
 • Aşağıdaki durumlarda tıbbi / cerrahi maske takın:

-60 yaşın üzerinde,

-Altta yatan tıbbi sorunlarınız varsa,

-Kendinizi iyi hissetmiyorsanız

-Hasta bir aile üyesine bakıyor.

 • Sağlık çalışanları için tıbbi maskeler, şüpheli, muhtemel veya doğrulanmış COVID-19’u olan hastalarla ilgilenirken gerekli kişisel koruyucu ekipmanlardır. Solunum maskeleri (FFP2, FFP3, N95, N99 gibi), aerosol üreten prosedürlerin uygulandığı ortamlarda kullanılmalı ve doğru boyutun giyildiğinden emin olmak için takılmalıdır.

Çevrenizi Nasıl Daha Güvenli Hale Getirebilirsiniz?

İnsanların toplandığı restoranlarda, koro uygulamalarında, gece kulüplerinde, ofislerde ve ibadet yerlerinde, genellikle yüksek sesle konuştukları, bağırdıkları, ağır nefes aldıkları veya şarkı söylediği kalabalık kapalı ortamlarda salgınlar rapor edilmiştir.

COVID-19‘a yakalanma riski, enfekte kişilerin yakınlarda uzun süre birlikte geçirdiği kalabalık ve yetersiz havalandırılan alanlarda daha yüksektir. Bu ortamlar, virüsün solunum damlacıkları veya aerosollerle daha verimli bir şekilde yayıldığı yerlerdir, bu nedenle önlem almak daha da önemlidir.

Kalabalık veya kapalı ortamlardan kaçının, ancak yapamıyorsanız, önlem alın:

Bir pencere açın. İç mekanlarda ‘doğal havalandırma’ miktarını artırın ve maske takın.


Hijyenin Temel Kurallarını Unutmayın

 • Ellerinizi alkol bazlı bir el losyonu ile düzenli olarak ve iyice temizleyin veya sabun ve suyla yıkayın. Bu, ellerinizde bulunabilecek virüsler dahil mikropları ortadan kaldırır.
 • Gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmaktan kaçının. Eller birçok yüzeye temas eder ve virüsleri alabilir. Kontamine olduktan sonra eller virüsü gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza aktarabilir. Oradan virüs vücudunuza girebilir ve sizi enfekte edebilir.
 • Öksürürken veya hapşırırken ağzınızı ve burnunuzu dirseğiniz veya mendil ile kapatın . Ardından kullanılmış mendili hemen kapalı bir kutuya atın ve ellerinizi yıkayın. İyi bir ‘solunum hijyeni’ uygulayarak çevrenizdeki insanları soğuk algınlığı, grip ve COVID-19’a neden olan virüslerden korursunuz .
 • Özellikle kapı kolları, musluklar ve telefon ekranları gibi düzenli olarak dokunulan yüzeyleri sık sık temizleyin ve dezenfekte edin .

Kendinizi iyi hissetmiyorsanız ne yapmalısınız?

 • COVID-19’un tüm semptomlarını öğrenin. COVID-19’un en yaygın semptomları ateş, kuru öksürük ve yorgunluktur. Daha az yaygın olan ve bazı hastaları etkileyebilecek diğer semptomlar arasında tat veya koku kaybı, ağrı ve sızılar, baş ağrısı, boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı, kırmızı gözler, ishal veya deri döküntüsü sayılabilir.
 • İyileşene kadar öksürük, baş ağrısı, hafif ateş gibi küçük belirtileriniz olsa bile evde kalın ve kendinizi izole edin . Tavsiye için sağlık uzmanınızı veya yardım hattınızı arayın. Biri size malzeme getirsin. Evinizden çıkmanız gerekiyorsa veya yakınınızda birinin olması gerekiyorsa, başkalarına bulaştırmamak için tıbbi bir maske takın.
 • Ateş, öksürük ve nefes almada güçlük çekiyorsanız hemen tıbbi yardım alın. Mümkünse önce telefonla arayın ve yerel sağlık otoritenizin talimatlarını izleyin.
 • DSÖ veya yerel ve ulusal sağlık yetkilileriniz gibi güvenilir kaynaklardan alınan en son bilgileri güncel tutun. Yerel ve ulusal makamlar ve halk sağlığı birimleri, bölgenizdeki insanların kendilerini korumak için ne yapması gerektiği konusunda en iyi tavsiyede bulunur.

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu