Blog

Kimya Bölümü Kariyeri İle Ne Yapabilirsiniz?

Kimya Bölümü Kariyeri İle Ne Yapabilirsiniz?. Bilim ve teknolojideki kariyer fırsatları dünya genelinde eşi benzeri görülmemiş bir büyüme gösteriyor ve üniversitede kimya veya başka bir doğal bilimi inceleyenler artık daha iyi kariyer olanaklarına sahip.

Kimya Bölümü Kariyeri İle Ne Yapabilirsiniz?

Kimya, malzemelerin nasıl yapılandırıldığını, nasıl değiştiğini ve belirli durumlarda nasıl tepki verdiklerini daha iyi anlamak için kimyasal – kimyasal prosesler, kimyasal bileşimler ve kimyasal manipülasyon konularının incelenmesini içerir. Moleküler düzeyde kimyasal anlayışa sahip olan kimya mezunları, bu bilgiyi neredeyse sınırsız şekillerde kullanmayı seçebilir, çünkü tüm maddeyi ve dolayısıyla tüm çevremizi analiz etmek için kullanılabilir.
Peki, kimya derecesi ile neler yapabilirsiniz?

Kimya okuyanlar, bir dizi endüstride birçok heyecan verici şeyler yapmaya devam ediyorlar. Önemli kimya mezunları, Birleşik Krallık eski başbakanı Margaret Thatcher; ünlü romancı Kurt Vonnegut ( Mezbaha-Beş ve Kedinin Beşiği yazan ); NASA astronot Hikayesi Musgrave ve Marie Curie, radyoaktivite teorisinin arkasındaki öncü bilim adamı. Temel olarak, kimya mezunları için olanaklar sınırsızdır. Kimya mezunları için bazı ortak (ve daha az yaygın) kariyer seçeneklerini keşfetmek için okumaya devam edin…


Araştırmada Kimya Kariyeri

Kimya mezunları, bilgilerini kimya mühendisliği, kimya ve ilgili endüstriler, sağlık ve daha pek çok sektörde rolleri de dahil olmak üzere bir dizi araştırma sektöründe kullanma konusunda geniş kapsamlıdır. Araştırma kariyerleri, araştırma yapmak ve birçok olası ortam için farklı nedenler olduğu için ilk göründüğünden daha çeşitlidir. Araştırmaları öğretim ile birleştiren bir üniversiteye dayalı olabilirsiniz; bir ilaç firmasında, yeni ilaçlar geliştirmek ve denemek için çalışan; veya bir kamu sektörü araştırma merkezinde, ulusal sağlık hizmetlerinin yeni keşiflere ayak uydurabilmesini sağlamaya yardımcı olmak.
Bir araştırma bilimcisinin işi değişmekle birlikte, araştırmadaki çoğu kimya kariyeri, araştırmaların bilimsel yöntem ve standartlara uyarak ekipler tarafından yürütüldüğü laboratuvarlara dayanır.
Kimya uzmanları tarafından yapılan çeşitli araştırmalara bazı örnekler arasında yeni ilaçlar ve aşıların keşfi, ceza davaları için adli analizler, çevre konularının anlaşılmasını iyileştirme ve yeni kimyasal ürün ve malzemelerin (örneğin kozmetikler, boyalar, plastikler, yiyecek ve içecek) geliştirilmesi yer alıyor. .
Ancak kimya kariyerleri laboratuarda başlayıp bitmiyor; Başka bir yerde çalışmak isteyenler için de birçok kariyer yolu var. Kimyada bir dizi araştırma dışı kariyer için okumaya devam edin…


Kimya Mühendisliğinde Kimya Kariyeri

Kimya mühendisleri, petrol ve gaz, enerji, su arıtma, plastik, tuvalet malzemeleri, ilaç ve yiyecek ve içecek dahil olmak üzere bir dizi sektörde çalışmaktadır. İşlemler bu alanların her birinde farklıdır, ancak kimya ve kimya mühendisliği rolleri baştan sona bulunur ve kimyasal ürünlerin ve malzemelerin tasarım, geliştirme, oluşturma ve üretim süreçlerine doğrudan katılır. Araştırmacılar kimya mühendisliği alanında yaygındır ve sıklıkla nanoteknoloji veya biyomedikal mühendisliği gibi diğer gelişmiş ve ortaya çıkan bilimsel alanları birleştirerek yeni kimyasal teknikler oluşturma ve geliştirme görevini üstlenirler.

Kimya mühendisleri, kimyasal işlemlerin verimliliğini ve güvenliğini sağlar, ürünlerin çevresel veya ekonomik ihtiyaçlarını karşılamak için kimyasal yapılarını uyarlar, üretim amaçlı kimyasal işlemleri ölçeklendirir ve mevcut işlemleri geliştirmek için yeni teknolojiler uygular. Kimya derslerini lisans düzeyinde okuyanların iyi adaylar olmasına rağmen, mühendislikle ilgili ve uzmanlık gerektiren birçok rolün mühendislik mezunları ve mezunlar için ayrılması akılda tutulmaya değer.


Sağlık Hizmetlerinde Kimya Kariyerleri

Kimyacılar için sağlık kariyerleri bir kez daha büyük ölçüde laboratuvarlara dayanmaktadır, ancak giderek artan bir şekilde bakım noktasında çalışma ve hasta araştırmasına yardımcı olma imkanı bulunmaktadır. Genellikle klinik biyokimya veya sağlık bilimi olarak adlandırılan, hastalık ve hastalığın araştırılması, teşhisi ve tedavisine yardımcı olmak için görevleriniz olacaktır.

Her ne kadar bazı roller klinik uzmanlık gerektirecek (ve tıbbi bir nitelik) gerektirse de, sağlık hizmetindeki birçok bilimsel rol, hastaların test sonuçlarını yorumlamak, tanı ve değerlendirmede destek olarak hareket etmek için bilim adamlarının klinisyenlerle bağlantı kurmasını gerektirir. Kimyacılar tıbbi tedavi konusunda tavsiyede bulunamamalarına rağmen, sonuçların doğru olmasını sağlamak için çalışmaları önemlidir, kök nedenler bulunur, raporlar doğru tutulur ve araştırma uygulanır.

Kimya alanında sağlık kariyerine devam ediyorsanız, büyük olasılıkla kimyagerlerden, biyokimyadan, biyologlardan, klinisyenlerden ve patologlardan oluşan bir ekibin parçası olarak çalışacaksınız.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu