Bilgi Arşivi

Kiosk Nedir? Kiosk Ne İşe Yarar?

Kiosk Nedir? Kiosk Ne İşe Yarar? Kiosk Şifre Değiştirme İşlemi Nasıl Yapılır? Sorularının yanıtlarını arayanlar bu makalemizden Kiosk hakkında tüm bilinmesi gerekenleri öğrenebilir. Kiosk bankalarda kişisel bilgilerinizi girip sıra numarası alınan cihaza verilen isimdir. Ayrıca Havaalanları bulunan Kiosk cihazları sayesinde check-in işlemlerinizi yapabilirsiniz. Kimlik işlemlerinde ise Kiosk sadece Nüfus Müdürlüklerinde bulunmaktadır.

Kiosk Nedir?

Kiosk, Türkçe köşk kelimesinden türetilmiş bir sözcüktür. İngilizce’de ise büfe anlamına gelir. Kiosk, genellikle havaalanları, mağazalar, süpermarketler, bankalar ve benzeri kalabalık yerlerde sipariş alma ya da bilgi verme amacıyla kullanılan teknolojilerdir.

Kiosk cihazları, dokunmatik ekran ve klavyeden oluşan bir sistemdir. Bu cihazlar, sıra numarası vererek işlemlerinizi daha kolay bir şekilde yapmanıza olanak sağlar. Örneğin, bankalardaki sıramatikler Kiosk olarak adlandırılabilir.
Kiosk cihazları, Türkiye genelinde mevcut olduğu için, istediğiniz Nüfus Müdürlüğü’ne giderek T.C. Kimlik Kartı’nızın şifresini yenilemeniz mümkündür.

Kiosklar, tüketicinin herhangi bir faaliyete bilet alma, rezervasyon yapma hatta sipariş verme gibi isteklerine cevap veren sistemler olarak da kullanılmaktadır. Kolay taşınabilmesi, düşük kurulma bedelleri ve kapladığı alanın küçüklüğü nedeniyle istenilen yere (alışveriş merkezi, süpermarket, tiyatro, otel vb.) konulabilir.

Kiosk cihazları, özel olarak tasarlanmış ve kimlik işlemlerinde kullanılmak üzere endüstriyel bilgisayarların yerleştirildiği kabinler şeklinde oluşturulmuştur. Kiosk, dokunmatik ekran veya özel klavye gibi özelliklere sahip olabilir ve insanların hayatını kolaylaştırmak amacıyla tasarlanmıştır.

Kiosk cihazları, aslında uzun yıllardır hayatımızda mevcuttur. Örneğin, bankalardaki sıramatikler ya da bankamatikler Kiosk olarak adlandırılabilir. Bu cihazlar, bilgi işlem ve işleme sürelerini kısaltmak amacıyla tasarlanmıştır ve gelecekte daha yaygın hale gelecektir.


Kiosk Ne İşe Yarar?

Kiosk, birçok sektörde kullanılan bir cihaz türüdür. Kiosk kelimesi Türkçede köşk anlamında kullanılmaktadır, ancak kiosk kelimesi farklı bir özelliğe sahiptir. Kiosk, genellikle kamu hizmetleri veya müşteri deneyimi için kullanılan bir tür bilgisayar veya elektronik cihazdır. Kiosk, tek başına çalışan ve birçok işlevi yerine getirebilen bir makinedir.

Kiosk Çeşitleri

Kiosk çeşitleri arasında bilgi kioskları, satış kioskları, ödeme kioskları, işlem kioskları, eğitim kioskları yer almaktadır.

Kiosk Kullanım Alanları

Kiosk, birçok sektörde kullanılmaktadır. Örneğin, kamu kurumları, bankalar, mağazalar, süpermarketler, havaalanları, restoranlar, kafeler, barlar, oteller, AVM’ler, turizm, bölgesel tanıtım ve kent bilgi bankası uygulamaları, endüstriyel otomasyon, pazarlama, perakendecilik, hizmet sektörü gibi birçok sektörde kullanılmaktadır.

Kiosk Özellikleri

Kiosk, dokunmatik ekran ve klavyeden oluşan bir sistemdir. Kiosk, herhangi bir bilgisayar gibi bir işletim sistemi kullanır. Örneğin, Windows, Android veya Linux işletim sistemleri kullanılabilir. Kiosk arayüzü, kullanıcıların kiosk ile etkileşim kurmasına olanak tanıyan bir yazılımdır. Arayüz, dokunmatik ekranlar için optimize edilmiştir ve kullanıcılara menüler, düğmeler ve simgeler gibi seçenekler sunar. Kiosk yazılımı genellikle kullanıcılara erişimi sınırlandırmak ve kiosk güvenliğini sağlamak için bir dizi güvenlik özelliği içerir.

Kiosk ve Kimlik İşlemleri

Kiosk, kimlik işlemleri için de kullanılmaktadır. Örneğin, T.C. Kimlik Kartlarının şifre işlemleri için kiosk kullanılmaktadır.


👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu