Gündem

Kira Artışları İçin 3 Bakanlık Bugün Kritik Toplantıyı Yapacak! Kira Artışına Sınırlama Getirilecek mi?

Son günlerin gündem konusu olan kira artışları bir çok insanı zor duruma soktu. Artan enflasyon ve zamlardan etkilenen kira artışlarında fahiş fiyatlar sonrası ‘Kira artışına sınırlama gelecek mi?” sorusunun cevabı bugün 3 bakanlığın yapacağı toplantıda ortaya çıkacak. Kritik toplantı saat 19:00’da başlayacak.

Kira Artışına Sınırlama Getirilecek mi?

Başta büyükşehirler olmak üzere pek çok yerde ev kiraları ikiye katlandı. Kiralardaki artışlar ve ev sahiplerinin kiracıları çeşitli bahaneler ile evden çıkartmasını önlemek için hükümet harekete geçti. Fahiş kira artışlarına ‘Dur’ diyecek çalışma başladı. Kira fiyatları için masada ‘Hollanda’ modeli yer alıyor.

Kira artışlarıyla ilgili Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un da katılacağı bir toplantı yapılacak. Toplantıya Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Adalet Bakanlığından üst düzeyde temsilciler de iştirak edecek. ”Kira artışına sınırlama gelecek mi” sorusunun cevabı Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Hazine ve Maliye bakanlığı ile Adalet Bakanlığı’nın başlattığı kira artış oranları ve kiralama hükümleri ile ilgili yasal çalışma sonunda belli olacak.

👉 3 Bakanlık Devrede: Kira Fiyatlarına Düzenleme Geliyor!


Kritik Toplatı Bugün Yapılacak!

Hükümet ve AK Parti, spekülatörler ile stokçulardan sonra fahiş kira artışlarını da masaya yatırdı. Genel merkez ve ilgili bakanlıklarda aşırı kira artışına “dur” diyecek bir çalışma başladı. İstanbul gibi fahiş kira artışlarını yapıldığı iller için Hollanda’daki modele benzer bir şekilde kiralara sınırlama getirilmesi masada yer alıyor.

Kirada fahiş fiyatların önüne geçilebilmesi için Hollanda modelinin gündemde olduğu belirtiliyor. Konut sıkıntısı nedeniyle hızla artan ev kiralarına müdahale eden Hollanda hükümeti, puanlama sistemiyle birlikte tavan fiyat uygulamasını geliştirmişti. Uygulama ile evin bulunduğu yer, büyüklüğü, oda sayısı gibi kriterler göz önüne alınarak bir tavan fiyat belirleniyor. Evler için bu fiyatın üzerinde kira istenemiyor.


👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu