Yaşam

Kira Sözleşmesi PDF-Word İndir 2024 (Yeni Tip)

Kira Sözleşmesi PDF-Word İndir 2024. Kira Sözleşmesi diğer adıyla kira kontratı mülkiyeti kiraya veren ile kiralayan kişi arasında yapılan her iki tarafa da belirli haklar ve sorumluluklar tanıyan ev sahibinin mülkünü belirli bir dönem kullanabilmesi için kiracıya verdiğini belirten sözleşmedir. Ev sahiplerinin ve emlakçıların arşivinde bulunması gereken 2024 Kira Sözleşmesi Örneğini hazırladık.

Kira Sözleşmesi Örneği 2024 PDF ve World 

Kiracılar ve ev sahipleri yasal haklarını güvence altına almak için kiralama sürecinde kira kontratı imzalıyor. Kira sözleşmesi hem ev sahibine hem de kiracıya bazı yükümlülükler getiriyor. Kira fiyatı, yıllık kira artış oranı, kontrat süresi, kira ödeme tarihi vb. önemli bilgiler kira sözleşmesi ile belirtilerek yasal güvence altına alınıyor. 2024 yılında kiralama işlemi yapacak ev sahipleri ve kiracılar şimdiden 2024 Kira Sözleşme Örneği arıyor.

Ev sahibi ve kiracı olan milyonlarca vatandaş, sadece yılda bir kez olmak üzere düzenledikleri kira sözleşmeleri her yıl olduğu üzere bu yıl da güncellenerek sitemize yüklendi. Kira Sözleşmesi Örneği 2024, veya hazırlanacak yeni kira kontratı örneğinde bu düzenleme mutlaka yapılarak tarafların okuyabileceği şekilde kontrat arkasında yerine yazılarak uygulanmalıdır.

Kira Sözleşmesi Ev İçin PDF İndir
Kira Sözleşmesi Ev İçin Word İndir

Kira sözleşmesi Nedir?

Türk Borçlar Kanunu’nun 299. maddesi, kira sözleşmesini, “Kiraya verenin, bir şeyin kullanılmasını veya kullanmayla birlikte ondan yararlanılmasını kiracıya bırakmayı, kiracının da buna karşılık kararlaştırılan kira bedelini ödemeyi üstlendiği sözleşmedir.” cümlesi ile tanımlamaktadır. Bu tanım ile kira kontratı, artık ev sahibi ile kiracı arasında bir senet işlemi görmektedir.

Kira sözleşmesi, mülk sahibi ile kiracı arasındaki şartların yanı sıra kiralanan mülk için genel koşulları da belirlemektedir. Kira sözleşmesi iki tarafı da bağlamakta ve sadece karşılıklı anlaşılarak feshedilebilmektedir. Anlaşmazlık durumunda feshedilmesi kararını ise mahkemelerin vermesi gerekmektedir.


Kira Sözleşmesi Nasıl Hazırlanır?

Kira sözleşmesi, internette ya da kırtasiye gibi bazı noktalarda bulunan örnekler kullanılarak hazırlanabileceği gibi mülk sahibi ya da mülk sahibinin vekalet verdiği kişiler tarafından özel olarak da hazırlanabilir.


Kira Sözleşmesinde Masraflar Kime Ait ?

Kira sözleşmesi örneği veya kira kontrat imzaladıktan  apartmanla ilgili yapılacak olan işlerin ödemesini ev sahibi karşılar. Eğer ki ev sahibi ile anlaşırsanız, kiradan düşerek masrafların ödemesini yapabilirsiniz. Bu durum kira sözleşmesi maddelerinde olmayabilir ama ev sahibi ile anlaşmanız durumunda yapılabilir. Evde kiracı durumunda otururken, tadilat işleri yapmak isteyebilirsiniz, ama unutulmamalıdır ki masraflar kiracı ödeyecektir. Ev kiralama ve ev kiralama sözleşmesi yaptıktan sonra tadilat için öncelikle ev sahibine bilgi vermeniz ve onayını almanız gerekmektedir. Evi kiraladığınızda evle birlikte gelen eşyalarda bozulma olması durumunda, kiradan düşerek masraflarını ödemelisiniz. Örnek olarak Elektrik arızası, sıcak su ve ısınma ihtiyacı için kullandığınız kombi bozulursa ev sahibine bilgi vererek yaptırabilirsiniz.


👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu