Yaşam

Kırık Kalp Sendromu Nedir, Belirtileri Nelerdir? Kırık Kalp Sendromu Tedavisi Nedir?

Kırık Kalp Sendromu Nedir, Belirtileri Nelerdir? Kırık Kalp Sendromu Tedavisi Nedir?. Son yıllarda adını duymaya başladığımız kırık kalp sendromu, vücudun yoğun stres ve sıkıntılara verdiği yanıttır. İlk olarak 1990 yılında Hiraru Sato tarafından keşfedilen bu hastalık kalp krizine benzer belirtilerle kendini gösterebiliyor.

Kırık Kalp Sendromu Nedir?

Son yıllarda adı sıkça duyulan kırık kalp sendromu, vücudun yoğun strese verdiği bir yanıttır. Kalp krizine benzer bulgularla kendini gösteren bu hastalık 1990 yılında Hiraru Sato tarafından keşfedilmiş ve Takotsubo Kardiyomiyopatisi olarak adlandırılmıştır. Kırık kalp sendromu, stres kardiyomiyopatisi ve apikal balon sendromu olarak da adlandırılır.

Hastalık tıpkı bir kalp krizi gibi gelişir ve hasta kendini kalp krizi geçiriyormuş gibi hisseder. Bu sırada hastanın EKG ölçümleri ve kan değerleri parametreleri kalp krizi bulgularına benzer. Aşırı stres altındaki bireylerde görülme olasılığı daha yüksek olan bu hastalık, kalp durmasına kadar varan ciddi sonuçlar doğurabilir.


Kırık Kalp Sendromunun Belirtileri Nelerdir?

Kırık kalp sendromunun belirtileri kalp krizi ile hemen hemen aynıdır. Bu nedenle kırık kalp sendromu hastaneye yatış anından kişinin muayenesine kadar geçen sürede kalp krizi ile karıştırılabilmektedir. Hastalığın en önemli iki belirtisi göğüs ağrısı ve nefes darlığıdır. Göğüste hafif ya da şiddetli uzun süreli ağrılar kalp krizi ya da kırık kalp sendromu belirtisi olabilir.

Bu nedenle ciddiye alınmalı ve bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Çok hızlı veya düzensiz kalp atışları, kişiyi derinden etkileyen ve ağır strese neden olan bir olay sonrası nefes darlığı gibi durumlarda vakit kaybetmeden hastaneye gitmek gerekir. Bunların dışında kırık kalp sendromuna işaret eden diğer belirtiler şu şekilde sıralanabilir:

⇒ Sol kol ve alt bölgede ağrı.
⇒ Exude
⇒ Kalpte sürekli sıkışma hissi
⇒ Yorgunluk, huzursuzluk ve stres
⇒ Kontrolsüz ve dengesiz vücut hareketleri
⇒ Baş ağrısı.
⇒ Konsantrasyon güçlüğü


Kırık Kalp Sendromunun Tedavisi Nelerdir?

Akut koroner sendrom denilen kalp krizi tablosu ile hastanelere başvuran hastaların yaklaşık %1-2’sinin kırık kalp sendromu vakası olduğu tahmin edilmektedir. Bu şekilde gelen hastalarda kan bulguları, EKG, ekokardiyografi ve anjiyografi tetkikleri sonrasında kırık kalp sendromu tanısı konulursa tedavi genellikle destek tedavisi şeklindedir. Hastanın durumuna göre değişebilmekle birlikte, doktorlar genellikle akut semptomları hafifletmek ve sendromun olası tekrarından korunmak için beta-bloker, ACE inhibitörü ve diüretik içeren ilaçlar reçete ederler. Aterosklerozu olan hastalarda genellikle aspirin benzeri bir kan sulandırıcı kullanılması önerilir. Hastalık için önerilen ve tedavi edici gücü tam olarak kanıtlanmış uzun süreli bir tedavi planı yoktur; ancak hastalığın tekrarlama olasılığı çok düşük olduğu için beta-blokerler belirli bir dozda sürekli olarak kullanılabilir. Bu sayede kandaki adrenalin seviyeleri kontrol altında tutulabilir. Aynı olasılıkta hastalar fiziksel ve duygusal stresten kaçınmak için önlemler almalıdır.

Akut tedavi döneminde kalbin sistolik fonksiyonu ve ventrikül duvar hareket bozuklukları bir ila dört hafta içinde tamamen düzelir. Kırık kalp sendromlu hastalarda kalp yetmezliği riski daha yüksek olduğu için hastalar bu açıdan değerlendirilmeli ve gerektiğinde kalp kasılmalarını artırıcı ajanlar kullanılmalıdır. Belirtiler tamamen ortadan kalktıktan sonra hastalar hekimin önerdiği aralıklarla düzenli sağlık kontrollerinden geçmelidir. Eğer hayatınızın daha önceki bir döneminde kırık kalp sendromu yaşadıysanız düzenli kontrollerinizi ihmal etmemelisiniz. Doktorunuzun önerdiği tedavi prensiplerine dikkat ederek kalp sağlığınızı koruyabilirsiniz.


👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu