Yaşam

Kırılmış Olduğunuzda Hayatınızı Geri Kazanmak İçin 17 Muhteşem Yol

Kırılmış Olduğunuzda Hayatınızı Geri Kazanmak İçin 17 Muhteşem Yol. Dünyada inanılmaz derecede farklı bir yer olabilseydik, hayatta yaşayacağımız koşulları her zaman seçemeyiz. Büyük kalp kırılması, yaşamı değiştiren acılar ve o kadar zor olan zorlukları deneyimlemelisiniz ki, onları etkin bir şekilde ele alma yeteneğinizi sorgulayabilirsiniz. Ancak, bu zamanlarda kontrolünüz olan tek şey, gününüzü karşılamayı tercih ettiğiniz yoldur. Umutsuz kurban gibi hissederek uyanacak mısın, yoksa hayatını ve geleceğini kontrol etmeye hazır mısın?

Kırılmış Olduğunuzda Hayatınızı Geri Kazanmak İçin 17 Muhteşem Yol

Ne tür bir insan olacağınızı görmek istiyorsanız, zamanınızın çoğunu harcadığınız insanlara bir göz atın. Çok sık, arkadaşlarımızın ve ailenizin yaşamlarımız üzerindeki etkilerini göz ardı ediyoruz. Kendinizi, sizi yıkan veya başarılarınızı en aza indiren insanlarla çevreliyseniz, kendinizi daha az ışıkta göreceksiniz. Bu arada, kendinizi kazanan ve savaşçılarla kuşatırsanız , pozitiflikleri, motivasyonları ve güvenleri size zarar verecektir.


1 – Kendi kendine bakımı bir öncelik haline getirin

Bu, şu anda iyi bir yerde olmaları veya sizin gibi mücadele etmeleri için herkesin hayatlarına başvurması gereken bir nokta. Küçük öz bakım anlarınızı gününüze koymak, ruh halinizi iyileştirmenize, güveninizi artırmanıza ve pillerinizi şarj etmenize yardımcı olabilir. Ne de olsa hepimiz biliyoruz, yorulduğumuzda bir şeyle yüzleşmenin çok zor olduğunu biliyoruz. Bazı basit fikirler arasında rahatlatıcı bir banyo, en sevdiğiniz kitaplarla kıvrılma veya akşam yemeğinde en sevdiğiniz yemeği yapma yer alıyor.


2 – Diğerleriyle olan tüm etkileşimlerinde şefkat göster

Şu anda bu kadar zor bir zaman ile karşı karşıya olduğunuza göre, etrafınızdakilerin neler yaşadığı hakkında daha iyi bir fikre sahip olmalısınız. Kendi mücadelelerinizi perspektif içine sokmanıza yardımcı olmanın bir yolu, tanıştığınız herkese merhametli ve şefkatli olmaya odaklanarak yaşamınızı aktif olarak yaşamaktır . Hepimizin kendi mücadelemiz olduğu gerçeğine duyarlı olun ve aynı olmasalar da ya da sizin için önemsiz gibi görünseler bile, şu anda onlarla yaşayan kişi için önemlidir.


3 – Hayatınızı ‘şükran tutumu’ ile yaşamayı seçin

Hayatınızda gerçekten minnettar olduğunuz üç şeyi durdurmak ve tanımlamak için her gün bir dakikanızı ayırın . Bunları sözlüleştirin ve her gün yeni şeyler bulmanız gerektiğine ve tekrar etmenize gerek yok! Bu, alışkın olduğunuz bir şey değilse, ilk başta inanılmaz zor olabilir, ancak buna sadık kalırsanız, zamanla daha kolaylaşacaktır. Sonunda, olumsuzluğa odaklanmak yerine hayatınızdaki iyi şeyleri görmek için kendinizi yeniden eğittiğinizi fark edeceksiniz.


4 – Sosyal medyada zamanınızı sınırlandırın

Sosyal medya bizi dünyanın dört bir yanındaki arkadaşlarınızla ve ailenizle bağdaştırmak için harika bir araç olsa da, uzmanlar zihinsel sağlığınıza gerçekten zarar verebileceği konusunda birçok yol olduğu konusunda uyarıyorlar. Zaten bir şeyle mücadele ediyorsanız, kendinizi birçok anlamsız argüman, olumsuz haber veya sürekli bir karşılaştırma ile kuşatmanız gerekmez. Sosyal medya zamanınız için bir zaman sınırı belirleyin veya bu fırsatı tam bir detoks için kullanın .


5 – Kendine ‘bozuk’ demeyi bırak.

Evet, şu anda zor zamanlar yaşıyor olabilirsiniz, hepimiz bir zamanlar oradaydık. Ancak, zor zamanlarla uğraşmak, hiçbir zaman kim olduğunuzu tanımlamaz. Kendi kendine konuşmanız, özgüveninizin ve güveninizin gelişmesinde inanılmaz derecede önemli bir rol oynar. Kendine kırıldığını söylüyorsan, zamanla buna inanmaya başlayacaksın . Bunun yerine, derin bir nefes alın ve güçlü ve başarınızı belirlemeye başlamanıza izin verin, bunu başarmak için kendinizi geliştirin.


6 – Kendinden nefret etmeyi bırak

Bu önceki nokta ile biraz gider, ancak bir adım daha ileri gidelim. Kendi kendine konuşmanızı yeniden düzenlemek yerine, bir insan olarak kendiniz hakkında gerçekte nasıl hissettiğinize ciddi bir göz atalım. Hayatında bir öncelik olmalısın, ama kendini olumsuz bir ışıkta görürsen, bu zor olabilir. Sadece etiketleri düşürmeyin, kendinizi tamamen nasıl gördüğünüzü ele almanın zamanı geldi . Kendini koşulsuz olarak sevmeyi öğrenmek kolay değil, ama gerçek mutluluğun yolu bu.


7 – Olumlu onaylamalar kullanarak konuşmayı değiştir

Kendi kendine konuşmanızı düzeltmek ve sırayla kendinizi günlük olarak görme biçiminizi değiştirmek için harika bir araç, olumlu onayların kullanılmasıdır . Bunlar, kendinizi olumlu bir ışık altında görmenize yardımcı olacak şekilde tasarlanmış kısa kelimeler veya kelime öbekleridir. Onaylamalarınızı yazarken, şimdiden hedeflerinize ulaşmışsınız gibi odaklanın. “Güzelim”, “Başarılıyım”, “İnsanlar bana saygı duyuyor” ve “İşyerinde büyük bir promosyonla tanıştım.” Hepsi örnek. Her sabah aynaya bakarak bu cümleleri tekrarlayın ve içselleştirin. Onlara inan.


8 – Tüm gerçekleri görmek için biraz zaman ayırın

Siz bir gerçek ve veri tipi misiniz? Öyleyse, mevcut durumunuzda ilerlemenize yardımcı olacak şeyleri kendiniz inkar etmeyin. Oturup araştırmak için biraz zaman ayırın, kendinizi arzuladığınız gerçeklerle donatın. İşinizden memnun değilseniz, seçeneklerinizi araştırın. Az önce uzun süreli bir ilişki mi bıraktın? Ayrılmanın yaşamınızı fiziksel, zihinsel ve duygusal olarak nasıl etkileyebileceğini keşfetmek için zaman ayırın. Tüm bunları anlamak, işleri perspektif içine koymanıza ve ilerlemenin en iyi yolu için sağlam bir plan yapmanıza yardımcı olabilir.


9 – Başkalarına hizmet etmeyi bir öncelik haline getirin

Merhametinize çarpmak yerine, başkalarına yardım etmeye odaklanmak için gününüzden zaman ayırın. Bir an geri çekilin ve neyin kalbinizle konuştuğunu düşünün ve ardından zamanınızı arttırmak için fırsatlar araştırın. Mesela, kocaman bir hayvan aşığı mısın? Çoğu hayvan barınağı ve kurtarması, gönüllülerin bakımlarında hayvanlara bakmalarına yardımcı olmak için canını yakıyor. Bu sadece kendi mücadelelerinizi perspektif içine sokmakla kalmayacak, aynı zamanda bir fark yarattığını bilmek de size neşe kazandıracak .


10 – İyi bir gece uykusu aldığınızdan emin olun

Zorlu zamanlarda iyileşmek ve ilerlemek için iyi bir gece uykusunun inanılmaz önemini göz ardı etmeyin . O kadar yoğun ve hızlı ilerleyen bir toplumda yaşıyoruz ki, sık sık kapanma ve zihninizin iyileşme ihtiyacını göz ardı ediyoruz. Bu hatayı yapma. Uyku zamanınızı, çalışma planınız ya da doktor randevunuzdaki gibi aynı şekilde programlayın ve buna bağlı kalın.


11 – Kırmanız gereken kötü alışkanlıkların bir listesini yapın

Her gün küçük alışkanlıklara bakarken, yaşamımızdaki büyük kararlara ve eylemlere bakmak için çok fazla zaman harcıyoruz, ancak bu küçük kararlar zamanla artıyor. Yaşamınızda büyük değişiklikler yapmak korkutucu olabilir, peki neden küçük şeylerle başlamıyorsunuz? Oturun ve sizi geride tutan ya da mutluluğunuzu önleyebilecek günlük alışkanlıkların bir listesini yapın, ardından birer birer seçmeye başlayın. Bu küçük görünebilir, fakat sadece bekleyin… Etkinin zaman içinde ne kadar büyük olacağını görünce şaşıracaksınız.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu