Gündem

Konut Kredilerinde Yeni Dönem: Lüks Daireye Kredi Yok!

Konut kredi oranlarına sınırlama getirildi. Yeni sınırlandırma ile 10 milyon lira üzerindeki konutlara kredi imkanı kaldırırken, 2 milyon liraya kadar olan konutlara yüzde 90 kredi imkanı sağlandı. Ülkemiz genelinde yapılan konut satışlarının yüzde 70’inden fazlası ikinci el olmasıyla lüks evlerde kredi imkanının daraltılması uygun fiyatlı konuta yönlendireceği gibi, fiyat artışlarını da frenlemesi bekleniyor.

Lüks Daireye Kredi Yok!

Denetleme Kurumu (BDDK) konut kredilerine ilişkin yeni kararı gayrimenkul sektöründe uygun fiyatlı konuta erişimi kolaylaştıracak. BDDK, birinci ve ikinci el konutlarda, kredi değerlerini yeniden belirledi. Buna göre, 2 milyon TL’nin altındaki konutlar için ise yüzde 90’a kadar, 2 ile 5 milyon TL arası konutlarda ise yüzde 70’e kadar kredi kullanılabilecek. Değeri 10 milyon TL üzeri olan konutlar için kredi imkanı olmayacak.

Sektör temsilcilerine göre bu düzenleme ile daha uygun fiyatlı konut projelerinin üretimi artacak. Daha önce lüks projelere öncelik veren inşaat firmaları, dar ve orta gelirli vatandaşı da kapsayan işlere girebilecek. Özellikle 1 milyon liraya kadar olan konutta, rakamın yüzde 90’nın kredi ile temin edilmesi yani yüzde 10 peşinat ile satın alabilme imkanı sektördeki projelerin içeriğini de değiştirecek. Ayrıca, Türkiye genelindeki konut satışlarının yüzde 70’inin ikinci el olduğu ifade edilirken, söz konusu karar sayesinde konut fiyatlarında artışın kontrol altına alınması amaçlanıyor.


👉 Öğrenci Gündemi’ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu