Gündem

Koronavirüs Giysilerde Ne Kadar Yaşıyor ve Nasıl Yıkanmalı?

Çamaşırlarınız, kullanacağınız doğru deterjanlar ve daha fazlası için alınması gereken en iyi önlemler. Koronavirüs pandemisinin ışığında almamız gereken önlemlerin giderek daha fazla büyüdükçe , giysiler de dahil olmak üzere ev eşyalarını nasıl yıkamamız ve dezenfekte etmemiz gerektiği konusunda sorularla bombalanıyoruz.

Sosyal medya şu anda birçok yanıltıcı bilgi ile doyuruldu, bu yüzden bir avuç uzmandan (doktorlar ve epidemiyologlar dahil) giyim ve koronavirüs ile ilgili tüm sorularınızı cevaplamasını istedik. Unutmayın, bu yeni koronavirüsün kıyafetlerle nasıl etkileşime girdiğine dair henüz özel araştırmalar yapılmamıştır. Ancak el yıkama, çamaşırhaneye nasıl yaklaşacağınızı veya kıyafetlerinizi gerçekten hangi sıcaklıkta yıkamanız gerektiğini merak ediyorsanız, biraz yol göstericimiz var.

Koronavirüs kıyafetlerde ne kadar süre yaşayabilir?

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre , koronavirüs genellikle kontamine olduğunda hastalığı aktarabilen fomitler, nesneler ve malzemeler yerine solunum damlacıkları (enfekte bir kişiden hapşırma veya öksürme) yoluyla bulaşır. Bununla birlikte, CDC, kanıtların, yeni koronavirüsün, giysi içeren çeşitli malzemelerden yapılmış yüzeylerde saatlerce günlerce yaşayabildiğini gösterdiğini belirtmektedir.


Bazı kumaş türleri virüse karşı diğerlerinden daha mı hassastır?

New York Tıp Fakültesi Sağlık Bilimleri ve Uygulama Okulu dekanı ve eski bir CDC baş tıbbi memuru olan Robert Amler , HuffPost’a, bazı malzemelerin diğerlerinden daha gözenekli olduğu için virüsün süresinin kumaşa bağlı olduğunu söyledi.

Amler, “Bazı araştırmacılar, gözenekli malzemedeki liflerin virüs parçacıklarını yakaladığına, kurutup parçaladığına inanıyor” dedi. “Deri ve vinil gibi pürüzsüz yüzeyler temizlenebilir.”

Aile ve acil durum Dr. Janette Nesheiwat , polyester, spandeks benzeri malzemenin, nefes alabilen pamuk bazlı kumaşlardan daha uzun süre mikropları tutabildiğini ve tozlukların, iç çamaşırlarının ve elbiselerin dikkatlice yıkanmasını önerdi.

“Polyester spandeks benzeri malzeme, pamuk esaslı kumaşlardan daha uzun mikropları tutabilir, ancak her türlü kumaş kontamine olabilir” dedi.

COVID-19 ile ilgili bilgi ve araştırma, koronavirüsün neden olduğu hastalık gelişmeye devam ederken, Winner şu ana kadar odaklanan çalışmaların virüsün karton, çelik, bakır ve plastik gibi yüzeylerde kalma yeteneğini anlattığını vurguladı. – kapı kolları ve yoğun trafikli alanlar.

“ Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü bize bazı virüslerin plastik ve paslanmaz çelikte iki veya üç gün sonra, kartonda 24 saat ve bakırda dört saat sonra aktif kalabileceğini söyledi” dedi. Düğmelerinizin, fermuarlarınızın ve diğer giysi donanımlarınızın bazılarının bu malzemelerden yapılabileceğini unutmayın.


Kuru Temizlemeye gitmek şu anda güvenli mi?

Evlerinde veya dairelerinde çamaşır makinesi ve kurutma makinesine erişimi olmayan kişiler için çamaşırhaneler çamaşırları temizlemenin çok önemli bir yoludur.

Mevcut CDC yönergeleri, COVID-19‘un yayılmasını önlemek için sosyal mesafeyi (altı metrelik kişisel mesafeyi) teşvik ederken, Winner çamaşırhanelerin genel olarak güvenli olduğunu söyledi – elbette doğru önlemler alınırsa.

Bunlar tipik olarak eldiven giymek, ellerinizi yıkamak, yüzünüze dokunmamak ve kullandığınız makinelerin tüm yüzeylerini dezenfekte etmek gibi koruyucu önlemleri içerir.

“Viral partiküllerin aktif hale gelmesinin tek yolu ağzınıza, burnunuza ve gözlerinize girmektir, bu nedenle eldiven giyiyorsanız, yüzünüze dokunmayın ve CDC yönergelerini izleyerek bunları düzgün bir şekilde çıkarmayın, iyi olmalısınız” dedi.

Ancak, eldivenlere erişiminiz yoksa, çamaşırhanede iken ve ayrılmadan önce ellerinizi dezenfekte etmenin yardımcı olabileceğini ekledi. Ayrıca, eve geldikten sonra ellerinizi 20 ila 30 saniye kadar yıkamak isteyeceksiniz.

Giysilerinizin ortak bir çamaşır makinesinden güvenli bir şekilde çıkıp çıkmayacağından endişe ediyorsanız, Dr.Georgine Nanos endişelenmemeyi söyledi.

“Evet, şu anda [ortak bir çamaşır makinesi] kullanmak güvenlidir çünkü virüs, şu anda anladığımızdan 80 derece Fahrenheit üzerinde çamaşırlarınızı yıkayarak virüs öldürülüyor” dedi. “Daha zor olan konu sosyal uzaklaşma ve potansiyel olarak kontamine olmuş yüzeylerle ve çamaşırhanedeki kişilerle temas olacaktır. Çamaşırların kendisi değil. ”


Giysilerimi hangi sıcaklıkta yıkamalıyım?

Giysi yıkama zamanı geldiğinde, Winner virüsü öldürmeye yardımcı olmak için takip etmek isteyeceğiniz belirli kurallar olduğunu söyledi. Bu, çamaşır makinenizde sıcak su ayarını kullanmak ve çamaşırlarınıza boyacıya biraz daha zaman ve ısı vermek dahildir.

“Mümkün olduğunda, virüsü öldürmeye yardımcı olduğu için sıcak su ayarını kullanın” dedi. “Ekstra ısı ve kurutucudaki süre anlamlıdır, çünkü damlacıkların kuruması gerekir, bu da virüsü etkisiz hale getirir.”

Ancak Nanos , sıcak suda çamaşır yıkamak konusunda anlaşmış olsa da , onları yüksek sıcaklıklarda kaynatmaya karşı uyardı.

Nanos, “Giysilerinizi bu malzeme için önerilen en sıcak suda yıkayabiliyorsanız, bu ideal olurdu” dedi. “Ancak, lütfen her şeyinizi kaynatarak tüm kıyafetlerinizi mahvetmeyin, çünkü bu şu anda hiçbirimizin ihtiyaç duymadığı daha fazla stres ve endişe yaratacaktır.”


Ne tür bir deterjan kullanmalıyım?

Texas State Üniversitesi Klinik Laboratuvar Bilimi Programı başkanı ve profesörü Rodney E. Rohde, ılık veya sıcak suda çamaşır yıkamanın önemini yinelemekle birlikte, kullandığınız deterjana da dikkat etmenizi tavsiye etti.

“Çamaşır suyu bileşiği içeren deterjanlarda çamaşır yıkamanızı tavsiye ederim,” dedi Rohde HuffPost’a. “Virüsler bu tür zorlu ortamlarda hiç iyi değil.”

Amerikan Kimya Birliği ürünlerin bir liste hazırladı çıkan zarflı virüs patojenler ve COVID-19 karşı kullanmak için (deterjanlar dahil).

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu