KPSS 6225 Nitelik Kodu Nedir? 6225 Nitelik Kodu Özel Şartı Nedir?

Nitelik kodları Kamu Kurum ve Kuruluşlarında memur olmak isteyen adaylarının tercih yapabilecekleri bölüme ve adaylarda bulunması gereken özelliklerin belirtildiği kodlardır. Kamu Kurumu ve Kuruluşlar yapacakları personel teminimleri için belirledikleri şartları kodlar ile ifade etmektedir. Peki KPSS 6225 Nitelik Kodu Nedir? 6225 Nitelik Kodu Özel Şartı Nedir? Bilgisayar Dersi, Bilgisayar Sertifikası Yerine Geçer mi ? işte tüm detaylar…

KPSS 6225 Nitelik Kodu Nedir?

6225 nitelik kodu Milli Eğitim Bakanlığı onaylı bilgisayar işletmeni sertifika sahibi olmak şartıdır. 6225 Nitelik kodu bilgisayar işletmenliği sertifikası anlamına gelse de bu kadrolara başvuru yapabilmek için sertifika şart değildir, Üniversitede veya okulda Bilgisayar dersi aldığınıza dair transkript ya da başka bir onaylı belge bunun için yeterli olacaktır.

ÖSYM kılavuzunda 6225 Nitelik Kodu Açıklaması Şu Şekilde;

Bazı Başvuru şartları arasında bulunan 6225 Nitelik kodu “MEB’den Onaylı Bilgisayar İşletmeni Sertifikası Sahibi Olmak” niteliğiaranan kadroları, MEB’den Onaylı Bilgisayar Programcısı Sertifikası, MEB’den Onaylı Bilgisayar Analist Programcı Sertifikası sahibi olanlar da tercih edebileceklerdir.

3.9. Örgün eğitim yoluyla zorunlu/ortak/seçmeli bilgisayar dersi alan ve bu hususu resmi olarak belgeleyenadaylar, “M.E.B.’dan Onaylı Bilgisayar İşletmeni Sertifikasına Sahip Olmak” niteliğine ve aynı şekildedaktilo dersi alan ve bu hususu resmi olarak belgeleyen adaylar da, “M.E.B.’dan Onaylı Daktilo Sertifikasına Sahip Olmak” niteliğine sahip olarak değerlendirilecektir.

Bu maddelere göre transkript ile bunu belgelendirebilirseniz yetecektir.

Kısaca: herhangi bir sınıfta herhangi bir dönemde bilgisayar ile ilgili bir ders aldığınızıı transkript ,karne veya okul yönetimince onaylı bir belge ile ispatlamanız halinde bu kodu kullanabilirsiniz.

1 2 1 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki içerik:

ALES Çıkmış Sorular PDF İndir 2006-2020

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478